Az ​élet értelméről 178 csillagozás

Viktor E. Frankl: Az élet értelméről

1946-ban, ​tizenegy hónappal azután, hogy túlélte a holokausztot, Viktor E. Frankl pszichiáter Bécsben bemutatta később világhírűvé vált terápiás módszerét, a logoterápiát, amelynek középpontjában az élet alapvető értékei állnak.
Frankl megfigyelte, hogy azok a foglyok találták meg legnagyobb valószínűséggel a túléléshez szükséges erőt, akik még láttak valamilyen értelmet az életükben. De vajon mi az élet értelme?
Az élet különféle helyzetekbe sodor bennünket, de saját döntésünk, hogy ezekre miként reagálunk. Frankl logoterápiájának célja ennek a döntési szabadságnak a megélése, mert ha ezzel tisztában vagyunk, megérthetjük saját, személyes célunkat is. A világ alakulása időről időre bizonyítja, hogy Frankl gondolatai minden körülmények között aktuálisak.
„Évtizedekig tartó barátságom Viktor Frankllal és gyógyító kapcsolataim minden egyes páciensemmel (…) ugyanazt a fontos leckét tanították meg nekem, amit Auschwitzban kezdtem el tanulni. Azt, hogy a fájdalmas… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2019

Libri, Budapest, 2022
146 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636041625 · Fordította: Kalocsai-Varga Éva
Libri, Budapest, 2021
148 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634337454 · Fordította: Kalocsai-Varga Éva

Suba_Csaba P>!
Viktor E. Frankl: Az élet értelméről

Edith Eva Eger ajánlása már önmagában elegendő volt ahhoz, hogy ezt a kis könyvecskét kikölcsönzzem a könyvtárból. Frankl bécsi pszichológus 1942 őszétől 1945 áprilisáig koncentrációs táborban szenvedett, ahol szeretteit is elvesztette. Szabadulása után tizenegy hónappal már közönség elé állt és bemutatta új terápiás módszerét. Az előadáson elhangzottakat tartalmazza ez a rövid könyv. Frankl nemcsak a koncentrációs táborban átélt borzalmakról mesél, hanem szót ejt öngyilkosságról, szenvedésről, fájdalomról, betegségről. Teszi mindezt úgy, hogy végig életigenlő és pozitív marad. Írása segít a kétségbeesett, útkereső, bizonytalan embernek, hogy stabilitást és fogódzót kapjon életéhez. Könnyen olvasható, rövid írás, mely tele van örökérvényű igazságokkal. Akinek tetszett A döntés Egertől, az ne hagyja ki ezt sem!

Málnika P>!
Viktor E. Frankl: Az élet értelméről

”A saját konkrét életfeladatai körén belül minden egyes ember pótolhatatlan és helyettesíthetetlen…”

Az élet értelméről a több koncentrációs tábort is megjárt pszichiáter, Viktor E. Frankl 1946-os három előadásának írott formába öntése. Ez az előadás jelleg pedig nagyon érződik rajta, bármennyire is érdekes, tanulságos a könyv, egyáltalán nem nevezhető olvasmányosnak.

Az előadások, így a kiadvány célja, hogy megmutassa, minden, még a legszörnyűbb helyzetben is lehet értelmes életet élni. Az első a halálon és az öngyilkosságon, a második a betegségeken, míg az utolsó a koncentrációs táboron át mutatja be mindezt. Számomra az utolsó rész volt a leginformatívabb, főként személyes jellege miatt, míg az előzőekben a példák túlságosan erőltetetteknek tűnnek spoiler. Bármennyire is igyekszik a könyv, engem személy szerint egyáltalán nem győzőtt meg arról, hogy minden körülmények között lehet értelmes életet élni, ám valószínűleg pont ezért nem éltem volna túl azt, amit Frankl. A témában Edith Eva Eger megérintőbb, érzelmekben gazdagabb írásai sokkal közelebb állnak hozzám, ez a könyv most kevés többletet adott.

Nikolett0907 P>!
Viktor E. Frankl: Az élet értelméről

Azt hiszem vannak könyvek, amelyek nem arra hivatottak, hogy különösebb elemzésnek legyenek kitéve. Ráadásul ki vagyok én, hogy kritizálni merészeljek egy ilyen kiváló, sokat megélt gondolkodót? Azt hiszem, csak annyit tehetek, hogy tisztelettel fejet hajtok emléke előtt és többször kézbe fogom venni ezt a könyvét is. Fájdalmas, igaz és rendkívül sokrétű alkotás egy olyan szerzőtől, aki maga is megjárta az ember teremtette poklot.

