Római ​levél Korinthusi I-II levél – Elmélkedések 3 csillagozás

Victor János: Római levél Korinthusi I-II levél – Elmélkedések

A „Csendes Percek” sorozat 6., utolsó előtti kötete.

jano_andriska>!
Victor János: Római levél Korinthusi I-II levél – Elmélkedések

A szoros kapu és keskeny út megtalálásában, mely az életre visz, a legnagyobb segítségünk az Újszövetség négy evangéliuma, élesebbre állítva – az Evangélium. Ahhoz viszont, hogy Jézus Krisztus tanításait jobban értsük, nem árt forgatni Pál apostol leveleit is. A Római levél középpontjában a megigazulás és a helyesen felfogott szabadság áll; a Korinthusi levelek tulajdonképpen intelmek sorozatai a hívőkhöz, akiknek a hitetlen környezet nem csekély kihívást jelentett már akkor sem.

Tradicionális, katolikus körökben gyakran ostorozzák a protestánsokat az önkényes bibliamagyarázatok miatt. Nem mondom, hogy ez időnként nem jogos, de úgy hiszem, dr. Victor János teológus, filozófiai doktor jelen írása egy nagyon korrekt, sallangmentes munka. Eleve nem bonyolódik bölcselkedő körmondatokba, hanem a lehető legegyszerűbben és világosan kommentálja az egyes bibliai igeszakaszokat.

Nagyon szerethető ez a régi, míves kis kötet, nagyszüleim tiszta hitére és egyenességére emlékeztet. Nyilván kiolvasható egy óra alatt, de szerintem inkább – az útmutatókhoz hasonlóan – rendszeres napi olvasásra, meditációra való. A Szentírás megértéséhez a kommentárok fontosak, ehhez kétség nem férhet. „Hogyan érthetném, ha valaki meg nem magyarázza?”, teszi fel a kérdést az Ézsaiás könyvét olvasó etióp kincstárnok is Fülöpnek. Ő sem pusztán az Írás olvasásától tért meg (bár biztosan ez is lehetséges), hanem Fülöp tanításának hatására. (ApCsel 8,31) Ezeket a magyarázatokat megérteni nem nehéz, ennél viszont sokkal súlyosabb kérdés, hogy – Hamvas Béla szavaival élve – mit sikerül ezekből realizálni? A tanításokból vajon mit tudunk majd a hétköznapi életünkben beváltani?

Victor János: Római levél Korinthusi I-II levél – Elmélkedések

A sorozat ezen példánya nekem nincs meg, a lelkipásztorként utolsó ott töltött vasárnapom délelőttjén kölcsönkértem a berettyóújfalui baptista gyülekezet tagjaitól. Kedvesek voltak, hárman is jelezték, hogy náluk megvan, egyikük már délutánra hozta is.
Előbb a korinthusi leveleket olvastam el, s azok részletessége után meglepődtem, hogy a római levél legtöbb fejezetét csupán két-három szakaszra osztva magyarázta a szerző. De azért így is hasznos volt, mindhárom levélből volt aktuális, élő üzenet. Legjobban tetszettek a következő elmélkedések: Az Úr fog ítélni Róma 14:1-11; A munkás bére 1 Kor 9:7-10; „Tanácsot adok” 2 Kor. 8:10-15. A többinek a részleteit ld. idézetekben!
Végkövetkeztetésként: jó lenne be-/megszerezni ezt a kötetet – nem csak a sorozat teljessége kedvéért.

padamak>!

A fény, ha nem követjük, kialszik, s azután ott maradunk a magunk sötétségében.

13. oldal - RÓMAI LEVÉL Elsötétedés Róma 1:20-22 (Református Sajtóosztály, Budapest, 1977)

padamak>!

Milyen sokszor válik a bűn cimborájává a mindent elnéző lagymatagság, és mennyi jót tehetne a szent szigorúság!

82. oldal - KORINTHUSI 1. LEVÉL A közösség fegyelme 1 Kor 5:1-5 (Református Sajtóosztály, Budapest, 1977)

padamak>!

Minden külső jel nyomában ott jár az örök kísértés: megelégedni vele, mintha már magában véve is érne valamit és mintha pótolhatná a jelzett lényeget! …
Inkább a lényeg legyen meg a jelképes külsőségek nélkül, mint fordítva!

22. oldal - RÓMAI LEVÉL Megüresedett kiváltság Róma 2:23-27 (Református Sajtóosztály, Budapest, 1977)

padamak>!

Az új szívhez új ruha, új cselekedetek illenek. Hogy mit kell levetni, azt magunkról ismerjük, a tobzódásoktól az irígységig. A felöltözés még egyszerűbb: Jézust kell felöltözni. Hozzá hasonlóvá lenni.

