Általános ​kémia 7 csillagozás

Veszprémi Tamás: Általános kémia Veszprémi Tamás: Általános kémia Veszprémi Tamás: Általános kémia

A ​kémiának számos ága létezik (szerves, szervetlen, fizikai, analitikai, bio- és polimerkémia stb.), de általános kémia nevű diszciplínát nem ismerünk. Mégis: a General Chemistry, Allgemeine Chemie, Общая химия, kifejezések jól ismertek az egész világon. A világ minden részén százszámra találhatók ilyen címmel könyvek, és aligha van olyan egyetemi kémia fakultás, ahol ez a tantárgy ismeretlen. Az általános kémia kurzusok és könyvünk célja az, hogy az olvasó középiskolából hozott kémiai ismereteit olyan szintre segítse, amelyre a fenti szaktárgyak alapozhatnak. Feladata az alapfogalmak definiálása, mintegy a kémiai nyelv alapszókincsének megismertetése, a fontosabb fizikai és kémiai jelenségek és összefüggések megvilágítása.

A könyv több – tipográfiailag is elkülönített – szinten használható. Anyaga a középiskolai kémiától elvezet az egyetemek másod- és harmadéves fizikai kémia tárgyáig. A fontos jelenségek mellé a haladók számára mélyebb magyarázatokat mellékel, melyeket… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2008

Akadémiai, Budapest, 2020
Akadémiai, Budapest, 2015
Akadémiai, Budapest, 2008

zsofi017>!
Veszprémi Tamás: Általános kémia

Tényleg baromi hosszú „tankönyv” létére. Viszont amúgy elég szórakoztató.

Tóth_Orsolya>!

Felmerül a kérdés, vajon más, bonyolultabb rendszerek, folyadékok, szilárd testek vagy akár élő szervezet esetében is elegendő-e a fenti négy állapotjelző ismerete a rendszer állapotának megadásához. A válasz nyilvánvalóan nem. Joggal kételkedhetünk barátunk elmeállapotában, ha a „hogy vagy” kérdésre derűs arccal válaszolja:
– Igaz ugyan, hogy a kecském megdöglött, a házam megégett, az asszony lelépett a postással, de hál' istennek a nyomásom, térfogatom, koncentrációm és a hőmérsékletem állandó.

thats_crazy>!

Hogy is van ez? Ezek szerint együnk tehénszart? Hiszen százmilliárd légy mégsem tévedhet…!

Koffi>!

Mit kell tudnia tehát a potenciális olvasónak ahhoz, hogy nekivágjon e meglehetősen testes kötetnek? Először is – ez komoly kritérium – tudnia kell
– olvasni. Aztán némi
– számolni tudás sem árt.
– Jó megfigyelőnek kell lennie, aki észlelni képes a természet jelenségeit.
– Hajlamosnak kell lennie eltűnődni, sőt elcsodálkozni azon, amit lát és
– megpróbálni összefüggéseket keresni a jelenségek között.
– Ami viszont legfontosabb, az a kíváncsiság.
A természet iránti kíváncsiság nélkül jobb inkább hozzá sem fogni.

Előszó

virrasztó>!

A láb tizenkettedrésze volt a hüvelyk, mert nagyjából egy hüvelykujj szélességének felelt meg, s ennek tizenkettedrészt hívtuk vonalnak. Ez bizonyosan nagyon szemléltető mértékrenszer volt, csak elképzelhetetlen, hogy tudtak vele mérni. Azt megértem, hogy Napóleon karrierje Toulon ostromakor kezdődött, mikor kiszámította, hogy hány embere holtteste elegendő a sáncárok betömésére. Ha az ember kutyákkal végez ilyen számtani müveletet, akkor azt mondjuk rá, hogy pecér, Napóleonra azonban kénytelenek vagyunk azt mondani, hogy lángelme. Pedig neki könnyű volt, mert ő már köbméterekben számított. … de annak az ördöggel kellett cimborálni, aki a három öl, két láb, négy hüvelyk hosszúságot meg tudta szorozni a két öl, egy láb, kilenc hüvelyk keskenységgel.

thats_crazy>!

A királyfi meg tán még ma is várna – ha azóta feleségül nem vette volna a mostoha lányait (egyiket a másik után).

Tóth_Orsolya>!

A világ könyörtelenül és visszafordíthatatlanul halad a nagyobb entrópia, a rendezetlenebb állapot, a teljes egyensúly irányába. Mindazonáltal vannak események, jelenségek, melyek ennek a roppant pesszimista képnek látszólag ellentmondanak. Itt van például maga a Föld, sajátos, valószínűtlenül oxigéndús légkörével, milliónyi szépségével és csodájával, amely láthatóan stabil, és az egyensúlytól szerencsére nagyon távoli állapotban van… vagy ittvagyunk mi emberek is, a magunk képtelenül alacsony entrópiájával.

Kapcsolódó szócikkek: entrópia