Érzelmi ​biztonság 71 csillagozás

Mit kell(ene) tudnunk a gyerekekről és magunkról?
Vekerdy Tamás: Érzelmi biztonság

Vajon ​mire van szükség ahhoz, hogy gyerekeink érvényesüljenek, beváljanak az életben? Valóban annyi mindenre, és olyan eszeveszett tempóban, mint azt a világ ma sugallja?

Vekerdy Tamás szerint a válasz: nem. Nem az lesz sike­res felnőtt, aki kisgyerekkorában már fel­nőtt módon hajtott és teljesített, hanem az, aki teljes értékű kisgyerekéletet élhetett.

Szülőként az érzelmi biztonság megadása a legjobb lehetőségünk arra, hogy megvédjük gyerekeinket a normálisnál nagyobb mértékű szorongástól, a sodródástól, a személytelen, így személyiséget roncsoló kapcsolatoktól.
Aki érzelmi biztonságban, testi-lelki értelemben ölelő melegségben nő fel, az gyerekként és később felnőttként is jóval eredményesebben tudja megoldani és kiegyensúlyozottabban átvészelni az élet nehézségeit.

„Sokszor és sokfelé »tartottam előadást« a Nyitott Akadémia szervezésében. Azért tettem idézőjelbe a »tartottam előadást«, mert sokkal szívesebben mondanám így:… (tovább)

Kulcslyuk, Budapest, 2017
Kulcslyuk, Budapest, 2013
Kulcslyuk, Budapest, 2011

Széchenyi István

meseanyu MP
Vekerdy Tamás: Érzelmi biztonság

Vekerdy Tamás: Érzelmi biztonság Mit kell(ene) tudnunk a gyerekekről és magunkról?

A könyv nagy részét olvastam már máskor, máshol, de azért jó volt összegzésnek, kellett a megerősítés.

melka123
Vekerdy Tamás: Érzelmi biztonság

Még sosem olvastam ilyen témában könyvet, de örülök, hogy a férjem a kezembe nyomta a minap: „Olvasd el, mert nagyon jó!” felkiáltással.
Tényleg nagyon jó, és tartalmas, a konkrét példáknál, volt hogy magamra ismertem. A stílusa nagyon jó, szinte pörögnek az oldalak, mert annyira érdekesen mégis közérthetően fogalmaz Vekerdy a kisgyerekek gondolkodásáról, arról, hogy az iskola mennyire „elrontja” őket. Sajnos!
Örülök, hogy még mielőtt szülő lettem, elolvashattam ezt a hasznos kis „Bibliát” a gyerekekről!

Kulcslyuk, Budapest, 2011
_natalie_ I
Vekerdy Tamás: Érzelmi biztonság

az érzelmi biztonság után van még néhány dolog, de előtte nincsen semmi. vegyétek komolyan.

Annamarie P
Vekerdy Tamás: Érzelmi biztonság

Bár ismerem Vekerdy Tamás gondolatait gyermeknevelésről, értékrendről, de eddig még nem olvasam tőle semmit. Azaz, majdnem semmit….
Ahogy látom, sokan bosszankodtak azon, hogy a könyv tartalma már a szerző korábbi írásaiban megjelent. Számomra csak az utolsó, kamaszokról szóló fejezet volt ismerős, amit egy az egyben beemeltek a „Visszatalálunk egymáshoz” című könyvből.
Mindettől függetlenül nekem hatalmas élmény volt a könyv olvasása, hiszen alapvetően egyet értek a szerző szinte minden gondolatával. A legeslegszebb gondolat számomra az volt, hogy: „Tudja-e a szülő élvezni különböző gyerekeit? …Jelent-e örömöt a szülő számára, hogy az egyik gyereke ilyen, a másik olyan? Vagy neki van egy konkrét elképzelése, amit csak az egyik gyerek tölt be?…Szóval: mit akar a szülő? Van-e konkrét elképzelése arról, hogy az ő gyereke milyen legyen, vagy pedig arra törekszik, hogy önmagát tudja kibontakoztatni.” Persze mindannyian így gondoljuk, de amikor jönnek a hétköznapok, akkor bizony azt szeretnénk, ha a gyerekünk úgy teljesítsen, akkor beszéljen, akkor olvasson, amikor a többi gyerek. Élvezze azt, amit kín keservvel nyújtunk neki, akkor aludjon, amikor lefektetjük, legyen olyan, amilyennek megálmodtuk… Nem mondom, hogy könnyű átprogramozni agyunkat, ami a világ elvárásaira állt be a hosszú évek alatt, de biztos, hogy érdemes.
Mindenkinek csak azt tanácsolhatom, hogy olvassa el ezt a könyvet és hagyja magában leülepedni az olvasottakat, ahogy maga a szerző is mondja: a gyerek sem akkor tanul, amikor tanul, hanem amikor pihenni, érni hagyta a dolgokat.

