Kölyökkori ​kalandok 7 csillagozás

Vendégségben állatéknál
Vibók Ildi: Kölyökkori kalandok

Vajon ​tudod-e, ki az, aki szkafander nélkül is túléli az űrutazást, és hónapokig életben marad akár mínusz 200 Celsius-fokos hidegben? És ki lehet az, aki halálos mérget termel, vagy az, akinek saját italautomatája van, amit mindig magánál hord?

Vibók Ildi legújabb könyve huszonkét apró szuperhőst mutat be az állatvilágból. Teszi ezt ráadásul bölcs humorral – jócskán hagyatkozva a durrelli hagyományokra –, és miközben szórakoztató, olvasmányos stílusban rengeteg természettudományos ismeretet ad át, főszereplői őszintén vallanak a cseppet sem felhőtlen felnőtté válásról, önfeledt kikapcsolódást, és – bármilyen furán hangzik is – a szereplőkkel való azonosulás lehetőségét kínálva az Olvasónak.

A Kölyökkori kalandok – Vendégségben állatéknál című kötet az ismert írónő, biológus legújabb írása ismét kiváló bizonyíték arra, hogy – amennyiben valaki értő módon nyúl a témához – pillanatok alatt képes megszerettetni a gyerekekkel a természetet, a biológia tudományát, sőt… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Scolar Kid Scolar

Scolar, Budapest, 2022
96 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635095377 · Illusztrálta: Igor Lazin

Tarja_Kauppinen IP>!

Vibók Ildi: Kölyökkori kalandok Vendégségben állatéknál

Ismeretterjesztő könyv rovarokról, sok infóval, kissé túltolt nyelvezettel. Mivel nem találtam rajta hivatalos korosztályi besorolást, nem tudom, elvileg hány éveseknek készült, de a szöveg nehézségi szintje alapján talán 8 körül. A másodikosom már biztosan boldogulna vele, a kulturális utalásokat azonban még nem értené, a nyelvezete meg erőltetett, olyan szavak vannak benne (pl. hamizni), ami ennek a korosztálynak a szemében már dedós. Úgyhogy a stílusa nem az igazi.

Juca P>!

Vibók Ildi: Kölyökkori kalandok Vendégségben állatéknál

Rengeteg rovar szerepel a könyvben. A stílusa nem ragadott meg, de tanulhatnak belőle a gyerekek. Azért a fürkészdarázs életéről egészen jó horrorfilmet lehetne alkotni.

PTJulia P>!

Vibók Ildi: Kölyökkori kalandok Vendégségben állatéknál

Sajátos biológiakönyv a minket körülvevő fura rovarokról, avagy az állatvilág akciódús élete! Sok közülük a közvetlen környezetünkben, a kertünkben vagy épp lakásunkban is megtalálható.
Személyes kedvencem a pikkelyes ősrovar -alias ezüstös pikkelyke-, ezen apró rovarok nevére és életmódjára már rég kíváncsi voltam, mivel nálunk is laknak a fürdőszobában. Így végre választ kaptam arra a rejtélyre, hogy mivel táplákoznak; és eszemben sincs likvidálni őket, nem sok vizet zavarnak.
A könyvet olvasva talán a jövő generácóban is csökken a „rovargyilkolás minden áron” címet viselő, még a kertészkedő felnőttek körében is népszerű hobbi, mindenesetre a férjem a gyerekekkel minap végre elkezdte a méhhotelünk megépítését, én pedig a mézelő növények telepítésén ügyködöm egy ideje. Talán sikerül felfogni, hogy mindenkinek helye van a láncban, hiszen ezek a fura lények úgyis megeszik egymást, és kialakulhat a kertben a megfelelő egyensúly, ha hagyjuk, és ha sikerül az őket is megevő sünt, siklót stb. becsalogatni. (Na jó, a lótücsök durva. De, ha újra látok, megint hívok pár futókacsát vendégmunkásnak.) Az invazív fajokról, mint a zöld poloska, a krumplibogárvagy a fura katicák – itt most nem esett szó, esetükben az őshonos élővilág megvédése is megfontolandó kérdés.

Acanthinula>!

Vibók Ildi: Kölyökkori kalandok Vendégségben állatéknál

Humoros leírások nemszeretem állatokról, hogy azok is halljanak róluk, akik messziről elkerülik őket. Hiánypótló mű a maga nemében. Rövid, velős leírások sok humorral, amikből megtudhatjuk, hogy mi a különbség a száz-és ezerlábúak között, a darazsak és lopó darazsak között, hogyan és hol fejlődnek leggyakoribb ízeltlábúink és még sok más izgalmas újdonság, mindez viccesen és érdekesen tálalva. Nagyon tetszettek az illusztrációk is.

Citrompor>!

Ja, ja, a legjobb, ha az erdőt békén hagyod, beleértve a kidőlt fákat is. Úgy ám!

55. oldal, Havasi cincér

Citrompor>!

[…] lehet, hogy a jólelkű emberek már védik az erdőket meg az élő fákat, de a legtöbbjüknek eszébe sem jut, hogy vannak olyan lények, akiknek az elpusztult fatörzs maga az élet.

55. oldal, Havasi cincér