Máté ​evangéliuma – Elmélkedések 1 csillagozás

Victor János: Máté evangéliuma – Elmélkedések Victor János: Máté evangéliuma – Elmélkedések

Egy ​emberöltőnyi idő telt el azóta, hogy a most közreadott elmélkedések előbb „Csendes percek” címen havonta megjelenő füzetekben (1941), majd a „Mindennapi elmélkedések az evangéliumokról” című sorozat első köteteként (1942) könyv formájában kiadásra kerültek. A könyvet olvasva mégis azt tapasztalhatjuk, hogy mondanivalója ma is időszerű; kifejezései világosak, érthetőek, gondolatai frissek, eszméltetők, megújító erő árad belőlük… – nem járt el felette az idő. Nem avul meg könnyen az, ami az örökkévaló Igét szolgálja.
Az első kiadás előszava szerint Victor János „a Bibliát naponként olvasni szerető, és ebben segítséget elfogadó és igénybe vevő” olvasóknak adja át elmélkedéseit – szelíd figyelmeztetés kíséretében: „Egyet sohasem szabad elfelejteni az olvasónak, ha ezt a könyvet haszonnal akarja forgatni: a nyitott Bibliának is mindig ott kell lennie előtte. Mert ezek az elmélkedések csak azt akarják megmutatni a maguk gyarló szolgálatával: mit találhat az olvasó ott, a… (tovább)

196 oldal · keménytáblás

Victor János: Máté evangéliuma – Elmélkedések

Hasznos kis egyoldalas elmélkedések, hosszabb-rövidebb (általában 5 igevers) textusról, szakaszokra osztva, könnyen követhetően. Érdemes forgatgatni.
2017-ben: Napi bibliaolvasásom során használtam ezt is, a Márk szerinti után, 2-5 elmélkedést/oldalt naponta. Sok-sok idézetet bejelöltem. Jó ember volt ez a Victor testvér! Mindig magának olvasta az igét, s így fogalmazta elmélkedéseit is. Hasznos segédkönyvecske!

padamak>!

És Jézus megfelelt a százados bizalmának. A csodatévő szót kimondotta és az hatékonyan elvégezte gyógyító művét a beteg szolgán. Jézus nem volna ma évezredek múltán is milliók Ura, akiben hisznek, ha csak ez egy alkalommal történt volna így, nem pedig minden más esetben is. Soha senki nem csalódott, aki Őbenne bízott! Elvárhatja hát tőlem is, hogy ne bántsam meg bizalmatlankodással!

41. oldal - Bízzam Jézusban! Máté 8:5-13 (Református Sajtóosztály, Budapest, 1986)

padamak>!

Jézus gondolatai sokszor meglepnek. Annyira eltérőek a mieinktől!

57. oldal - Nem a mi gondolataink! Máté 10:34-42 (Református Sajtóosztály, Budapest, 1986)

padamak>!

És így figyelmeztet a legvégzetesebb veszedelemre: a Szent Lélek ellen való bűnre: Isten nyilvánvaló világossága előtt akarattal behunyni a szemünket és azt mondani: Sötétség ez! – olyan bűn, amelyre nincs bocsánat. Minden bűnnek gyógyító orvossága az isteni kegyelem, még annak is, amely gyógyíthatatlannak látszik. De aki eltaszítja magától, hogyan mentse azt meg?

68. oldal - Súlyos szavak Máté 12:29-32 (Református Sajtóosztály, Budapest, 1986)

padamak>!

Egy-egy szomorú, kirívó bűn esetében mindig jobb, ha Jézus tanítványai mind megalázzák magukat miatta, mint ha büszke ítélkezésükkel sújtják a kipécézett bűnöst!

169. oldal - Jézus mindent tud Máté 26:20-25 (Református Sajtóosztály, Budapest, 1986)

padamak>!

Megfigyelem: mikor kezd hozzá Jézus az Ő működéséhez? Készen állott Ő már jó ideje arra, hogy fellépjen népe körében, de kivárta vele a kellő pillanatot. […] Nem a siető türelmetlenkedők végzik el Isten munkáját e világban, hanem azok, akik tudnak az Ő intésére várni!

16. oldal - Jézus megkezdi munkáját Máté 4:12-17 (Református Sajtóosztály, Budapest, 1986)

Kapcsolódó szócikkek: idő
padamak>!

Bár szánalmas állapotban éltek ezek a megszállott lelkű emberek, Jézus közeledtére mégis tiltakoznak. Mintha élveznék szerencsétlenségüket, úgy védekeznek Az ellen, aki megszabadíthatja őket nyomorúságukból!

45. oldal - A gonosz hatalma Máté 8:28-34 (Református Sajtóosztály, Budapest, 1986)

padamak>!

Isten az Ő igazságos ítéletében sem veti egyforma mérték alá az embereket. Akikre bőségesebben áradt ki az Ő ismeretének áldása, azoktól sokkal többet is kíván. És ha világosabban látva az Istennek kegyelmét, mégsem hajolnak meg az előtt, annál súlyosabb és szigorúbb lesz a megítéltetésük. A kiválasztottság kiváltságaival egyenes arányban nő a felelősség is.

61. oldal - Több-kevesebb világosság Máté 11:20-24 (Református Sajtóosztály, Budapest, 1986)

padamak>!

Jézus különös bánásmódja csak arra való volt, hogy az asszony hite minden csapás alatt csak nagyobbra nőjön és elnyerje kérésének meghallgattatását! Boldog, aki a hit próbatételeiben kitart!

88. oldal - Megpróbált hit Máté 15:21-28 (Református Sajtóosztály, Budapest, 1986)

padamak>!

Hadd bízzam reá én is magamat: mindenbe, amit tudnom kell, a maga idejében avat be!

95. oldal - A kereszt árnyékában Máté 16:21-23 (Református Sajtóosztály, Budapest, 1986)

padamak>!

Elbukhatik a gyenge tanítvány, de megint talpra áll, amíg a szíve Jézusé!

179. oldal - Péter bukása Máté 27:69-75 (Református Sajtóosztály, Budapest, 1986)