A ​macska ezer arca 8 csillagozás

Cicaantológia
Veress István (szerk.): A macska ezer arca

Macskák…
Amióta az ember először nézett hosszabban rezzenetlen, foszforeszkáló szemükbe, a macskák mindig is a világmindenség titokzatos, rejtett erőit jelentették, a cicabarátok pedig egyenesen újra és újra megdöbbenti, elbűvöli megannyi „földöntúli” képességük. Nem véletlen, hogy írók, költők, tudósok kötetnyi alkotása, értekezése szól ezekről a miniatűr tigrisekről…

Macskák…
E kötetben róluk olvashatunk megható és furcsa, érdekes és izgalmas, különleges és titokzatos történeteket.

A művek szerzői: Harry Morgen, Szerb Antal, Arany János, Fehér Jenő, Ráth-Végh István, Gárdonyi Géza, Szabó Lőrinc, Rudyard Kipling, Tomás de Iriarte, Lev Tolsztoj, Franz Kafka, Móricz Zsigmond, Radnóti Miklós, Nagy Lajos, Jékely Endre, Jékely Zoltán, Tompa István, Anton Pavlovics Csehov, William Butler Yeats, Móra Ferenc, Mikszáth Kálmán, Tömörkény István, Kosztolányi Dezső, Szergej Jeszenyin, Bálint György, Krúdy Gyula, Erdélyi József, Jaroslav Hašek, Karel Čapek

Tartalomjegyzék

>!
Arión, Budapest, 2010
256 oldal · ISBN: 9789639699403
>!
Sensus, Budapest, 2002
202 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639375330

Kedvencelte 1

Várólistára tette 7

Kívánságlistára tette 8


Kiemelt értékelések

Gilgalang>!
Veress István (szerk.): A macska ezer arca

Macskabolondoknak erősen ajánlott. :)) Én imádtam. Kedvencem Kipling. Zseniális az az ember.

Amethyst >!
Veress István (szerk.): A macska ezer arca

Egy fokkal jobbra számítottam. Már a tartalomjegyzék nézése közben is vegyes érzések kerítettek hatalmukba, például nem értettem, miért kell a kötetbe sűríteni a nagymacskákat (párduc, oroszlán, tigris), mikor a „macska” – véleményem szerint – elég tág fogalom ahhoz, hogy egy kétszer ilyen hosszú antológiát is kitöltsön. Ám, mentségére legyen, pont a tigrisek körében sikerült egy új kedvenc novellát találnom, a Kék tigrisek jegyében. Viszont a szóban forgó történet is kilóg kissé a sorból, mivel a címadó „dolog”, mint kiderült, valójában nem is egy tigris… És itt jön képbe a második problémám a kötettel kapcsolatban: néha kifejezetten az volt az érzésem, hogy egyes történetek csak a címük miatt kerültek bele a válogatásba, mert némely csakis a címében tartalmazott macskára vagy nagymacskára utaló jelet, míg maga a kontextus egészen más irányba fordult – gyakran teljesen hanyagolva magát a „macskát”. És ez a jelenség még rendben is volt azoknál a történeteknél, melyeket kifejezetten a helyzetkomikumra éleztek ki, vagy bármely más erősséget hordoztak magukban, de sajnos szép számmal akadtak olyanok, amik a nem létező macskákon kívül sem tudtak semmi egyebet felmutatni…
Nagyjából 4-5 novella fogott meg, illetve 1-2 vers is elnyerte a tetszésemet, legerősebbnek egyértelműen a magyar szerzők tollából származó írásokat éreztem, mint kiderült, sokukkal már az iskolapadban is találkoztam, csak elfelejtődtek. Summa summarum, összességében nem éreztem erősnek a kötetet, de ha jó fej akarok lenni, akkor azt mondanám, hogy a válogatásból kirívó, kiemelkedően jó alkotások úgy ahogy elviszik hátukon a kötetet. De tényleg nem ártott volna komolyabban venni a kötet kitűzött célját.


Népszerű idézetek

Amethyst >!

Tanulság: Hogyha ember módra élsz, ilyen csúfos véget érsz.

Amethyst >!

Emberek, vigyázzatok, hogy ki ne aludjék a szegények kályhája.

Amethyst >!

Miután a falak összedőltek, mindenki elhagyta a várost, csak a költő maradt ott egyedül.


Hasonló könyvek címkék alapján

Kenedi János (szerk.): Írók a moziban
Braun Róbert (szerk.): Nobel-díjas írók antológiája
Alexander Brody (szerk.): Felhő
Hetényi Zsuzsa (szerk.): 2Pofon
A nő tizenhét árnyalata
Baranyi Ferenc (szerk.): Aranyasszony
Karácsonyi ajándék – újabb versek, mesék, történetek téli estékre
Bakos József – Kun J. Judit (szerk.): Fényerdő
Szó-kincs 2019
Szilágyi Sándorné (szerk.): Kedves