Szávitrí 4 csillagozás

Az asszonyi hűség dicsérete
Vekerdi József (szerk.): Szávitrí

A két ind eposz – a Mahábhárata és Rámájana – négy legszebb történetét válogattuk e kötetbe. Az első kettő: „Szávitrí”, illetve „Nala és Damajanti” meséje bájos és hűséges nőket dicsér, akik a halál szellemével, a démonokkal is szembeszállnak szerelmes férjükért. A hűség a vezérmotívuma „A Gangá alászállásá”-ról szóló két történetnek is, melynek hősei férfiak, legendás királyok, kik a szülők, az adott szó, a fogadalom mellett tartanak ki mesés, csodálatos, szörnyűséges próbatételeken át, mindenáron, hogy végül elnyerhessék méltó jutalmukat.
Erdők, vadállatok, szépség és rútság, jóság és gonoszság vonul fel e keleti mesékben a magyar olvasó előtt színesen, elevenen, s – ebben a kötetben először –, az eredeti szanszkrit versformát is követő hűséggel, Vekerdy József és Jánosy István közös munkájának eredményeként. Kass János színes, művészi illusztrációi ugyancsak az eredeti mű hangulatát idézik.

Magyar Helikon, Budapest, 1962
162 oldal · Fordította: Vekerdi József, Jánosy István · Illusztrálta: Kass János

Szávitrí P>!

Vekerdi József (szerk.): Szávitrí Az asszonyi hűség dicsérete

Különös és idegen világ ez egy európai ember számára, de nagyon megéri ráhangolódni, mert gyönyörűek ezek az ősi történetek. Biztos, hogy fogok még olvasni a Mahábháratából és a Rámájanából, sőt, más népek eposzaihoz is megjött a kedvem. Ajánlom mindenkinek, aki nyitott és érdeklődő az indiai kultúra felé.

D_J>!

Vekerdi József (szerk.): Szávitrí Az asszonyi hűség dicsérete

Az egyik legszebb indiai szerelmi történet! Gyönyörű illusztrációkkal és évszázadokon átívelő üzenettel.

Szávitrí P>!

Egyszer osztnak örökséget, férjhez egyszer adják a lányt,
egyszer mondhatja ember, hogy: „adom” – több ízbe' nem lehet!
Akár végtelen éltű lesz, akár percéletü; akár
nemes, akár közönséges: őt szemeltem ki, senki mást!
Amit egyszer szivünk döntött, mire szavunk „igent” adott:
azt megcselekszi tettünk is! – ezért vezérem a szivem!