Dewey ​– A könyvtár macskája 207 csillagozás

Vicki Myron – Bret Witter: Dewey – A könyvtár macskája

Mekkora ​hatással bírhat egy állat? Hány ember életét érintheti meg egyetlen macska? Hogyan lehetséges, hogy egy elhagyott macskakölyök megváltoztathat egy kis könyvtárat, megmenthet egy klasszikus amerikai várost, és idővel világhírre tehet szert? Ha választ keresel ezekre a kérdésekre, hallgasd meg az iowai Spencer városka szeretett könyvtári macskája, Könyvmoly Dewey elbűvölő történetét.
    Dewey története a lehető legkeservesebb módon kezdődik. Alig néhány hetesen, az esztendő legdermesztőbb éjszakáján bedugták Spencer Közkönyvtárának könyvledobójába. Másnap reggel talált rá Vicki Myron, a könyvtár igazgatója, gyermekét egyedül nevelő anya, aki túlélte családi gazdaságuk elvesztését, a fenyegető mellrákot és alkoholista férjét. Dewey azonnal elnyerte Vicki szívét, akárcsak a könyvtár valamennyi dolgozójáét, amikor összeszedte magát, fagyos lábacskáin odatotyogott hozzájuk, és köszönete, szeretete jeléül megbökdöste mindegyikük lábát. Az ezután következő tizenkilenc… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2008

Könyvmolyképző, Szeged, 2010
258 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632453354 · Fordította: Borbás Mária, Szakál Gertrúd

Dewey

B_Tünde P>!
Vicki Myron – Bret Witter: Dewey – A könyvtár macskája

Egy nagyon kedves, szívhez szóló történet egy macskáról, és a könyvtár igazgatójáról, Vicki-ről. Mivel Dewey egyből a szívembe lopta magát, folyamatosan róla olvastam volna, ezért zavart, hogy folyton megszakítják a Vicki magánéletéről és a város gazdaságáról, annak hanyatlásáról/fejlődéséről szóló fejezetek. Ez persze más könyvekben is van így, hogy az eredeti történetet megszakítja egy-egy másik történetszál, ami talán egyfajta feszültségoldásra – vagy éppen feszültségkeltésre – szolgál, de úgy, hogy az olvasó érdeklődését végig fenn tudja tartani. Ezt most nem éreztem, sőt: céltalannak és zavarónak tűnt, sokszor nem kapcsolódott az eredeti történethez, és hát… közben hiányzott Dewey.
Maga a történet viszont csodás. Mire képes egy kis állat: közösséget kovácsol, beteg vagy magányos emberek napjait teszi szebbé, és a feltétlen szeretetével majd mindenkit levesz a lábáról. (Magam is macska tulajdonos lévén tudom hogy elfogult vagyok, ezért vontam le végül csak egy fél csillagot. )

Algernon P>!
Vicki Myron – Bret Witter: Dewey – A könyvtár macskája

Dewey-t Macskát minden könyvtárba! :)

(néha sok volt a várostörténet, ezért a 4 csillag)

ppeva P>!
Vicki Myron – Bret Witter: Dewey – A könyvtár macskája

Nem vagyok egy nagy macskarajongó (Micu, te most ne figyelj ide!!!), bár képen vagy tisztes távolból nagyon szeretem nézni őket. Lenyűgöző a mozgásuk, az öntudatos képük. Dewey egyszerűen gyönyörű, sokszor elgyönyörködtem a borítón lévő fotójában, sőt, végignéztem a neten fellelhető fotóit is. Sajnáltam, hogy a könyvben csak aprócska és fekete-fehér fotók voltak.
A történet nemcsak macskatörténet volt, hanem Iowa, Spencer város és környéke, a könyvtár, Vicki nagy és kisebb családja története is. Érdekesek voltak a kapcsolatok: macska-ember, ember-ember, ember-macska-ember kapcsolata, a családon és a városon belüli viszonyok, valamint a könyvtári munka, mindennapi könyvtári élet leírása is.

