Tisza ​István 1 csillagozás

Vermes Gábor: Tisza István Vermes Gábor: Tisza István

Tisza ​István a huszadik század elejének legismertebb és leginkább vitatott magyar politikusa volt. Az Ausztria és Magyarország között létrejött 1867-es kiegyezés rendíthetetlen támogatásával, az ipari fejlődés és az urbanizáció lelkes propagálásával, a politikai és társadalmi reformoktól való merev elzárkózásával, a Magyarországon élő nemzeti kisebbségekkel szembeni viszonylag engedékeny politikájával sok, politikailag öntudatos egyén és csoport ellenkezését váltotta ki. Ugyanakkor pártvezérként és miniszterelnökként nemcsak a magyar belpolitikár, hanem Ausztria és Magyarország viszonyára, valamint a Monarchia külpolitikájára is számottevő befolyást gyakorolt.
Épp ezért e Tisza István politikai életrajzát összefoglaló mű több célt is kitűz maga elé. Mindenekelőtt az újkori magyar történelem egy mellőzött, de fontos személyiségét kívánja bemutatni; emellett Tisza pályafutásán keresztül törekszik a dualizmuskori magyar politika és társadalom fő kérdéseinek feltárására; s… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2001

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Millenniumi Magyar Történelem Osiris

Osiris, Budapest, 2001
Századvég, Budapest, 1994
584 oldal · ISBN: 9633790085 · Fordította: Deák Ágnes

hajkoattila91>!

[…] A liberalizmus „parádés gúnya, […] mint a francia bírák talárja, amit az ülésekre felhúznak, de a tárgyalási terem küszöbén túl levetik. Liberalizmus csak a konferenciákon van, azontúl senki sem veszi azt komolyan.” (Deák Ferenc)

53-54. oldal, II. fejezet - Quieta non movere (Századvég, 1994)

Kapcsolódó szócikkek: liberalizmus
NB14>!

Másnap, 1918. október 17-én hangzottak el a parlamentben Tisza híressé vált szavai: „Én nem akarok semmiféle szemfényvesztő játékot űzni a szavakkal. Én elismerem azt, amit gróf Károlyi Mihály tisztelt képviselő úr tegnap mondott, hogy ezt a háborút elvesztettük.” […] Edmund Glaise-Horstenau szerint: „Oly nagy volt Tisza hírneve még a nem-magyar egységek körében is, hogy szavai mint méreg áradtak szét az erekben.”