Szeretők 9 csillagozás

Vekerdy Tamás: Szeretők

1957 nyarán vagyunk – a levert forradalom után –, egy ifjúkori első szerelem végső szétbomlásában (és mégsem tud szétbomlani) és egy új szerelem születésében (és mégsem tud megszületni). A színhelyek: Pest, Buda, Mártély… Pécs. Fiatal művészek (főiskolások) és egyetemisták újra magánéletbe szorult világa. A depresszióba menekülő ráció „óceáni érzés”-sel vigasztalja magát, kiterjesztett lét-érzékeléssel, miközben sorsa életeken, halálokon, szakításokon át irracionális döntések felé sodorja. „Mi lesz velünk?” – ez a szöveg – az események – fordulatainak föl nem tett főkérdése. A könyv most jelenik meg először.

Saxum, Budapest, 2012

korkata>!
Vekerdy Tamás: Szeretők

Rendszeresen olvasom Vekerdy Tamás írásait. Kedvelem is amit ír. Ez a könyv azonban csalódás volt számomra. Nekem ez a történet kusza volt. Nem tudtam követni. Hiányzik a gördülékenység. A szereplők jelleme nincsen igazán kidolgozva. Azért némi korrajzot kapunk az akkori évekről.

Dün P>!
Vekerdy Tamás: Szeretők

Van, amikor az olvasmányosság találkozik a hiányérzettel, akár már a történet közben, akár csak a történet végén, az olvasmányosság ellenére itt végig hiányérzetem volt, valahogy nem éreztem 1957 nyarának hangulatát, de még az ifjúkori szerelem bomlását, születését, akármijét sem.
Nem éreztem semmit sem Iván felé, sem Ági felé, csak úgy voltak és tűnődtek, meg betegeskedtek, meg éltek, de sehogysem érintett meg a történetük, pedig próbálkoztam,megnéztem Vekerdy Tamással egy beszélgetést is a könyvről – már csak azért is, hogy megtudjam, most akkor hogy is van ez a szerzőség –, de nem és nem.
Kár érte.

dpart>!
Vekerdy Tamás: Szeretők

Nagyon rákészültem erre könyvre.
És bevallom, csalódtam. Számomra a cselekményszövés sokszor bonyolult volt mind térben, mind térben, mind időben. És a kor, amelyben játszódik sem tartozik igazán a kedvenc koromhoz. Nyilván, ez igazán szubjektív. Ettől még lehetne jó a könyv.
Valami azonban hiányzik belőle. Talán, mintha sótlan volna a leves.
De lehet, megint csak én vagyok analfabéta, vagy csak nem értem a művészetet?

Dün P>!

Sétálni mentek.
A Forró mezőket játszották a Duna-parton, a Budai Kertmoziban. Ági és Zsáka gondolkoztak, hogy váltsanak-e jegyet félkilencre. Negyed nyolc volt még csak.
– Inkább korán lefekszünk – mondta Zsáka. – Annyira jó nem volt, hogy mégegyszer megnézzük.
– De: én úgy szenvedek Fábián… – búgta Ági a Karády hangján.
Röhögtek. Nem váltottak jegyet, továbbmentek a Lánchíd felé.

Kapcsolódó szócikkek: Forró mezők
Reelka>!

Képzeld el, hogy egy gömb vagyok olyan anyagból, ami kezdettől rokon a tieddel. Minden ponton egyszerre kezdtél belémhatolni, most már teljesen bennem vagy és én bezárkóztam veled egy burokba, ott őrizlek.

dokijano >!

Mellettem Hilda, kinéz a vízre, most összemosódik az éggel, aztán rám néz és kicsit hátrébb a nőre. Most barna a szeme? Kedves és nyugodt. Ami távolabb van idehozni, elképzelni akárki mást, már egy kicsit rögeszmés őrült dolog. Könnyen veszíti talaját. A képzelgés nyomában türelmetlenség jár meg félelem. Elvekben kapaszkodik a megzavart lélek – hintázik a semmiben. Mi most tanuljuk, hogy másképpen éljünk.

135. oldal, III. fejezet (Saxum, 2012)