krlany IP>!
Vicki Myron – Bret Witter: Dewey – A könyvtár macskája

A könyvet csillagoztam, meg Vicki Myront, mint írót. A stílust, vagy éppen azt, hogy az hiányzott. Durrell kezei között kivirult volna ez a történet, így elég átlagosra sikeredett.
Szeretem a macsekokat (és ők is engem, még a szomszéd félvad macskája is bizalommal van irántam), de nem vagyok macskabolond. Így Dewey-tól sem estem hanyatt, bár azt gondolom remek szőrmók volt. Nem gondolom, hogy egyszeri és utánozhatatlan (lsd: https://moly.hu/idezetek/47977), de mindenképpen figyelemreméltó.
Amitől viszont el vagyok ájulva, az az ötlet, és az, hogy egy intézményben, ami nem magán, lehet ilyet. Mindezt 1988-ban. Most 2018 írunk, számtalan kutatás, tudományos cikk megjelent a macskák terápiás hasznáról. Kórházak, nyugdíjas házak bizonyítják a jótékony hatásukat, és még sincsen elterjedve alkalmazásuk, pláne könyvtárakban… Pedig mint olvassuk, dokumentált példánk is van… Ha nekem lenne egy könyvtáram, tele lenne állatokkal… igen, többek között macska is lenne benne.
Kifejezetten szerettem olvasni a városról, a háttérről. Kibújt belőlem a közösségfejlesztő. Jó volt olvasni, hogy milyen környezetben tud szárba szökkenni, és sikert aratni egy ilyen ötlet. Nyilván semmi ezirányú tudatosság nem volt Vickiben az elején, ő csak szeretett volna megmenteni egy kiscicát, de aztán nyitott szemmel járt, és jó érzékkel figyelte a környezete rezdüléseit. Ilyen egy jó könyvtáros. Ha nem irodalomként tekintek erre a könyvre, hanem szakmai szemmel, akkor egy települési közösségfejlesztő programról olvashattam, aminek az eszköze egy macska, és amiből sok mindent megtudhatunk a „közösségépítő szakemberről” is, aki még csak azt sem tudja, hogy az, csak jó érzéke volt a dolgok felismeréséhez… Hátha még ez lett volna a szakmája is, és mindezt tudatosan csinálta volna!
Ez egy jó gyakorlat, tekinthetjük pilot programnak is, és nyugodtan át lehetne venni sok-sok helyen a világon, pl. Debrecenben is!

Cs_N_Kinga>!
Vicki Myron – Bret Witter: Dewey – A könyvtár macskája

Nos, ezt is elolvastam. Le kell szögeznem, hogy nem vagyok macskás, nem bántom, de nem is szeretem igazán őket, én a kutyások közé tartozom inkább, egyetlenegy macskát szerettem mióta élek, de ez egy másik sztori. Míg olvastam végig két dolog járt az eszemben. Az egyik hogy ez nem is a macskáról szól, vagy legalábbis nem egészen. A másik hogy egy állat mit tehet hozzá a napjainkhoz. Kicsit inkább a szenzációhajhászás és a macskabolondok úgyis megveszik jutott a könyvről eszembe, vagyis hogy adjunk el egy dögunalmas könyvet jó sok embernek. Valami mégis volt benne azért, ami tetszett de ennek sincs köze a macskához, inkább a főszereplőnk lelki ereje volt elég a két és fél csillaghoz. Sok mindenen átment, mégis úgy írta meg, mintha ez másodlagos lett volna, pedig szerintem ebből kellett volna egy történetet alkotnia, hiszen akár példa értékű is lehetne. Kikerülni egy rossz házasságból, egyedül felnevelni egy gyermeket, mellette tanulni és a karrierben előrébb lépni, de ennek van egy árnyoldala is, mégpedig, hogy a gyermek háttérbe szorul, ahogy itt ez le is van írva. Ami tulajdonképpen vissza is vonja az előbb leírtakat: NAGYON NEM TETSZETT az pedig mikor megírja, hogy a lánya is tehet arról, hogy eltávolodtak. Még ha előre is veszi magát, akkor se gondolnám, hogy egy ….. na mindegy ez már más tészta, de nálam itt vágta el magát teljesen a sztori. Végigolvastam becsületből, de nálam egyszer olvasós. Még jó hogy pénzt nem adtam érte. De még annyit hozzátennék ez nem a szerencsés/szerencsétlen macska hibája. Ő már szinte egy kis kutyus volt:)

ggizi P>!
Vicki Myron – Bret Witter: Dewey – A könyvtár macskája

Ez a könyv nemcsak a címadó, könyvtárban lakó macskáról, de a hozzá szorosan kötődő igazgatónő életéről és az Iowa állambeli Spencer város történetéről is szól. Dewey különleges macska volt, jelleméből adódóan nagyon szoros kötelékeket tudott kialakítani a környezetével és a könyvtárlátogatókkal, hatással volt a könyvtár életére és így a városéra is. Híre az évek folyamán messze földre is eljutott.

