47. legjobb vers könyv a molyok értékelése alapján

Vecsei H. Miklós (szerk.) · Horváth Panna (szerk.)

A ​szarvassá változott fiú kiáltozása a titkok kapujából 101 csillagozás

Vecsei H. Miklós – Horváth Panna (szerk.): A szarvassá változott fiú kiáltozása a titkok kapujából

Vecsei H. Miklós előszava: A gyorsulni látszó világban számomra egyre nehezebb a megérkezés. Előfordul, hogy hetek telnek el úgy, hogy nem vagyok jelen. Aztán összekoccan két váll, autó, tekintet… vagy a kezembe kerül egy vers. Ezek visszaránthatnak abba a szavakon túli dimenzióba, amit annyian keresünk. Szavakon túli világ ez, de a magyar nyelv mintha mégis tudna beszélni róla. Egy éven keresztül gyűjtöttünk verseket barátainktól, színházcsinálóktól, költőktől, íróktól, tudósoktól és papoktól aszerint, hogy mely versek voltak legnagyobb hatással az életükre. Így alakult ki a POKET versantológiák ezen első kötete, amely remélem, hogy sokunk állandó, közös társa lehet a megérkezésben. Komor válogatásnak tűnhet, de azt hiszem ki fogjuk hallani, hogy „a nemben, amit a vers üvölt, rejtett igen suhan."

Eredeti megjelenés éve: 2019

A művek szerzői: Arany János, Bächer Iván, Balla Zsófia, Erdős Virág, Grecsó Krisztián, Hevesi Judit, József Attila, Ladik Katalin, Karinthy Frigyes, Nagy László, Petőfi Sándor, Petri György, Szabó Lőrinc, Varró Dániel, Závada Péter, Zelk Zoltán

A következő kiadói sorozatban jelent meg: POKET zsebkönyvek

Sztalker Csoport, Budapest, 2019
172 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155822148 · Illusztrálta: Soós Luca

csucsorka P>!

Ritkán szeretek és veszek versválogatást, mert sosem értem, mi alapján kerülnek bele a versek. Mi alapján számít valaki a legjobbnak, és attól a valakitől miért épp arra a versre esik a választás, amelyikre… És mindig sajnálom azokat, amik kimaradtak, és amiket – hát, mit szépítsem, mindig jobban szeretek, mint azokat, amiket a válogatásba kerülnek.

Ez a zsebnyi kötet a kivétel, mert a benne foglaltak úgy citeráltak a szívem húrjain, hogy odáig voltam a gyönyörűségtől. Varrótól és Zelktől is a kedvenc versem került a kötetbe.
Sok mindenkit megmosolyogtam, ha nem is a kedvencem hozták tőlük, de jó egy kötetben látni mindenkit, akit imádok, József Attilától Szabó Lőrincen át Petriig.
És persze volt számtalan arc, akit eddig nem ismertem, de eztán majd nagyon meg akarok ismerni – köztük Balla Zsófia és a Savanyú imádságok, ami olyan szinten zseniális, és olyannyira betalált, hogy ha más használható írás nem is lenne (de van) ebben a kicsikében, ezért az egyért megérte volna kiadni.

Emberek, ez 990 forint.
Ezt az összeget egy tenyérnyi költészetért akkor is érdemes kifizetni, ha amúgy azt gondoljátok magatokról, hogy távol áll tőletek. Engedjétek közelebb. Olvassatok (verseket)(is)!

Molymacska P>!

Nagyon örültem, hogy a pont a költészet napján olvashattam, és annak is, hogy ilyen jó kötettel állt elő a POKET.
Nagyon érdekes, hogy itt a cím más betűtípus, és hogy a gerincen V01. van írva, mert azt is jelenti, hogy nem is egy verseskötettel jönnek még, ami iszonyúan jó hír a lírát kedvelők számára (vagy azzal ismerkedők számára. jelen! :D )
Belül nagyon változatos írásokat találhatunk: régmúlt költőitől egészen a kortársig. Ellenben nagyon változatos volt, és talán én örültem a legjobban, hogy az ismert költőktől sem a legismertebb verseket találhattuk a kötetben. Így fel-fel bukkannak olyan költemények, amik megindítanak, hogy nah, lehet érettségi után is jó lenne Aranytól olvasni…
A másik érdekesség, hogy híres írók mellett kevésbé híres, névtelennek is mondható, vagy talán egykötetes szerzőknek is, akiknek munkáját beválogatták ebbe a kötetbe. Nagyon jó volt, hiszen ezzel nem csak bizalmat szavaztak az alkotónak, de én is találhattam új neveket, hogy kiket kellene olvasnom.
A kötet hatására eldöntöttem, hogy több népszerű és akár ismeretlen kortárs költőt is olvasok (és hogy végre sorra kerül Grecsó meg Záváda) illetve hogy visszatérek egy kicsit Arany balladáira. Hát igen, az érettséginél is őt szerettem legjobban :D
Én csak ajánlani tudom a kötetet, mert ha az ember elolvassa, nem csak a témákon gondolkozik el, de azon is, mennyi magyar szerzőt ismer. Én és lírikusból elég keveset (egyenlőre)

gabona P>!