dorcika
Vekerdy Tamás: Érzelmi biztonság

A magyar pszichológusok közül Vekerdy az egyetlen, akinek mindig szívesen hallgatom a véleményét, legyen szó bármilyen témáról. Mégis azt érzem, hogy ez a könyve túlságosan csapongó ahhoz, hogy bármi érdemlegeset meg lehessen tudni belőle. Az alternatív iskolákról például igazán írhatott volna többet, mert szerintem a Waldorf se olyan szipi-szupi, mint amilyennek ő beállítja. (Akit érdekel, nézzen utána Rudolf Steiner filozófiájának. Ha csak nem vagytok keményvonalas ezósok, kétlem, hogy bejön majd.) Érdemes lett volna írni a Rogers- vagy Montessori-iskolákról is.
Amúgy sok mindenben egyetértek Vekerdyvel (kivéve a „régenmindenjobbvót” hozzáállást, ezt nagyon nem bírom), de ebben a formában ez a könyv kevés. Még akkor is, ha előadások kivonata, mert azoknak a vázára is fel lehetett volna építeni egy sokkal informatívabb művet.

Voorhees
Vekerdy Tamás: Érzelmi biztonság

Első találkozásom Vekerdyvel meglehetősen érdekes volt: feleségem az általa sűrűn lapozott Nők Lapja magazinban hívta fel a figyelmemet állandó rovatára, melyben olvasói kérdésekre válaszolt. Már ott is megragadt kiváló előadói stílusa, ezért számomra nem is volt kérdés, hogy elolvasom ezt a könyvet, mikor a kezembe került.
Bár előadásokból (hogy a szerző megfogalmazásával éljek: beszélgetésekből) merít, stílusa és szerkezete is világos. A csecsemő, kisgyermek- és kamaszkor legfontosabb problémáit hozza, néhány kiváló alternatív megoldási javaslattal. Bár nem mindenben értek vele egyet (a Waldorf iskolákat, ha nem is kifejezetten elutasítom, de nem pártolom, szerintem a gyermek számára fontos korlátokat teljességgel lebontják és álomvilágot festenek egy olyan világ helyébe, ami a legkevésbé sem az), többségében faltam a szavait. Több évtizednyi tapasztalat szól belőle, úgy gondolom, legyen az kezdő vagy gyakorló szülő, esetleg valaki, aki csak tervezi a gyermekvállalást, vagy csak érdeklődik a pszichológia iránt, talál majd értékes gondolatokat ebben a könyvben. Nem túl hosszú, de annál tartalmasabb.

ritusss
Vekerdy Tamás: Érzelmi biztonság

Újabb pszichológiai könyv… Vekerdytől az első. Ezek szerint Waldorf fan. Ezt leszámítva kifejezetten tetszett, voltak benn hasznos ötletek, tanácsok. Lehet belőle szemezgetni.

rensaman
Vekerdy Tamás: Érzelmi biztonság

Első könyvem Vekerdytől, illetve a témában is, és nagyon jó választás volt (a „választás” szó talán túlzás, inkább hagytam, hogy a feleségem rábeszéljen :)). Az író már az elején leírja, hogy nem akarja megmondani a kőbe vésett végső igazságot, és végig tartja magát ehhez. Ennek megfelelően nem tervezem, hogy szóról szóra követném a tanácsait, de az a szemlélet, amit a könyv sugall, és amit körbejár minden lehetséges oldalról, szerintem nagyon sokat segíthet kezdő és kevésbé kezdő szülőknek is.

Emmus
Vekerdy Tamás: Érzelmi biztonság

Nekem Vekerdy ezzel a könyvével hozta a maximumot.
Minden szempontból gyermekközpontú, mindvégig azt érzetem, hogy a gyermekek pozitív irányú lelki fejlődését tartja szemelőt, hiszen egy napon ők lesznek a társadalmunk fontos mozgatórugói és bizony sok minden már gyermekkorban eldől.
Születéstől egészen iskolás korig minden korszakról olvashatunk.
Úgy érzem Vekerdy könyvét a lassan jár tovább érsz mottója erősen átszövi ami nem is baj a mai rohanó világunkban.
Én mindenkinek ajánlani tudom, nem csak szülőknek.

maneki_neko
Vekerdy Tamás: Érzelmi biztonság

Már akkor szívesen olvastam Vekerdyt, amikor még nem is volt gyerekem. Amióta meg van, azóta pláne. :-) Mindig szimpatikus volt, ahogyan a gyerekekről vélekedik, ahogyan a nevelésüket és a velük való együttélést értelmezi.
Ez a könyv azért tetszett, mert lényegretörően tartalmazza Vekerdy elveit témakörökre bontva (evés, alvás, félelem, iskola, stb). Könnyen olvasható, érthető. Erősen ajánlott olvasmány minden (leendő) szülőnek! És milyen boldog lennék, ha a lányom iskolájának igazgatója is olvasta volna…

esőember

„Hogy az iskola milyen abnormális hely, már abból is látszik, hogy az kérdez, aki tudja, és annak kell válaszolnia, aki nem tudja.”

