Erdők ​éneke / Metsien Laulu / Songs of the Forest / Песня лесов 2 csillagozás

Finnugor népek 100 népdala
Vikár László – Szíj Enikő: Erdők éneke / Metsien Laulu / Songs of the Forest / Песня лесов

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Corvina, Budapest, 1985

Emmi_Lotta I>!

Népdalgyűjtemény a finnugor népek folklóralkotásaiból.
A válogatás nem az összes finnugor népre, hanem közülük csak tízre terjed ki. A tíz nép mindegyikétől tíz-tíz éneket tartalmaz. Színes a paletta régebbi és újabb, többféle műfajú és stílusú dalokból. Mindegyikhez tartozik eredeti szöveg és kotta is. A négynyelvű fordítás (magyar, finn, angol, orosz) pontosan, azaz nem mű-, hanem nyersfordításokként adja vissza az eredeti szöveget. Ez a megoldás a kötet célját tekintve szerencsés.
Két dolgot hiányoltam: A könyv által közölt eredeti nyelvű szövegek nehezen olvashatók a kézírás(os betűtípus?) miatt még az adott nyelven jól, sőt anyanyelvként beszélők számára is – én a magyar népdalok szövegét is alig tudtam kisilabizálni –, hát még olyanoknak, akiknek az adott finnugor nyelv ismeretlen. A másik bírálnivaló a szövegrészletek terjedelmének egyenetlensége. A magyar, a finn és az észt népdalpéldák olykor teljes terjedelmükben belekerültek a kötetbe, míg a többi rokon nyelvű nép dalaiból csak egy-egy négysoros strófa, vagy még ennél is kisebb részlet található. Az előszó ezt azzal indokolja, hogy a forrásjegyzék által megjelölt művekben az eredeti ének teljes terjedelmében megtalálható, nem szükséges az egész dalt közölni. A hivatkozott művek viszont nehezen hozzáférhető, 40-50, sőt 100 évvel ezelőtt, többféle országban kiadott munkák, ezért az érdeklődő nagyközönség aligha fog utánuk kutatni. Pont a magyar, a finn és az észt népdalok azok, amiket többnyire teljességükben idéz a válogatás, holott ezek sokkal inkább hozzáférhetők lennének. Ezt az elvet tehát éppen fordítva kellett volna a népdalrészletek közlésekor alkalmazni.

Corvina, Budapest, 1985
ppeva P>!

A könyvtárban olvastam (énekeltem) ki, vagy másfél óra alatt. Bevettem magam egy eldugott sarokba, és fejben végigdünnyögtem az összes dalt (pont százat, ha jól emlékszem). Annyira jó, hogy tudok fejben kottát olvasni, hála a sok-sok éves szolmizálásnak!
Nagyon érdekesek voltak a dallamok, rokon népek, ugye, de a dallamvilág más. Talán kicsit az ősi magyar népdalokra emlékeztetnek ezek a dallamok, de a legtöbb azokra sem.
Mivel a magyar, orosz és angol szövegen (nyersfordításokon) kívül a többit nem értettem, a finnugor szövegekről nem tudok véleményt mondani. De az, hogy a kottához tartozó szöveg olyan betűtípussal volt megadva, hogy szinte lehetetlen volt elolvasni, sokat rontott az élvezeten, azokén meg pláne, akik az adott nyelvek miatt keresik a könyvet.
Kíváncsi voltam, minek alapján válogatták be a magyar népdalokat – voltak köztük ismertebbek és ismeretlenek, régebbiek és újabbak.
Mindenesetre érdekes játék volt, szeretem a népdalokat, más népek dalait is, szeretek kottákat böngészni, dünnyörészni belőlük.
(Gyerekkorom egyik kedvenc kottája egy talán „Népek dalai” című kotta volt, állandóan azt nyúztam, szinte kívülről fújtam már. Aztán költözésnél elveszett, és vagy negyven éve sóhajtozok utána…)

István Hoffmann (szerk.): Onomastica Uralica
Jorma Luutonen – Eeva Herrala (szerk.): Volgan alueen kielikontaktit / Языковые контакты Поволжья / Turku – Турку 16.-18.8.2001
Jorma Luutonen (szerk.): Volgan alueen kielikontaktit / Языковые контакты Повольжья
Е. А. Игушев – Г. Г. Толстова – В. Я. Чернышова: Русско-коми-венгерско-финско-немецко-английский разговорник
László Jakab – László Keresztes – Kiss Antal – Sándor Maticsák (szerk.): Congressus Septimus Internationalis Fenno-Ugristarum 3C
Suomalais-Ugrilaisen Seuran julkaisut 1886–1983
László Keresztes – Sándor Maticsák (szerk.): Congressus Septimus Internationalis Fenno-Ugristarum 1B
László Keresztes – Sándor Maticsák (szerk.): Congressus Septimus Internationalis Fenno-Ugristarum 1A
László Jakab – László Keresztes – Antal Kiss – Sándor Maticsák (szerk.): Congressus Septimus Internationalis Fenno-Ugristarum 3A
László Jakab – László Keresztes – Antal Kiss – Sándor Maticsák – Ágnes Palkó (szerk.): Congressus Septimus Internationalis Fenno-Ugristarum 2A