Szakmát ​kap a gyerek 2 csillagozás

Vidra Szabó Ferenc: Szakmát kap a gyerek

„Kitanulok ​egy szakmát… mégis más az, ha van szakmája az embernek, mintha a téeszben dolgozik.
Nekem sokkal többet kell ehhez tanulnom, mint amennyit édesanyámék tanultak. Mert hogy valaki egész nap fogja a villanyelet, az semmi. Azt bárki meg tudja csinálni. De hogy lakás tervrajzát megfejtse!…
Meglesz a szakmám, leteszem a katonaságot, aztán megnősülök és dolgozok. Itthon valahol a környéken.
Egy olyan lányt szeretnék elvenni, aki azért ment férjhez, mert családot akar alapítani. Ha valami baj van, ne csak a férfi kínlódjék, hanem ő is segítsen. Ha házat építenek, ne menjen el például hajat csináltatni, hanem otthon vacsora kell, a gyerekeknek enni kell adni. Először a család, és aztán a többi. És legyen valami szakma a kezében. Varrónő, az se baj, még ha lakatos, az se baj, mindegy. Dolgozzon valahol.
Három gyereket szeretnék. Szeretném, ha tanulnának. Éntőlem tanuljanak többet. Ne szakmunkás legyen, hanem mérnök! De ne ülőmunkát végezzen, hanem… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Gyorsuló idő Magvető

Magvető, Budapest, 1984

Vidra Szabó Ferenc: Szakmát kap a gyerek

33 éve jelent meg, de ma is aktuális. Csak fordítva. Ami akkor a felemelkedést jelenthette (volna), az ma már visszahúz(na), ha volna.
Hogy mennyire jól ír Vidra Szabó: ahogy olvastam fel-felrémlett, hogy egyik-másik rész megjelent annak idején az ÉS-ben.

csabaviki>!
Vidra Szabó Ferenc: Szakmát kap a gyerek

Nem tudom, miért találtam vonzónak ezt a könyvet a borítója és a címe alapján, de valamiért elhoztam anno a kedves rokon nénitől, aki felajánlotta, hogy válogassak a könyvei között. Érdekes téma, és hát ugye nem is sokat tudtam a 70-es évek szakmunkásképzéséről, lévén, hogy még meg sem születtem akkor. Tetszett, hogy egy-egy szereplőt végigkísér éveken át, figyeli sorsuk alakulását. Nagyon érzékletesen ír, az ember maga előtt látja a falusi házakat, ahonnan a gyerekek indultak, a kollégiumi szobákat, a munkahelyeket. Olvasás közben az a gondolat fogalmazódott meg bennem, hogy akkor mégsem új jelenség ez, hogy az oktatás, nevelés helyzete ilyen borzalmas Magyarországon. Ez mondjuk sovány vigasz.

tgorsy>!

Mit jelent az, hogy egy gyerek nem felel meg a pedagógiai elvárásoknak? Nem ő a nevelés tárgya, és az intézet feladata nem éppen abban áll, hogy őt átformálja? És miután ez egy vagy két év alatt nem sikerült, miféle pedagógiai elv ad felmentést ahhoz, hogy több száz fiatal nevelhetőségéről eleve lemondjanak?

tgorsy>!

…az andrási embernek fél liter pálinkától még csak jó hangulata van, de fél liter bortól berúgik!…