madárka

Természetesen a kapcsolatokat nem sorolom a szörnyűségek közé, de például problémának tartom, hogy a média a gyerekeink felé azt sugározza, hogy az boldog, aki szerelmes. Ez így hazugság, természetesen. Azt kellene sugároznia, hogy aki szerelmes, vagy akinek barátai vannak, vagy akinek bármilyen módon tágulnak az emberi kapcsolatai – munkatársak, közös sport, művészetek és így tovább –, az több örömhöz jut. Ez ugyanis igaz. De az is igaz, hogy amennyivel több örömhöz jut, ugyanannyival több kínhoz, keserűséghez és bánathoz, féltékenységhez és fájdalomhoz is. Tehát megnő a személyes kapcsolatoknak az amplitúdója, de mind a két irányba! Erről is tudniuk kéne a gyerekeinknek, nehogy már azt higgyék kamaszkorukban, hogy mindenkinek sikerül ez, csak nekik nem, mindenkinek könnyű, csak nekik nem.

187. oldal (Kulcslyuk, 2011)

madárka

Mi a helyzet a modern ifjúsági irodalomnak azzal a részével, amit általában szidnak a szülők? Például a mostanában nagyon divatos vámpírregényekkel? Szerintem: miért ne? Miért ne röptessük ezekbe az irányokba is a fantáziánkat? A vámpír örök téma, legalábbis Drakula óta mindig újra visszatér. Azért sem esem kétségbe a vámpírok népszerűségétől, mert úgy gondolom, hogy az a gyerek, aki képes bármit szenvedélyesen elolvasni, a későbbiekben olvasóvá lesz. Nagyszerűnek tartom például, hogy egy olyan könyv – mert szerintem az! –, mint a Harry Potter, amelynek humora, érzelmi telítettsége van, amely ennyire benne gyökerezik az angol hagyományban, az úgynevezett „nem olvasó” fiatalok tízmillióit hódította meg és csábította olvasásra! Remek, hogy vannak ilyen kortárs irodalmi sikerek is, amelyek el tudnak jutni a mai gyerekekhez!

99. oldal (Kulcslyuk, 2011)

Kapcsolódó szócikkek: Harry Potter · vámpír
esőember

A kamaszkor egyébként is a dogmatizmusra hajlik intellektuálisan. Ilyenkor az egyetlen megtalált igazság érvényes, s még nem sejlik fel, hogy az igazság mindig többarcú, sokdimenziójú és paradoxonokból áll össze.

esőember

Ugyancsak ártalmas, ha a szülő aggodalmában, hogy óvja a gyereket, már korán félelemre szoktatja. Felszisszen, jujjog, iszonyatot mímel, ha a gyerek lépcsőre vagy mászókára mászik; sikoltozik, ha megsimogat egy kutyát, és rögtön rámondja, hogy harap. A gyerek attól kezdve minden kutyától, sőt az is lehet, hogy minden kutyához hasonlótól is félni fog. A világ így ahelyett, hogy tisztulna számára, alattomos félelmekkel telik meg.

Kapcsolódó szócikkek: félelem
esőember

Goethe írja, hogy ha aszerint nézel valakit, például egy gyereket, amilyen ő most, a jelen pillanatban, azzal megakasztod a fejlődésének útját. Ha azonban aszerint nézel rá, hogy mivé lehetne, akkor segíted őt a fejlődésben.

madárka

„Leves előtt vizet iszol? Békák nőnek a hasadba!”
A hülyeség tombol!

53. oldal (Kulcslyuk, 2011)

esőember

Világosan látnunk kell, hogy egy olyan – az évszázados magyar nevelési hagyományokat megcsúfoló – hatvan-nyolcvan éves, ideologikusan elrontott iskolarendszer örökösei vagyunk, amelynek fő célkitűzése nem a gyerek fejlesztése, lehetőségeik kibontakoztatása volt. Ez az iskolarendszer nem öntudatos, autonóm, belső vezérlésű állampolgárokat akart nevelni, hanem külső parancsoknak jól engedelmeskedő alattvalókat.

madárka

A hajdani szovjet pedagógia szerint dackorszak csak az imperializmusban van – a szocialista gyermek harmonikus!

197. oldal (Kulcslyuk, 2011)

madárka

Szintén Karácsony Sándort idézve: a tizenhat-húsz éves ifjú vallása a kétely! Ha ő élő viszonyban van a világgal, a világképkereséssel, és jó állapotban van, akkor kételkedni fog! Aki nem kételkedik, az soha nem fog eljutni a saját kiküzdött hitéig! Az lehet, hogy egy tradicionális hitformát fog követni, de ez ebben a formában – nyugodtan kimondhatjuk – értéktelen. Ahol nincs egyéni, kiküzdött hit, ott mindig a képmutatás tombol.

140. oldal (Kulcslyuk, 2011)