Auguszt, ​a tsemege-tsináló 2 csillagozás

Verrasztó Gábor: Auguszt, a tsemege-tsináló

„Lehet-e ​otthon az ember valahol, ha nem áll szívélyes jó viszonyban a százhúsz évvel ezelőtti pékkel, orgonistával vagy kétes erkölcsű dívával? Ha nem tudja, hogy a Margit kórház főorvosának ezer forint volt a fizetése, egy nővéré pedig háromszáz? Ha nem látja lelki szemei előtt, hogyan pofozkodnak szúrós bajszú arszlánok a Zöldfában, hogyan cipeli a házmesterné a nagyságosék szemetesládáját, s hogyan fenekeli el Erzsébet királyné az almatolvajlásra vetemedett trónörököst? Verrasztó Gábor könyve efféle, hangyaszorgalommal összegyűjtött tudnivalók tárháza. Ahogy szokta, megint rejtett szegletekről, a budai oldal látszólag semmitmondó bérházairól, fák takarásában megbúvó nyaralókról, elfelejtett középkori falu templomáról mesél, sose látott régi fényképekkel illusztrálva és a mai állapotokat rögzítőkkel dokumentálva az elmondottakat. Nem lehetünk elég hálásak neki, a Hegyvidék, az Országút, Felhévíz, a Rózsadomb, a Krisztinaváros szeretetteli krónikásának. Mert ezek a tájak… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Budai históriák Napkút

Napkút, Budapest, 2013

Kooczka>!
Verrasztó Gábor: Auguszt, a tsemege-tsináló

Kedvelem a Kistehén együttes Ezt is elviszem magammal című számát, de annak listáján, hogy mit viszek magammal, a szövegben a „viszont az nem kérdés hogy Buda helyett: Pestet” sor nálam pont fordítva van: bár Pest is oké, de nekem Buda az igazi. :) Ezért örültem, hogy rábukkantam a „Budai históriák” sorozatra.
A vékonyka kötetben szereplő 29, egy-három oldalas fejezetek közül leginkább azok érdekeltek, amelyek egy-egy épülethez kötve egy személy vagy család történetét is ismertették, és kevésbé azok, amikben elsősorban az adott épület építészeti leírásán volt a hangsúly – noha úgy általában érdekel az építészet.
A bemutatott épületek közül több már nem látható – ilyen pl. a Star filmgyár eredeti stúdiója vagy a budai hóhér háza –; mások, ha rosszabb állapotban is, de megvannak még – mint pl. a Retek utca 4., ahol Bognár Lajosné étkezője helyett jelenleg egy Spar üzemel –; viszont a címben szereplő Auguszt család cukrászdái máig léteznek és népszerűek.