Veres ​Péter válogatott művei 4 csillagozás

Válogatott novellák

Szépirodalmi, Budapest, 1973
1622 oldal · keménytáblás

Veres Péter: Veres Péter válogatott művei

A könyv az író műveiből nyújt válogatást, amelyek önéletrajzi elemeket, illetve a paraszti élet viszontagságait mutatja be a két világháború közötti időszakban. A történetekből az író főleg kezdeti viszontagságos életébe tekinthetünk be, illetve az ebben a korban élő nehéz sorsú földműves, és munkás családok viszontagságait követhetjük nyomon.
A válogatás második felében kerülnek bemutatásra az író összegyűjtött novellái, amelyben a gyepsoron élő emberek mindennapjaiba tekinthetünk be. A gyepsor a település legszegényebb része volt, ahol sokszor szikre, illetve belvizes, mély fekvésű területekre épült viskókban éltek az emberek. Betekinthetünk sorsukba, ételeikbe, életüket röviden úgy jellemezhetnénk, hogy sok éhes szájra (1 családban 5-6 gyermek) minimális komfort mellett állandó gondot okozott az élelmezés, és a tüzelő felkeresése is. Hangsúlyozottan itt az akkori legszegényebb emberek életéről van szó. Ezután betekinthetünk a juhászok, csikósok, gulyások és egyéb cselédek életébe. A későbbi novellákban pedig a földosztásokat, és a szövetkezetek megalakulását mutatja be, az akkor élő emberek sorsán keresztül. Végül pedig halála előtt születet utolsó írásait olvashatjuk, amiben, mint megöregedett, halála előtt álló ember tekint a jövőbe, és elemzi az akkori helyzetet nem túl bizakodóan.

Quator>!

Ismerőseim vannak azért Pesten, lássuk csak, vegyük őket sorba. Úgy emlékszem legelőször Botyánszkiékat kerestem fel. Kender u. 41., első emelet. Nem találok senkit. Már nem emlékszem, kibombázták-e őket, elköltöztek-e, vagy csak nem voltak otthon. Különben is nem jó hely.

719. oldal - Az ország útján - Pesten - Budán

Quator>!

„Kora reggel volt még, mentem tovább. Megkeresem dr. Piski Sándort, a könyvkiadót. De a lakására, a Ráday utca 22-be nem mertem menni, mert a házmesterről azt mondta már régebben Sándor, hogy nem csak undok vénember, hanem besúgó is. Nem kell ennek megtudnia, hogy Pesten vagyok. ”

720. oldal - Az ország útján - Pesten - Budán