Tavaszi ​szimfónia 5 csillagozás

Vera Adlová: Tavaszi szimfónia

„Küldjetek ​fényt az emberi szivek mélyére – ez a művészet hivatása” – vallotta Robert Schumann, és ezzel a gondolattal mintha nagy szerelmének, élete hűséges társának, Clarának állított volna örök emléket.
Vera Adlová Tavaszi szimfónia című regényének lapjain egy kivételes egyéniséget elevenít meg, aki csodálatra méltóan teljesítette hármas küldetését: mint művész, mint feleség és mint anya. Clara Wieck-Schumann sorsával összefonódva elvonulnak előttünk a XIX. század szellemi és zenei életének nagyságai, ízelítőt kapunk az európai metropolisok zenei életéből, s az előtérben a „kiváltságosokkal” felvillan a cári Oroszország képe.
A jeles cseh írónő a regényes életrajz eredeti formáját választotta. Érdekes módon szövi át a múltat a jelennel, ezzel összekötő ívet von a tegnap és a ma közé, felráz, elgondolkoztat, és egyben megindítja a régi kifakult betűkbe temetett érzések vérkeringését. A XIX. század művészeinek helyzetét Clara Schumann szavaival jellemzi: „Mivel több a… (tovább)

Róla szól: Robert Schumann

Madách / Móra, Pozsony / Budapest, 1978
292 oldal · keménytáblás · Fordította: Havas Márta · Illusztrálta: Božena Augustiniová

Coffee I>!
Vera Adlová: Tavaszi szimfónia

Évekig nem tudtam, hogy ekkora kincs pihen a könyvespolcomon.
Nem tudtam, mit várjak, mire számítsak ettől a könyvtől. Most már tudom: ez egy pici zongorába zárt „Büszkeség és balítélet”, tele ismerős nevekkel.
Megtanított arra, hogy még jobban értékeljem azokat a könyveket, amik régiek és semmitmondónak, ismeretlennek tűnnek.
Remélem, vannak még molyok hasonló cipőben, és lapul még polcokon ez a könyv. Ha felismered, olvasd el!

m6tika>!
Vera Adlová: Tavaszi szimfónia

Bár az elmesélt élet érdekes volna, de az írónő stílusával voltak bajaim. Gyakran ugrál az időben előre-hátra, valamint sokszor úgy éreztem az egyes események kapcsán, hogy csak kerülgeti a forró kását, és épp a lényeget nem írja le. Van, hogy egy újonnan megjelenő szintén híres szereplőt úgy vezet be mint főhősnőnk régi jó barátját, míg arról nem volt szó hogy először hogyan ismerkedtek meg. Pedig épp az lenne izgalmas egy ilyen regényben, hogy Clara hogyan találkozik a korabeli nagy művészekkel.
Valamint szerintem nem szabadna egy történelmi regényben olyan eseményeket említeni, melyek csak sokkal később fognak megtörténni, és nincs is semmi közük az aktuálisan tárgyalt dolgokhoz.
Ezért hát ezt sajnos csak közepesre tudom értékelni. Kár. Szerettem volna szeretni.