Populorum ​progressio 1 csillagozás

enciklika A népek fejlődéséről
VI. Pál pápa: Populorum progressio

Új humanizmus születésének vagyunk tanúi, amelyben testvérei és történelme iránt érzett felelőssége határozza meg az embert.

Zsinati Bizottság, Róma, 1967
64 oldal · Fordította: Wöllner Ferenc

XI. Pius pápa · XII. Pius pápa · XIII. Leó pápa · XXIII. János pápa

VI. Pál pápa: Populorum progressio

off

Ha egy szóval kellene jellemeznem ezt az enciklikát, akkor az valószínűleg a „személyes” szó lenne. Ennek oka, hogy itt erősen érezni lehet a pápa egyediségét. A pontok rövidek, tömörek (nem egyszer egy teljes kérdést egy pontba, vagyis néhány sorban összefoglalja, akár egy napi jelmondatot), ahogy az egy egyházjogásztól elvárható, nosztalgiázik (sorra utal vissza pápai útjaira, és beszédjeire) és az uralkodói többest használja ugyan, de az olvasókat már egyértelműen tegezi. Tartalmát tekintve a haladás, és fejlődés problémakörét kellően alaposan körbejárja. spoiler Érdekes olvasmány volt, de a háttér, amit egy kevés utánajárással megismerhettem, talán még jobban lenyűgözött.

Azoknak tudnám ajánlani ezt a könyvet, akik még semmit sem olvastak VI. Pál pápától, mert ez jó belépő lesz. Viszont akik, unják a szerencsesütiszerű tanítást, azoknak nem tudom ajánlani.

E könyv elolvasása nekem 137 percet vett igénybe.

A pápák szociális tanítása
2. Elődeink nagy enciklikáikban – XIII. Leó a Rerum novarumban, XI. Pius a Quadragesimo annoban, XXIII. János a Mater et Magistrában s a Pacem in terrisben , nem is említve XII. Piusnak a világhoz intézett rádióüzeneteit – mindig eleget tettek annak a tisztükből folyó kötelességüknek, hogy az Evangélium fényével megvilágítsák koruk társadalmi kérdéseit.

loci93 IP>!

1. A katolikus egyház élénk figyelemmel és lelkesedéssel kíséri a népek fejlődését, a népekét, akik minden erejükkel meg akarnak szabadulni az éhség, a nyomor, a járványok és a tudatlanság igazságtalanságaitól; akik nagyobb részt kérnek a civilizáció áldásaiból; akik értékes emberi tulajdonságaiknak munkájuk által kívánnak nagyobb elismerést szerezni, és akik eltökélten keresik a teljesebb kibontakozás útját.

VI. Pál pápa: Populorum progressio enciklika A népek fejlődéséről

Kapcsolódó szócikkek: éhség · fejlődés · járvány · katolikus egyház · munka · nép · nyomor