Az ötlet, a kezdeményezés, a kiállítás és úgy alapjában véve az egész öt csillag, viszont volt néhány költemény, ami annyira nem talált be. Nagy többségük viszont igen és hát annyira mély a merítés, hogy ember legyen a talpán aki azt meri mondani, mindenkitől ismert mindent. Rengeteg kedvencet sikerült avatni és már várom a folytatást, ami esetleg nyugodtan koncentrálódhatna a világirodalomra. Vevő lennék arra is.

Sztalker Csoport, Budapest, 2019
172 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155822148 · Illusztrálta: Soós Luca
Kek P>!

Kénytelen vagyok levonni 1 csillagot az iszonyú pici betűkért. Csak nagyítóval tudtam olvasni, ezzel pont az a jellege veszik el a könyvnek, hogy zsebben elfér és bárhol elő lehet kapni olvasni. Nem, ezt épp, hogy csak akkor lehet, ha még a szemüvegem és a nagyító is nállam van.
Plusz volt benne pár olyan nívó alatti vers, ami nem tudom mi a fenének került bele. Ha már feltétlenül kihagyhatatlannak ítéltetett pár poéta poéta csemetéje…, legalább jó versével szerepelne itt! (Nem tudom, hogy van-e).
Viszont a Bächer Iván-, és a Lackfi-vers miatt egyszerűen ez a kötet nélkülönözhetetlen.

kormix>!

Tény, hogy sosem voltam az a nagy versrajongó, ettől a kötettől viszont valamiért azt vártam, hogy egy olyan válogatás lesz, aminek ha nem is minden darabja, de döntő hányada elvarázsol majd. Ehhez képest hatalmas csalódás volt.
Fájó volt látni, hogy mi lett a versből. Én még az a régi vágású (?) 'versolvasó' vagyok, aki igényli a rímeket meg a ritmust meg ezeket a dolgokat, amiktől a vers vers. És sajnos pontosan ez volt az, amiből nagyon keveset olvastam. Tele volt a kötet ezekkel a szabadversekkel, amiket abszolút nem tudok hova tenni. Mintha egy mininovella lenne, amiben minden négy-öt szó után nyomtak egy entert, hogy úgy nézzen ki, mint egy vers..
Amire valahol számítottam, az az ízlésem változatlansága volt. Azok a költők, akiket ismerek már és kedvelek, most sem okoztak csalódást, akiket ismerek, de nem kedvelek, most sem leptek meg, az újak pedig, hát, hm.. Nem igazán győztek meg.
A kezdeményezés és az ötlet nagyon jó, de ennek nem én vagyok a célközönsége. Volt egy-két vers, amiket kifotóztam belőle, összességében viszont unalmas, kusza és felejthető volt számomra. Sajnos.

ithil>!

Ifjú egyetemista koromban úgy gondoltam, hogy magyar szakos hallgatóként rémesen kevés verset olvasok, ezért (és egy fiú miatt, természetesen) elkezdtem összegyűjteni a barátaim, ismerőseim kedvenc verseit. Ez a kötet erre a gyűjtésre emlékeztetett engem. Vecsei H. Miklós maga is elmondja az előszóban, hogy hasonló módon válogatták össze a verseket, így sokszor bekattant olvasás közben, hogy egyik-másik írást milyen ember ajánlhatta, miért pont ezt választotta.
A kivitelezés egyébként kifejezetten megnyerő lett. Jó a versanyag, sokkal együtt tudtam rezegni. Jó a szervezőelv is – az ábécé rend nem zavaró, és ezzel elkerüli a kötet, hogy valamilyen izzadságszagú tematikával erőltessen ránk bármilyen olvasatot. Ráadásul ilyen sokszínű válogatásban nehéz is lett volna bármilyen egységes szálra felfűzni az egyes verseket.
Végezetül a külcsíny: a puha bőrkötés, a tenyérbe illő könyvecske, a piros könyvjelző szalag – tökéletes. Amikor megvettem, lelkesen újságoltam apukámnak a telefonban, hogy milyen nagyszerű, mert belefér az ember táskájába, és milyen praktikus már, hogy mindig van nálam egy verseskötet. Na pont ilyen. :)

borbolya3>!

