Források, ​legendák, intelmek 4 csillagozás

Középkori irodalom
Veress Zsuzsanna (szerk.): Források, legendák, intelmek

Halotti beszéd és könyörgés, Ó-magyar Mária siralom, Szent Margit legendája, Szent István intelmei Imre herceghez.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Populart Füzetek Interpopulart

Interpopulart, Budapest, 1993

Kisanna>!
Veress Zsuzsanna (szerk.): Források, legendák, intelmek

Az Ó-magyar Mária siralom és a Halotti beszéd már ismerős volt, olvastam régebben, mindig is tetszettek, a másik két rész volt újdonság. A legenda egy kicsit hosszú volt és unalmas, de Szent István intelmeit egész érdekesnek találtam.

tgorsy>!

Megfürödni vala pedig vagy az ő lábait megmosni bokáinak fölötte az ő szemérmetességének, tiszta szüzességének miatta, ez őneki mindenestől idegen vala. Tizennyolc esztendeig, miképpen mind a teljes konvent bizonyságot tett róla, soha az ő testét meg [nem] fürösztötte akármely nehéz kórságok után is, kiket gyakorta szenvedett vala.

tgorsy>!

… az ő ruháját meg nem változtatja vala, akármely igen megnehezült is féregnek, tetűnek miatta; sem fejét meg nem mosta nagyszombatig.

35-36

Kisanna>!

Ezért hát ki-ki életkorának megfelelő dologban forgolódjék, tudniillik az ifjak fegyverben, a vének a tanácsban. Egyébként az ifjakat mégsem kell teljesen kiűzni a tanácsból; ámde ahányszor velük tanácskozol, még ha életrevaló is az a tanács, mindig terjeszd az öregek elé, hogy minden cselekedetedet a bölcsesség mértékével mérhesd.

SZENT ISTVÁN KIRÁLY INTELMEI IMRE HERCEGHEZ VII. A TANÁCS SÚLYÁRÓL