54. oldal - RÓMAI LEVÉL Egyben az egész Róma 13:8-14 (Református Sajtóosztály, Budapest, 1977)

padamak>!

Krisztus híveinek sohasem az a dolguk, hogy kirívó módon szembehelyezkedjenek a környezetük szokásaival!

112. oldal - KORINTHUSI 1. LEVÉL Változó szokások 1 Kor 11:13-16 (Református Sajtóosztály, Budapest, 1977)

padamak>!

A formák változhatnak, de a lényeg ma is érvényes: nem igazi keresztyén gyülekezet az, amelyben a tagok nem tudnak megszólalni bizonyságtételükkel, csak mindig hallgatnak!

132. oldal - KORINTHUSI 1. LEVÉL Szólás és hallgatás 1 Kor 14:26-33 (Református Sajtóosztály, Budapest, 1977)

padamak>!

Nem lehet a dorgálást vég nélkül folytatni! Ha elmondottuk a kíméletlen igazságokat, amelyeket el kellett mondanunk, végül csapjon át szavunk mégis csak a szeretet gyöngéd hangjaiba, s oldódjék fel áldásban!

203. oldal - KORINTHUSI 2. LEVÉL Záró szavak 2 Kor. 13:11-13 (Református Sajtóosztály, Budapest, 1977)

padamak>!

És hadd tanuljam el az apostoltól az igazi szolgálat módját. „Magamat mindeneknek szolgájává tettem.” (19.) Nem a dolog lényege, hogy én a magam dolgát jól-rosszul elvégezzem s aztán nyugodtan odább álljak. Arról van szó, hogy emberek szükségén segítsek. Ehhez az kell, hogy beleéljem magamat az ő helyzetükbe; az ő nyelvükön kell szólanom. „Mindeneknek mindenné” kell lennem!

101. oldal - KORINTHUSI 1. LEVÉL „Mindeneknek mindenné” 1 Kor 9:19-23 (Református Sajtóosztály, Budapest, 1977)

padamak>!

Akár istentiszteleti alkalommal, akár azon kívül szól valaki hozzánk, ha Jézus előtt meghódolni késztet, Isten Lelke ihleti rá; ha Jézustól elfordítani igyekszik, semmi köze nem lehet ilyen isteni ihletéshez és megbízatáshoz!
Így ellenőrizzem: kire hallgatok?

117. oldal - KORINTHUSI 1. LEVÉL Kire hallgassak? 1 Kor 12:1-3 (Református Sajtóosztály, Budapest, 1977)

jano_andriska>!

„Mert a mi Istenben láthatatlan, tudniillik az ő örökké való hatalma és istensége, a világ teremtésétől fogva az ő alkotásaiból megértetvén megláttatik; úgy, hogy ők menthetetlenek.” (Róma 1: 20)

„Menthetetlen” az ember Isten előtt, mert nem hivatkozhatik arra, hogy Isten megismerhetetlenül elrejtette magát előle. Ellenkezőleg: az egész világ, amelyben benne él az ember, hangosan tesz bizonyságot Istenről, az Ő „örökkévaló hatalmáról” és imádandó „istenségéről”. Ha a teremtettség szavából nem halljuk meg a Teremtő világos beszédét, azért van, mert bűnünkben megsiketültünk a hallására.

13. oldal, Római levél - Elsötétedés (Református Sajtóosztály, 1977)

Almási Tibor: Pál apostol korinthusiakhoz írott első levele
Hajnal Zoltán – Háló Gyula – Horváth Zsolt – Papp Dániel – Sinka Csaba – Várady Endre (szerk.): Áhítat 2022
Hajnal Zoltán – Háló Gyula – Horváth Zsolt – Papp Dániel – Sinka Csaba – Várady Endre (szerk.): Áhítat 2021
Hajnal Zoltán – Papp Dániel – Várady Endre – Sinka Csaba – Horváth Zsolt – Háló Gyula (szerk.): Áhítat 2020
Hajnal Zoltán – Háló Gyula – Horváth Zsolt – Papp Dániel – Sinka Csaba – Várady Endre (szerk.): Áhítat 2019
Peres Imre: Mennyei polgárjogunk
Hajnal Zoltán – Háló Gyula – Hetényi Attila – Lukács Tamás – Sinka Csaba – Várady Endre (szerk.): Áhítat 2014
Hajnal Zoltán – Háló Gyula – Lukács Tamás – Papp Dániel – Sinka Csaba – Várady Endre (szerk.): Áhítat 2015
Peres Imre: Pillantások a végidőkbe
Hajnal Zoltán – Háló Gyula – Horváth Zsolt – Papp Dániel – Sinka Csaba – Várady Endre (szerk.): Áhítat 2023