A könyvből sugárzik a mérhetetlen Dewey imádat, aminek egyes megnyilvánulásai (főleg a magasztos hangvételű belemagyarázások) nekem azért igencsak zavaróak voltak.
„Dewey […] Megtalálta a helyét. Szenvedélye, életcélja volt, hogy ezt a helyet, akármilyen kicsi, akármennyire távol esik is a forgalomtól, jobbá tegye mindenki számára.”
"Dewey a Country cikke után sem volt szebb vagy barátságosabb; a hírnév nem változtatta meg.”
Ó, ugyan már! Mégiscsak egy macskáról van szó! Őket hol izgatja a hírnév és az életcél … Ha az ilyen és ehhez hasonló túlzások kimaradtak volna, sokkal jobban tetszett volna a könyv.

Bur3sz>!
Vicki Myron – Bret Witter: Dewey – A könyvtár macskája

Könyvmoly Dewey csodálatos cica lshetett. Nem véletlen gyakorolt akkora hatást az egész világra. Hogy találtak egymásra Vickyvel, és a könyvtár többi dolgozóján át a város lakóival, mindezt jól ábrázolja a regény. Igazán átélni és megérteni csak az tudja, aki napi szinten van állatokkal kapcsolatban. Érezni egy állat szeretetét, ragaszkodását, az valami nagyszerű! Hát erről szól Dewey meséje!
„Én pedig köszönöm, Dewey. Köszönöm. Akárhol vagy is – köszönöm.”

Nikymeria P>!
Vicki Myron – Bret Witter: Dewey – A könyvtár macskája

Kezdeném azzal, hogy a cím megtévesztő. Vicki és Dewey, a könyvtáros és macskája cím megfelelőbb lett volna. Na meg a város.
Rosszkor talált meg most ez a könyv, pontosabban rosszkor vettem a kezembe. Nem is tudom miért.
Sok helyen untam. Nem igazán voltam kíváncsi Spencer város gazdaságára, iparára. Az írónő is szépen kifejtette az életét. Nem lenne ezzel gond, de mivel így már csak a könyv fele maradt Dewey-nak, kicsit mérges vagyok. Az is igaz, hogy nem biztos, hogy tudtak volna 250 oldalon keresztül csak egy macskáról írni, de ha egyszer ezt a címet adjuk valaminek, hogy A könyvtár macskája… Meg amúgy is imádom a cicákat, macskákat. :D
Hiányoltam a nagyobb képeket, többet, esetleg színes képeket, mellékletként. Úgyis sok szó esett arról, hogy cicahősünk állta a kamerát.
Mindezek ellénere azt mondom, érdemel 4 csillagot a könyv. Pontosabban Dewey. Nem is! Dewey 5-öt, mert szeretnivaló kis válogatós galád jószág. Különleges is. De minden valamirevaló állatbarát tudja, hogy minden macska különleges. Minden macska más.

Ottilia P>!
Vicki Myron – Bret Witter: Dewey – A könyvtár macskája

Nem nyújt kiemelkedő irodalmi élményt, mégis szerethető írás. Imádom a macskákat, mellettem is itt dorombol Bandi a bandita, és bizonyára ezért kedvelem a macskás történeteket.

A szerző bemutatja Könyvmoly Dewey viszontagságos, majd boldog, tevékeny életét egy könyvtárban, hatását a szűkebb és tágabb környezetére, majd a nagyvilágra, és fizikai és lelki fájdalmakkal teljes, mégis szép távozását. Dewey az én szívembe is belopta magát, és e könyv méltó emléket állít neki. Azon pedig nem kell csodálkozni, hogy Vicki Myron elfogultan ír kedvencéről, mert ezek a szőrgombócok minden gazdit elbűvölnek.

Az, hogy egy könyvtárba befogadnak egy macskát, ráadásul több mint húsz évvel ezelőtt, és ott élhet hosszú éveken keresztül (a könyvben haláláig), szabadon mozoghat a látogatók között, számomra megdöbbentő és egyben üdvözölendő ötlet. Igaz egyre több állatbarát hely van már nálunk is, de főleg magánintézmények és főleg kutyások részre. Kérünk a zuglói könyvtárba is egy macsekot!

