A ​Fény utcai piac 4 csillagozás

80 év két csarnoka
Verrasztó Gábor: A Fény utcai piac

Legtöbbünknek ​a piac nem csupán a napi bevásárlások színhelye, hanem meghatározó élmény. Helyszín, ahol több generáció emlékezetébe éghetnek ugyanazok az ízek, illatok, napi rituálévá magasztosult szokások és nem utolsósorban az emberek, akiktől nap mint nap vásárolunk. Nem mindegy hát, milyen keretet biztosít mindezeknek maga a piacépület.
A Fény utcai piac régi, majd 1998-ban megnyílt új épülete is több generációnak szolgált kedves históriákkal.
A könyv első fele alapos, nagy műgonddal megalkotott építéstörténet és helytörténet. A második részében kaptak helyet a visszaemlékezések, amelyek a fotókkal együtt megidézik a Fény utcai piac hamisítatlan hangulatát.
Nem csupán a régi és új épületről és azok építési körülményeiről szól e könyv, hanem a kettő történetéről, ami mégis egy, hiszen az új épület a régiből nőtt ki, annak a folytatása. Ez a folytonosság hatja át a „Fény” történetét, ahogy Verrasztó Gábor könyvét is. A szerző nyolcvan év tarka, színes… (tovább)

Napkút, Budapest, 2020

Alíz_Simon P>!
Verrasztó Gábor: A Fény utcai piac

Kedvelem Verrasztó Gábor könyveit, különösen a Pasarét környékéről szólókat, ahol gyerekkorom óta lakom. Mindig nagy odafigyeléssel, alapos kutatómunkával járja körül a témát és csodásan képes érzékeltetni a helyszínre jellemző atmoszférát. Ezt éreztem most is a Fény utcai piac történetéről szóló válogatásával kapcsolatban is.
Nem szimpla történetmesélést kaptam. Rengeteg nosztalgikus érzés kavargott bennem a régi fotók nézegetése, a korabeli cikkek, dokumentumok és a piacról szóló irodalmi szösszenetek, riportok olvasgatása közben… Ha rágondolok, ma is érzem a számban annak a dinnyének az ízét, amit apu meglékeltetett vásárláskor a piaci kofával és amiből kislányként az első falatot mindig én kaptam… A mai napig megvan az a kiskosár, ami pontos mása volt nagymamám piaci kosarának, amikor ovis-kisiskolás koromban együtt mentünk bevásárolni a Fény utcai piacra és én abban „cipeltem” pl. a petrezselymet, a gombát és roppant büszke voltam, hogy segíthetek neki… És annak az emléke is elborított a könyv olvasása közben, ahogy anyuval sétálunk a standok között, mert a piacon nem érdemes kapkodni, hanem időt kell arra szánni, hogy szépen végignézzük hol tudjuk megvenni a legfinomabb gyümölcsöt…
Azt hiszem, nagyon sokszor fogom még lapozgatni :)

atomarcú P>!
Verrasztó Gábor: A Fény utcai piac

Remek hiánypótló összeállítás a második kerület egy ikonikus helyszínéről, de személy szerint szívesebben olvastam volna több saját cikket a szerzőtől, több beszélgetést környékbeliekkel, hangulatokat és emlékeket, miközben kevesebbet a CSB-KB határozatokból, statisztikákból és történelmi propagandalózungokból. Meglepően sok a fotó, azok között is sok az érdekes. Élmény volt végigolvasni és -nézni.

kisssan27>!
Verrasztó Gábor: A Fény utcai piac

Nosztalgiakönyvecske most sajnos halódó piacunkról. Mentsük meg!

Nikolett0907 P>!

Rossznyelvek szerint a Fény utcai piac már a paleolitikum, az őskőkorszak óta létezik, de ez az állítás valószínűleg az „erkölcsileg és fizikailag elavult” régi csarnok idejéből származik, ahol többnyire az alapvető higiéniás elvárásokat is mellőzték.

atomarcú P>!

Nemrégen jött a hír: Luzsicza Ági 12 éves magyar kislány rajzait Indiában Nehru-díjjal tüntették ki.
– Mikor festesz?
– Ha unatkozom.
Válasza meglepett. Hogyan lehet ez?
– Pedig így van – válaszolta. – Az a jó, ha csend van. Ha apu, anyu és a bátyám nincs itthon. Egyedül nem szeretek játszani és akkor unatkozom. Marad a festék, ecset vagy a zsírkréta.
(Pajtás, 1966. január 27., 3. szám, "A színek varázslója")