Szösszenet P>!
Viktor E. Frankl: Az élet értelméről

“ Aludtam, és azt álmodtam: az élet öröm. Felébredtem, és azt láttam: az élet kötelesség. Dolgoztam, és azt láttam: a kötelesség öröm.”
Nagyon elgondolkodtató könyv, végig érződik a szerző orvosi szakmai háttere, ezen felül a múltja is. Megfoghatatlan érzelmekről olvashatunk, melyek szinte minden embernek az életében jelen vannak bizonyos időszakokban.
Ahogy a könyv címe is sugallja, biztosan mindannyian feltettük már ezt a kérdést, hogy mi az élet értelme? Van sorsunk, amely néha göröngyös, néha sima, néha kacskaringós úton vezet minket, ám minden helyzetben van valami fontos, és ami csak a mienk.
Mindenki boldog szeretne lenne. Ám a boldogság olyan állapot, ami valaminek, vsgy valakinek a következménye. Ez sem hullik csak az ölünkbe, kérésre.
A gondolkodásnak nagy hangsúlya van.
Remekül szemlélteti az író, hogy a pillanatok megélése is milyen hatással tud ránk lenni.
“ Nemcsak tevékenységünk révén adhatunk az életnek értelmet úgy, hogy konkrét kérdéseire felelősségteljesen válaszolunk, nemcsak cselekvőként tudjuk teljesíteni a lét követelményeit, hanem a szeretet által is: amikor szeretetteljes odaadással fordulunk a széphez, a nemeshez, a jóhoz. ”
spoiler
Nagyon tanulságos és elgondolkodtató, hisz nemtől, társadalmi rangtól, egzisztenciális helyzetünktől függetlenül bennünk van az a képesség, hogy saját helyzetünkben mindenkor megtaláljuk az értelmet. A könyv a pozitív gondolkodásra, elfogadásra és a nyitottságra hívja fel a figyelmünk a nagyon sok értékes gondolat mellett.

Kkatja>!
Viktor E. Frankl: Az élet értelméről

Remek könyv, Viktor E. Frankl a náci haláltáborokat túlélve, érthetően és remek saját példákkal illusztrálva mutatja be nekünk az ősi kérdést hogy „mi is az életünk értelme”.
Ami itt olvasva olyan pofonegyszerű, hisz bármi lehet az éppen aktuális célunk: alkotni, segíteni, tanulni, nevelni, meghaladni önmagunkat vagy akár „csak” átélni csodás pillanatokat, élményeket, elmerülni a természet/alkotás/koncert élvezetében vagy akár „csak” szeretni és szeretve lenni, végső soron mindegy is a miért és a hogyan, a lényeg, hogy mindig találjuk meg magunkban és az itt és mostban az élet szeretetét és egyből megvan az értelme is! :)

Noémi_Zsófi_Tóvári P>!
Viktor E. Frankl: Az élet értelméről

„Kierkegaard az alábbi bölcs metaforát írja: A boldogság ajtaja kifelé nyílik, ami azt jelenti, hogy éppen azok előtt zárul be, akik megpróbálnak berontani rajta.”

A könyvben Viktor E. Frankl három előadását olvashatjuk, melyeket nem is olyan sokkal a szabadulás után tartott. Központi témája maga az ÉLET, az élet értelme, a sors, a lélek, de az öngyilkosságokról is esik szó.
Nagyon érdekes szemszögből közelít a témákhoz, számos példával és saját tapasztalattal szinesitve. Egészen biztosan elő fogom még venni, értékes gondolatokat tartalmaz.

Mariann_Czenema P>!
Viktor E. Frankl: Az élet értelméről

A legjobb a legelső előadás, a másik kettő sajnos nem ugyanaz a színvonal, van nem nagyon érthető külső szemszögből, úgy gondolom. De persze ekönyvként be fogom szerezi, ezért vagyok kicsit elnézőbb a csillagozással.

Ruby_εïз IP>!
Viktor E. Frankl: Az élet értelméről

Nem teljesen azt vártam, amit adott a kötet. Igazság szerint már az oldalszámon is meglepődtem, hogy ezt/ezeket a témát/témákat nem igazán lehet ilyen kevés oldalon kifejteni, de aztán megértettem. Az írásmód kissé nehézkes, érződik rajta a „terápia-előadás jelleg”. Az utolsó résznél szabadabban ír az író, az gördülékeny volt.
Valójában én azt mondom, mindenkinek más az élete értelme. Most ez a könyv hiába is próbálja nekem megmagyarázni, hogy szerinte mi az, ami fontos az életben, én más életvitelű vagyok, más korban élek. Nyilván mindenki tudja jól, mi számít: hogy legyen elég levegő a tüdődben, és próbálj meg minden rosszon túllendülni, mert a remény örök. Dióhéjban igazából ez a könyvben is jelen van, helytállóak a gondolatok, csak a környezet az, ami más. Egy mély trauma után azért jóval nehezebb pozitívan szemlélni a világot, mint egy letört köröm után. Bár ki tudja, valakinek éppen az a trauma. Tehát ezért mondom, nem vagyunk egyformák.
Ellenben a kötet rávilágít arra is, hogy az élet nagyon is mulandó, és csakis rajtunk múlik, miként éljük meg.
Nem mondom, hogy könnyed olvasmány, viszont nem veszít vele semmit az ember, ha elolvassa. :)

bagie P>!
Viktor E. Frankl: Az élet értelméről

Nem az első könyv, amit holokauszt túlélőtől olvasok – mindegyiket áthatja az Erő, a Túlélés.
Viktor Frankl ezt tanította is / tanítja is ebben a könyvében – át is jön, de nekem az első két lecke túl tudományos nyelvezetűre sikerült, ezért az egy csillag levonás.
De ennek ellenére a könyvespolcomon felkerül a tanítókönyvek közé, és tudom, lesz még pillanat, amikor a kezembe fogom venni.