Egy POKET pont erre való! Habár már egy ideje eljutottam arra a következtetésre, hogy nem én vagyok a célközönsége ennek az olvasásnépszerűsítő mozgalomnak, akadnak olyan kötetek, melyeket örömmel nyerek ki az automatából. Ezek közé tartozik ez a kötet is (a másik nagy kedvenc eddig: Esterházy Péter: „És mesélni kezdtem”). Ha nem megyünk bele, mik és miért kerültek be ebbe a válogatásba, csak úton-útfélen elolvasunk egy általunk már ismert vagy most megismert verset, sokszorosan kifizetődik az a pár száz forint.

theodora>!

Nagyon kíváncsi voltam erre a versválogatásra, és amint lehetett meg is szereztem (a könyvfesztiválon).
Volt több ismerős vers a kötetben, vagy alkotó, de bőven találtam olyanokat, akiktől még nem is olvastam semmit, vagy pont nem azokat a verseket. Tetszett, bár sok olyan verset találtam benne aminek az olvasása kihívást jelentett – kezdve a címadó darabban. Többször újra fogom olvasni.

h_kincsoo>!

Érdekes, elgondolkodtató versek gyűjteménye ez a kis könyv.
Néhány költeményt el kellett olvasnom többször, mert annyira tetszett, vagy csak szimplán nem értettem.
Tetszett, hogy a „nagy” nevek mellett kortárs szerzők is szerepet kaptam és egy-egy mai vers is belekerült a gyűjteménybe.
Ez a negyedik POKET, amit megvettem, ugyanakkor az első, amit olvastam, de örülök, hogy ezzel kezdtem, élvezet volt minden egyes sora.
Biztos, hogy a későbbiekben még a kezembe fog akadni.

H_Reni>!

Kell hozzá egy hangulat, mert nagyon sok benne a komor, kicsit sötétebb vers, de ha ez a hangulat megvan zseniális darabokra bukkanhatunk benne. És lett egy nagy kedvencem, ami bekerült személyes versgyűjteményembe: Zelk Zoltán: Vers a lehetrőll és a nem lehetről.

ERDŐS VIRÁG

ma még bölcső
ma már
vagon

h_kincsoo>!

Vagyis az a művészet, amit az ember gondol
És ha nem gondol semmit, az is művészet –
És ha csak érez valamit, az is művészet
És ha neked nem, hát nekem.

72. oldal Karinthy Frigyes: Nihil

[névtelen]>!

Weöres Sándor: A fogak tánca (részlet)

Ha a pokolra jutsz, legmélyére térj:
az már a menny. Mert minden körbe ér.

[névtelen]>!

Hamvas Béla: Litai (részlet)

Van a tűznek szüksége borra?
Kell annak ópium, aki mindig álmodik?
Mert a hattyúra már nem fér több fehér.
Mégis mindig, mikor találkoztunk, mindig
külön meg kellett szoknom, hogy idegen vagy.
Nem tudtam soká, hajad milyen s szemed,
nem tudtam látni rajtad semmit.
Megfogni? Ó, – hiszen megfoghatatlan
s amit először láttam, az a láthatatlan.
Az ismerős. De nem tegnapról, nem régről;
ismertelek mindig, mikor találkoztunk,
mindig, egész a legelejéről, mikor még
én voltam te s te én.

Kovács András Ferenc: És Christophorus énekelt

segíts vad árba szállanom
vinnélek át a mély vizen
mint csillagot nagy éj viszen
mint szél nyaraknak illatát
hordozlak mint fájdalom
segíts sodrásban állanom
mint mindenséget sors viszen
halálom rajtad villan át
ha gyermek még a fájdalom
segíts sodrásban állanom
vinnélek át a mély vizen
mint szívverést ha vér viszen
ha semmiségbe illan át
a súly a sodró fájdalom
segíts vétkemtől vállanom
mint teljességet torz viszen
úgy hordanálak vállamon
ringatva mint a fájdalom
mikként rügyecskét ringat ág
mint szél a széna illatát
vak űr szülötte csillagát

latinta P>!

