Iskolák?!?! 5 csillagozás

Gyerekek, szülők és tanárok
Vekerdy Tamás: Iskolák?!?!

Kétféle ​alapelv érvényesülhet a gyerekek nevelésében. Az egyik: legyél, aki vagy – én ehhez próbállak hozzásegíteni. Van, aki matematikában jó, más a táncban, faragásban, motorépítésben vagy az énekben – mind egyforma érték. A másik: legyél, akivé én akarlak tenni! Ez az örök harcok és a kétségbeejtő helyzetek útja.
Mennyi az élmény mai iskoláinkban, és mennyi az életöröm? Holott a kilencvenes évek óta tudjuk, hogy öröm nélkül nincs hatékony tanulás! Tudjuk vizsgálatokból azt is, hogy a gyerekek viszonylag nagy kíváncsisággal mennek az iskolába. A kíváncsiság, az érdeklődés, az iskolába lépés után csökken, hanyatlik, majd eltűnik. A fentiek ellenére ma is vannak nagyszerű, jó iskolák, és remek tanítók és tanárok, és én biztos vagyok benne, hogy az iskola gyerekközpontú megújulás előtt áll.
A könyvben szülők kérdeznek, és én válaszolni próbálok. Iskolai ügyekben, tanulási küzdelmekben. Remélem, ezek az összegyűjtött válaszok majd újabb kérdéseket váltanak ki, hoznak… (tovább)

Central Könyvek, Budapest, 2014
Sanoma, Budapest, 2014

Kis_Andrea>!
Vekerdy Tamás: Iskolák?!?!

Vekerdy Tamás: Iskolák?!?! Gyerekek, szülők és tanárok

Nők lapjában megjelent kérdések és válaszok gyűjteménye ez a kis könyv. Érdekesnek találtam, és örülök, hogy saját példány, mert biztosan élő fogom még venni, ha megint elbizonytalanodok abban, hogy merre van az előre… (•‿•) Fél csillag levonás, mert sokszor ismétlődnek benne gondolatok. Ez kicsit zavaró, ha az ember rövid idő alatt olvassa végig… (De legalább rögzül…) Ja és a saját problémámra is kaptam választ (✯ᴗ✯)

Cserei_Gyöngyvér>!

Ahol untatnak, onnan menekülj!

Cserei_Gyöngyvér>!

Öröm nélkül nincs igazi tanulás!

Cserei_Gyöngyvér>!

A kamaszkor szülői feladata az elengedés.

Cserei_Gyöngyvér>!

Gandhi azt tanácsolja, hogy ha orvosra van feltétlenül szükségünk, jól válasszuk meg, kihez fordulunk, de miután kiválasztottuk, már mindenestől bízzunk meg benne és ne próbáljuk intézkedéseit lépésről lépésre kritizálni. Több bizalmat még akkor is, ha nem mindenben tökéletes, legalábbis a mi mértékünk szerint.

Cserei_Gyöngyvér>!

A szavak tetteket indíthatnak, a szavakra figyelni kell.

Cserei_Gyöngyvér>!

Egy egész élet nem elég ahhoz, hogy kiizzadjuk magunkból azt a rabszolgát, akivé az iskola tett bennünket.

Cserei_Gyöngyvér>!

Igazából az a jó, hogy az iskolába lépő gyerek már elsős kora óta tudja, hogy az iskola az ő dolga.

Cserei_Gyöngyvér>!

Viszonylag erőteljes kíváncsisággal és érdeklődéssel néznék maguk körül a világot és az emberi dolgokat, de nagyon hamar arra jönnek rá, hogy minderről az iskola nem mond nekik igazán semmit, úgy érzik, úgy látják, felesleges dolgokkal traktálja, terheli őket, melyek részben érthetetlenek maradnak, részben pedig csak gyötrőek és unalmasak.

Cserei_Gyöngyvér>!

A kamaszt csak kamaszkora előtt lehet nevelni.

Cserei_Gyöngyvér>!

A kamasz amúgy is fiziológiás, azaz élettani eredetű lustaságban szenved, miáltal teljesítménye csökken, és ezért ha retorzió éri vagy együtt tanulásra kényszerül, csak tovább és még erősebben lázad.