Dewey tágabb értelemben vett otthonát is megismerhetjük a műből, így az Iowa állambeli Spencer városát, annak természeti környezetét, az ott élő emberek múltját és jelenét. Ezek a részek kifejezetten közel álltak hozzám, voltak szép leírások, számomra még ismeretet is nyújtott, például az, hogy a kukoricaszemek egyenként mind-mind külön megtermékenyítés eredményei. Jó érzéssel töltött el Vicki szeretete szűkebb hazája iránt, nem tudtam betelni a kisvárosi hangulattal, és sokat adott az élő, pezsgő munkahelyi és a városi közösség, amely igazán értelmes és értékes lét/érzés, és sajnos engem elkerül az utóbbi időben.

Mindezen túl ez a történet is bizonyítja, hogy például egy macsek milyen komoly terápiás hatással bírhat.

Kár, hogy az illusztrációk ilyen apró és rossz minőségű fotók, pedig léteznek jobbak is, amik az interneten felelhetők.

A történet különleges, Dewey elbűvölő, a város lakói derék emberek, mi olvasók pedig példát kaptunk a kapcsolat erejéről, a szeretetről, a nagylelkűségről, az összetartásról, a bátorságról és nem utolsó sorban a közösség értékéről és erejéről.

Gyöngyi0309 P>!
Vicki Myron – Bret Witter: Dewey – A könyvtár macskája

Kedves, megható történet egy cicáról, aki sokak életét bearanyozta. Sokszor az állatok bizonyos helyzetekben többet tudnak segíteni nekünk, mint az emberek. így volt ez Dewey-val is, aki egy egész közösség életére hatással volt. A lapokról árad a szeretet, szívet melengető igaz történet a könyvtár cicájáé.

szibolya>!

Könyvmolyok volnánk mindannyian? Legyünk azok! Kapjuk el a könyvolvasó lázat.

33. oldal, 3. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: könyvmoly
sassenach>!

(…) olvassatok könyveket, és a fejetekben lévő tévét nézzétek!

Kapcsolódó szócikkek: könyv · televízió
kvzs P>!

Az a legfontosabb, hogy legyen ott valaki, aki felnyalábol, magához ölel, és elmondja, hogy semmi, de semmi baj.

szibolya>!

Amíg a macska nem tudja, hogy valami létezik, nem nehéz távol tartani tőle. De ha rábukkan valamire és kedvet kap hozzá, szinte lehetetlen visszafogni. A macska nem lusta; még a legcsavarosabb terv meghiúsítására sem sajnálja a fáradtságot.

Kapcsolódó szócikkek: macska
szibolya>!

És ha belépsz a könyvtárba, ma is polcokra és a polcokon könyvek sorára esik a pillantásod. Lehet, hogy a borítók tarkábbak, az illusztráció kifejezőbb, a tipográfia korszerűbb, de a könyvek általában ugyanolyanok, mint 1982-ben és 1962-ben és 1942-ben. És ez nem fog változni. A könyvek túlélték a televíziót, a rádiót, a hangosfilmet, a folyóiratokat, a napilapokat, a vásári komédiát és Shakespeare drámáit. Még a sötét középkort is túlélték, amikor jóformán senki sem tudott olvasni, és kézzel másolták a könyveket. És nem fogja őket megölni az internet sem.
Ahogyan a könyvtárat sem. Lehet, hogy már nem vagyunk a közelmúlt megnyugtatóan csendes könyvraktára, de jobban szolgáljuk a közösséget mint valaha.

Kapcsolódó szócikkek: könyv · könyvtár
kvzs P>!

A valódi igazság az, hogy annyi éven át, rossz napokon, jó napokon és számolatlan olyan napokon, amelyek életünk valódi könyvének lapjait alkotják, Dewey volt az, aki ölelt engem.

Kapcsolódó szócikkek: Dewey
TTiti>!

Találd meg a helyedet! Légy boldog azzal, amid van! Bánj jól mindenkivel! Élj jó életet! Nem anyagiakról szól: szeretetről. És a szeretetet sohasem lehet siettetni.
Mindezt persze Dewey-tól tanultam…

Kapcsolódó szócikkek: Dewey

Ezt a könyvet itt említik