Az ​orosz széplány 12 csillagozás

Viktor Jerofejev: Az orosz széplány

„Jerofejev prózája esztétikai és etikai provokáció.”
„A nyugati ember szemével nézve ez a regény mélyen erkölcsös. Azonkívül remekmű.”
„Természetesen ez ízlés kérdése, de én még sohasem találkoztam a trágárságnak és az istenkáromlásnak ilyen förtelmes elegyével.”

Európa, Budapest, 1999
puhatáblás
Európa, Budapest, 1996
334 oldal · ISBN: 9630758733 · Fordította: Bratka László

Bla IP>!
Viktor Jerofejev: Az orosz széplány

A Jerofejev kötet. A Bosnyákon akadt a kezembe, ismerős volt a név. Az orosz széplány korábbi hallatlan sikere a hírekben hozzám is eljutott, s ez alapvetően valszeg két dolognak volt köszönhető. Egyrészt talán annak, hogy nagyon olvasmányos: Irina Tarakanova, a regény főhősnőjének monológja szlenggel és trágárságokkal teletűzdelt, ugyanakkor humort és líraiságot egybeolvasztani képes, „ízes” nyelven vall szerelmeiről, szeretőiről, a Brezsnyev-korszak nómenklatúrájának jellegzetes figuráiról. Tarakanova ugyanis a „magasabb” társadalmi körök közkedvelt prostituáltja, s mint ilyen, a szovjet elit intim szférájának hiteles krónikása. Témáját tekintve tehát Az orosz széplány – elsőre akár úgy tűnhet – botrányos pornókönyv. Ugyanakkor a sorok közti üzeneteiben mélyebb kérdéseket taglal. Irina Tarakanova átkeresztelése, várandóssága, ténykedése így válik egyúttal Oroszország megmentésének kísérletévé is; szépsége a Kandinszkijt vagy Vrubelt is megihlető orosz népi szépséggé; a szépség a Dosztojevszkij-féle világmegváltó tényezővé; a munka közben bemutatott prostituált a Szolovjov-féle Örök Asszonyisággá, Isteni Bölcsességgé, Szófiává; Irina eszmefuttatásai a Kelet vagy Nyugat, valamint a hit vagy hitetlenség kérdésévé. Mindez nyilvánvalóan sajátos „alulnézeti” szempontból, „csikóperspektívából” mutatkozik meg, vagyis abból a nézőpontból, ahogyan a regény expozíciójában a nőgyógyász a speciális nőgyógyászati vizsgálószéken, a „csikón” ülő Irina Tarakanovát látja. Igazi posztmodern regény, a kalandok során felbukkanó férfiak gyengeségeiben, kicsinyességeiben, emberségében és vadságának részleteiben tobzódó gondolatok, amelyek másra, újra serkentik az olvasót. Ajánlom!

tgorsy>!
Viktor Jerofejev: Az orosz széplány

Eze gy nagyon-nagyon-nagyon-nagyon jó könyv.
Jerofejev pedig egy nagyon-nagyon-nagyon jó író. Olvasni fogok tőle sokat.
Komédia, tragédia. Röhögös, sírós, (az azért nem annyira, inkább szomorkás), megdöbbentő.
Nekem sem nem ateista, sem nem hívő, sem nem pornográf. Jó.
Kicsit Pepin bácsis, kicsit Svejkes, Kicsit Nanás (Zola).
És iszonyú tömény. Egy percre nem lehet elkalandozni gondolatban, mert rögtön nem tudom mi van.
Orosz. Oroszország.
Nagyon jó.

sandor_macsi P>!
Viktor Jerofejev: Az orosz széplány

A tartalma tetszett, a megvalósítás nem! Nem egy egyszerű könyv. A stílusa elég furcsa volt, néha idegesítő, vissza-vissza kellett lapoznom, hogy ne veszítsem el a fonalat. Maga a témája érdekes, de szívesebben olvastam volna egy könnyedebb regény formájában a „szoknyás” Gorbacsovról…

tgorsy>!

…nem szabad fájdalmat okozni a felebarátunknak, még ha a feleségünk is az,

p.: 284

kaporszakall>!

Elgondolkoztak, és ezt mondják: – Ez az állam nagy ünnepe lesz, mindenestül megfiatalodik, a bilincsbe vert erők felcsapnak és a felszínre áradnak, mint a tavaszi vizek, a későbbiekben kifejlődnek a mesterségek, a tudományok, Perm környékén megterem az ananász, a parasztok pedig közművesített, emeletes téglaházakat építenek maguknak, garázzsal, fürdőmedencével, pálmaházzal, és kövér marhákat tenyésztenek, és boldog lakodalmas dalokat énekelnek. El sem tudja képzelni, Irina Vlagyimirovna, hogy mi lesz! Hatalmas a mi földünk, Irina, hatalmas és sajátságos, csak hiába fekszik és rothad parlagon (így dalolt nekem az ellenség hangja), minden munka kifordul az emberek kezéből, mindenütt a hiányosságok, az alacsony hozam, a rossz termés, a munkát megrontották, a munkásember szégyenkezve érzi magát munkásembernek, a pincér undorodva szolgálja fel az ízetlen ételt, mindenki kontár, lusta, iszákos lett, a szégyentelenségig eltorzult minden – Szóval: rágalmaznak. Hamarosan elsüllyed ez a nagy nép, ha már nem süllyedt el, segítsen neki, Irina Vlagyimirovna!