„…az életben minden lehetőség.”
„…minden pillanatban egy lehetőséget valósítok meg, a pillanat lehetőségét – vagy elveszítem azt…”

theodora P>!
Viktor E. Frankl: Az élet értelméről

Ma is aktuális Frankl szemlélete, bölcsessége – az élethez való hozzáállásról, a szenvedés elviseléséről – megéléséről, vagy az ember életében megjelenő feladatok beteljesítéséről. Egy élet értelmességét mindenki egyénileg éli meg és határozza meg, hogy mit jelent számára. Frankl ad néhány fogódzót, ami mentén el tudunk gondolkodni róla – mi az igazán fontos nekünk. Gondolatébresztő kis könyvről van szó, amit azoknak is ajánlok akik nem szeretnek pszichológiai – önsegítő könyveket olvasni!

Suba_Csaba P>!

Képzeljék el, hogy egy koncertteremben ülnek, és kedvenc szimfóniájukat hallgatják, éppen a szimfónia önök számára legkedvesebb részei hangzanak fel, ami annyira magával ragadja önöket, hogy futkos a hideg a hátukon; és most képzeljék el – elgondolni lehetséges, ami pszichológiai szempontból lehetetlen –, hogy valaki ebben a pillanatban azt kérdezi önöktől, hogy van-e értelme az életünknek. Azt hiszem, igazat adnak nekem, ha azt mondom, ebben az esetben csak egyetlen választ adnának, és az valahogy így hangzana: „Már egyedül ezért a pillanatért is érdemes volt élni!”

Málnika P>!

[…] az emberen és egyedül csak rajta múlik, hogy szenvedésének van-e értelme vagy nincs.

125. oldal (Libri, 2020)

shadowhunter1975 P>!

Aludtam, és azt álmodtam: az élet öröm.
Felébredtem, és azt láttam: az élet kötelesség.
Dolgoztam, és azt láttam: a kötelesség öröm.

Rabindranath Tagore

36. oldal, Az élet értelméről és értékéről (Libri, 2020)

Kapcsolódó szócikkek: élet · kötelesség
Flora_The_Sweaterist>!

Élj úgy, mintha másodszor élnél, és az első alkalommal mindent olyan rosszul csináltál volna, mint ahogyan most készülsz cselekedni!

Szelén>!

Az ember boldogságra való törekvése kétféleképpen lehet elhibázott: ha azt gondoljuk, hogy a boldogság csak úgy az ölünkbe pottyanhat, valamint ha görcsösen hajszoljuk azt. Kierkegaard az alábbi bölcs metaforát írja: A boldogság ajtaja kifelé nyílik, ami azt jelenti, hogy éppen azok előtt zárul be, akik megpróbálnak berontani rajta.

37. oldal - Az élet értelméről és értékéről I.

Kapcsolódó szócikkek: boldogság · Søren Aabye Kierkegaard
Virág_Blogger>!

„Az élet nem valami – az élet lehetőség valamire!”

(Hebbel)

shadowhunter1975 P>!

Korunk ismérve, hogy – rohanó életformánkból adódóan – sokaknak nincs alkalma találkozni önmagával, vagy adott esetben tudatosan kerüli ezeket az alkalmakat, hiszen állandóan valami másra terelődik a figyelme. Miért? Mert az önmagunkkal való találkozás kellemetlen érzésekkel járhat, sőt talán egyenesen elviselhetetlen lenne.

10-11. oldal, Joachim Bauer előszava (Libri, 2020)

shadowhunter1975 P>!

Ami napjainkban világszerte egyre több embert nyugtalanít (és arra indít, hogy mind jobban különböző spirituális kínálatok felé forduljon), az a felismerés, hogy az anyagi jólétnek önmagában nincs értelemadó szerepe.

13. oldal, Joachim Bauer előszava (Libri, 2020)

shadowhunter1975 P>!

Azt, aki nincs kapcsolatban saját „önmagával”, a sors azonban hirtelen arra kényszeríti, hogy foglalkozzon a kérdéssel, mi teszi fontossá, értékessé az életét, az a veszély fenyegeti, hogy krízishelyzetben apátiába süllyed. Viktor Frankl felismerte, hogy a „lelki önfeladás… testi hanyatláshoz is vezet.”

12. oldal, Joachim Bauer előszava (Libri, 2020)

Szelén>!

Vagy mi változtatjuk meg a sorsunkat, amennyiben lehetséges, vagy pedig készek vagyunk azt magunkra vállalni, amennyiben szükséges.

46. oldal - Az élet értelméről és értékéről I.

Kapcsolódó szócikkek: sors