Forgatás 4 csillagozás

Végh Antal: Forgatás

Az elbeszéléskötet az író kilenc hosszabb terjedelmû írását tartalmazza,a szerzõ ismert stílusában.
Tartalom: A boldogtalan ember, Aranyfog, A szabadcsapat, Doni szerelem, A pohárköszöntõ, A találkozó, A forgatás, A kapcsolat, Magánbeszélgetések.

Népszava, Budapest, 1985

Végh Antal: Forgatás

Első könyvem az írótól, véletlen, de meghatározó választás. Imádtam. Olyan írások ezek egytől-egyig, amelyek pár mondatban elintézték a lelkem, aztán csavart rajta még kettőt, és készen voltam teljesen… Papp György, a „Boldogtalan ember”, aki 30 évig élt munkásszálláson, a meló mellett pedig járta az utcákat kaszával a vállán, rótta a kilométereket, várta, hogy beszólítsák házakhoz levágni a füvet. A megkeresett pénzből próbált jóllakni.
„Vajon melyik lehetne az a könyv, amelyiken nem aludna el? … Miről kellene, hogy szóljon? Van-e a világon vajon olyan könyv? Mi is érdekelhetné? Hogy ne legyen azon a szakaszon sok kő a talajban, ami neki jut… Hogy ne kelljen a pénzéért civakodni, mert sokszor a felmérésnél szinte mindent megcsonkít a felíró, még egytized köbmétert is lefog, ha tud… A közért… Kér az ember huszonöt dekát. Adnak huszonhetet. Számolnak harmincat.
Papp Györgyöt már csak az ilyen dolgok érdeklik. Meg hogy hazafelé lesz-e olyan fülke, amelyikben nem ülnek be veszekedő-verekedő, kártyás cigányok?”
Aztán a költő, a tipikus kinézetű költő látogatása üzemben, egy író-olvasó találkozó bonyodalmai.
„A költő külsőre is úgy nézett ki, mint egy költő. A találkozókra soha nem borotválkozott meg, a találkozó előtt soha nem ivott, nem evett, és míg az aznapra szánt versei közül az utolsót is fel nem olvasta, nem gyújtott rá.
A találkozókra taxival érkezett.
Gyalog, villamoson vagy buszon közelítette meg a találkozó környékét, ott megkereste a legközelebbi taxiállomást, vagy csak úgy az utcám leintett egy kocsit, és azzal állt meg a találkozó színhelyén.”
Édesanyám könyvtárából egy finom mozdulattal elcsakliztam egy könyvet. Végh Antal:
Ha az isten nyulat adott.
Ezzel mindet elmondtam, amit akartam…

fülcimpa>!

– Mi a rossebnek írsz te forgatókönyvet, hapsikám? Egy ilyen hülye országot! Ez a fél ország meg van tőle veszve, hogy forgatókönyvet írjon minden félnótás magyar író; ahelyett, hogy hagyná ezt az egészet a szakmára. Ez már egy kész őrület., hogy mindenki a tévének akar forgatókönyvet írni…

fülcimpa>!

Mostanában kaszálás után ritka hely az, ahol valamivel megkínálnák Papp Györgyöt. Néha, pár évvel ezelőtt még előfordult ilyesmi. De ő erre soha nem számított, nem tartotta rá magát. Egy üveg sör, egy féldeci, egy doboz cigaretta…
Jaj, a cigaretta, az egy kegyetlen dolog. Hányszor akart már leszokni róla. Sose sikerült. Ez is havonta legalább három-négyszáz. Bár ő munka közben nem dohányzott soha. Csak elnézi, hogy egyik-másik fiatalabb munkatársa ásás, lapátolás, csákányozás közben is szívja.

fülcimpa>!

Kívül tornác, csepp kis udvar, juhászsüvegnyi szénakazal, lerakott ölfa. Parányi kis ól, akár a betlehemi Jézusé. Csak nézi, nézi az ember, csakugyan, manapság ilyen mennyei kis istállóban miért nem születnek Jézuskák? Vagy éppenséggel születnek is, csak nem vesszük észre?

37. oldal Aranyfog, Népszava Lap- és Könyvkiadó 1985

fülcimpa>!

Azt hiszem, nem túlzott írói program, ha a szerző azt kívánja, hogy jusson el köteteivel az olvasókhoz. Tudom, nem minden szerzőnek van ilyen igénye, vannak sokan, akik köpnek arra, hogy olvassa-é valaki is azt, amit írtak. Én azonban nem tartozom ezek közé, mindig is csodáltam azokat az írókat, akik évek, évtizedek távolságában is tudnak úgy írni, hogy nincs érdeklődés a munkájuk iránt. Engem csakis az olvasók érdeklődése hajt. Ha nem szidnak vagy nem dicsérnek, levegőtlen palackban érzem magam.

161. oldal A magán-könyvkiadásomról

fülcimpa>!

A találkozókra taxival érkezett.
Gyalog, villamoson vagy buszon közelítette meg a találkozó környékét, ott megkereste a legközelebbi taxiállomást, vagy csakúgy az utcám leintett egy kocsit, és azzal állt meg a találkozó színhelyén.

fülcimpa>!

– Fogadjunk – mondta Gerzsenyi őrvezető –, hogy én most leszaladok a Don partjára, a víz szélén letolom a nadrágomat, bemutatom a seggemet az oroszoknak, és fogadjunk, hogy nem lőnek le!
Röhögött az egész szakasz.
– Szakaszvezető úr, kérek engedélyt…
– Menjen a fenébe Gerzsenyi – mondta Tallér Sándor karpaszományos szakaszvezető –, hisz még arról sem volt szó, miben fogadunk, meg hogy egyáltalán állja-e a fogadást valaki. Maga leszalad, nyer, és nem tudja, hogy mit, nem tudja, hogy kitől? Hogy lehet egy ember ilyen hülye, Gerzsenyi?

61. oldal Doni szerelem