A gyorsulni látszó világban számomra egyre nehezebb a megérkezés. Előfordul, hogy hetek telnek el úgy, hogy nem vagyok jelen. Aztán összekoccan két váll, autó, tekintet… vagy a kezembe kerül egy vers. Ezek visszaránthatnak abba a szavakon túli dimenzióba, amit annyian keresünk. Szavakon túli világ ez, de a magyar nyelv mintha mégis tudna beszélni róla. Egy éven keresztül gyűjtöttünk verseket barátainktól, színházcsinálóktól, költőktől, íróktól, tudósoktól és papoktól aszerint, hogy mely versek voltak legnagyobb hatással az életükre. Így alakult ki a POKET versantológiák ezen első kötete, amely remélem, hogy sokunk állandó, közös társa lehet a megérkezésben. Komor válogatásnak tűnhet, de azt hiszem, ki fogjuk hallani, hogy „a nemben, amit a vers üvölt, rejtett igen suhan.”

Barátsággal:

Vecsei H. Miklós

Előhang

(…) Hozzád más kívánságunk nincsen,
csak ne valljad be minekünk,
hogy csak Úr vagy és nem Isten.

Balla Zsófia: Savanyú imádságok

Zelk Zoltán: Vers a lehetről és a nem lehetről

A nem-lehetből, mondjad, még lehet
másképp lehet, vagy már csak így lehet,
hogy nem lehet más, csak a nem lehet?
Kimondanám már, hogy isten veled,
de fölsikolt bennem a nem lehet!
mert hajad, orrod, szájad és szemed –
mert az leszek, jaj, megint az leszek,
az a csordából kimart, seblepett,
kölyke-se-volt, nősténye-elveszett
csikasz, ki nyugtot csak akkor talál,
ha puskavégre fogja a halál.
De este lett, és olyan este lett,
megleltem újra arcod és kezed,
egymás szájába sírtuk: Nem lehet,
hogy már csak így, hogy másképp nem lehet!
és hajad, orrod, szájad és szemed.
S ki azt hittem, hogy élni ébredek,
megint csak itt, megint e dérlepett
falak között, megint a nem lehet.
Vacog a szív, veri a perceket,
veri, hogy nem, hogy nem, hogy nem lehet!
Ha megyek már az utcán, úgy megyek,
gázolva folyót, zihálva hegyet,
mert voltak folyók és voltak hegyek
és voltak évek, voltak emberek
és mi volt még! mi volt!
és azután
egy nyári perc december udvarán
– a vén remény… és voltak reggelek,
mikor veled, melletted ébredek
és hajad, orrod, szájad és szemed
s az ing, s a váll, s a paplanon kezed…
Úgy szól a szó, mint az emlékezet –
hát nincs szavam több és nem is lehet.

apple_pie >!

Nádasdy Ádám: Maradni, maradni

Az átzuhanás, az megterhelő.
Ilyenek: az elalvás, a fölébredés,
a megszeretés, a meggyűlölés;
amikor vendégek várhatók,
a boltban a tanácstalan álldogálás,
hogy házigazdává átalakuljak;
a vendégség után pedig a bútor,
mert vissza kell tolni megint privátba.

Ezek a nehezek. Amikor maradok,
az jó: az alvásnak mestere vagyok,
és ébren lenni nagyon szeretek.
Boldog vagyok, ha sok a vendég, és ha van
szerelmem, illetve ha nincs.
De átzuhanni egy beállításból
egy másikba, az összekuszál.

Maradni szeretnék, mindig maradni:
ha ébren vagyok, élesen figyelni,
ha alszom, mélyebb gödörbe leásni;
magányos levesporokat fölönteni,
vagy élettársi szennyest kotorászni.
Átzuhanni: az fáj. A változás
szűk száján átcsúszni, az horzsolás.

Orbán Ottó: Ami a versben rejtőzködik

A fűben, a földben, a vízben valami van,
és hangtalanul suhan.

Nem istenkép, nem megoldás, nem remény,
testtelen fény,
és hangtalanul suhan.

Nem a századok, nem a találmányok, nem a tudás,
fekete csillogás,
és hangtalanul suhan.

S hiába a sejtek éjszakája, a végtelen sötét,
átüti valamiképp,
és hangtalanul suhan.

És forradalmasít, mint képzelettel fűtve az ész,
s kiegészül a rejtélyes egész,

A csillagokkal álcázott veremben
ott csillog a szememben,
és hangtalanul suhan.

Vakot a kutyája, vezeti énekem,
legbensőbb lényegem,
és hangtalanul suhan.

S a nemben, amit a vers üvölt, rejtett igen suhan
fű és föld és víz és emberarcuan.