Vecsei H. Miklós (szerk.) · Horváth Panna (szerk.)

A ​nevetlen, titkos gyökereknek raja erősebb, mélyebb földbe ás 22 csillagozás

Vecsei H. Miklós – Horváth Panna (szerk.): A nevetlen, titkos gyökereknek raja erősebb, mélyebb földbe ás

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A művek szerzői: Ady Endre, Áfra János, Ágh István, András László, Áprily Lajos, Arany János, Babiczky Tibor, Babits Mihály, Baka István, Balla Gergely, Bereményi Géza, Bertók László, Csoóri Sándor, Dsida Jenő, Faludy György, Fekete Anna, Fodor Ákos, Géher István, Grecsó Krisztián, Gutai Magda, Harcos Bálint, Hervay Gizella, Iancu Laura, Izsó Zita, Jékely Zoltán, Jónás Tamás, József Attila, Juhász Ferenc, Juhász Gyula, Kali Ágnes, Kántor Péter, Kányádi Sándor, Kassák Lajos, Kemény István, Kibédi Ervin, Kondor Béla, Kormos István, Kosztolányi Dezső, Kőrizs Imre, Kukorelly Endre, Lackfi János, Márai Sándor, Markó Béla, Nádasdy Ádám, Nagy László, Nagy Márta Júlia, Nemes Nagy Ágnes, Oravecz Imre, Orbán Ottó, Parti Nagy Lajos, Petőfi Sándor, Petri György, Pilinszky János, Radnóti Miklós, Rafi Lajos, Somlyó György, Szabó Lőrinc, Szabó Magda, Szabó T. Anna, Szécsi Margit, Székely Örs, Szép Ernő, Szilágyi Domokos, Sziveri János, Takács Zsuzsa, Térey János, Tersánszky Józsi Jenő, Tóth Árpád, Tóth Krisztina, Turbuly Lilla, Turi Tímea, Váci Mihály, Vida Kamilla, Weöres Sándor, Zalán Tibor, Zelk Zoltán

122 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786156384072 · Illusztrálta: Krász Kíra

Cukormalac>!

Líra nélkül élni továbbra is lehet, csak nem érdemes… A POKET zsebkönyvek közössége pedig immáron negyedik éve válogatja össze a kortárs és klasszikus magyar költészet gyöngyszemeit, amik ezúttal is impozáns külsővel, ezúttal egy sokkal egyszerűbb, de mégis nagyon menő, szokás szerint zseb- és rajongóbarát kivitelben kerültek kiadásra. Egy-két hosszabb, túlírtabb darabot leszámítva a magam részéről nem találtam olyan költeményt ebben az antológiában sem, ami ezért vagy azért ne tetszett volna – sőt, a tavalyi, talán leginkább tipikusnak mondható gyűjtés után ismételten az újdonság erejével hatott kézbe venni a kötetet. Ha hosszú távon és mélyen ható egész vers nem is akadt minden második oldalon, azért bizonyos sorok, versszakok megmaradtak, gyűltek a lélek post-itek egyfolytában, ezért szeretem igazán és határozottan várom is minden évben az újabb és újabb nyilvánvaló és kevésbé nyilvánvaló választásokat. Most valamiért Nagy Márta Júliánál nyílt ki először a könyv, amit azok után, hogy a tavalyi felhozatalból egyértelműen az Ő kötete tetszett legjobban, minimum égi jelnek veszek…

Mint korábban a többit, ezt a válogatást is jó szívvel tudom ajánlani olyanoknak, akik nem feltétlenül versrajongók. És ezt még csak véletlenül sem azért mondom, mert pont szerepel benne az a Radnóti, aki Barátnőm számára az egyetlen elviselhető költő volt középiskolában, ráadásul pont a Levél a hitveshez című költeménnyel. Szeretem az ilyen véletleneket és köszönöm az új élményeket, valamint a régiek felidézését egyaránt.

122 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786156384072 · Illusztrálta: Krász Kíra
theodora >!

A legújabb Poket versantológiával ünnepeltem a magyar költészet napját. Ismerős és néhány új hang, különböző versek, hangulatok válogatása ez a kötet. Jó volt vele kiszakadni a hétköznapokból!

Ülsz és olvasol

Ülsz és olvasol. Még te sem tudod, mily egyedül vagy.
Néha felérzel azért és méla mozdulatoddal
gyöngéd állati bú sejtése mártja a fénybe
egyszeri arcod.

Nemes Nagy Ágnes

5. oldal, mottó (POKET Publishing, 2022)

Grecsó Krisztián: Áldja meg az Isten

Suttogjon valamit
néhanap,
Kellenek nagyon a
végszavak.

30. oldal (POKET Publishing, 2022)

Kántor Péter: Összeáll

Nem hittem volna, hogy majd ilyen messze elmész.
Maradt egy bádogdobozban egy régi zsebkés,
meg az órád, ami már nem jár, meg az a só-
nehéz, hűséges harapófogó,
meg a Cserépfalvi-féle Csendes Don. Ez elég.
Schubert Esz-dúr triója (D.929) kurva szép!
Az andante con moto. Lateiner zongorázik,
Piatigorsky a csellós, Heifetz hegedül:
mint egy 1965-ben készített kád víz,
ami nem folyik el és ki se hűl.

52. oldal (POKET Publishing, 2022)

Géher István: Horati Carmina post tempus

7. ad populum

egész nap itthon voltam. a rossz időt
kibírni könnyebb, hogyha a terheit
    meggondolom, míg meg nem írom –
        nemzeti színben a szürke semmit?
mármost, nekem (mindmáig) az életem
napfénye lett: októberi délután
    mentünk az utcán, lelkes ifjak…
        iskolatáska a puszta kézben.
na jó. tanultam. többször is. ülhetek
most már magamban, tűnt haza romjain…
    tüntetni mentek? lelketek rá,
        hogy beborít-e a puskafelhő.

29. oldal (POKET Publishing, 2022)

Andienn P>!

Hervay Gizella: Utolsó levél Szilágyi Domokosnak (I) (részlet)

…varrnék neked végtelen
délutánokat éjeket

elmennénk együtt Diósadra
néznénk hogy a kékiringó
szára mint a messze ringó

csillagokban a vérerek
a homlokodon most is lüktet
a pici ér a föld alatt tüntet

mert minden itt van ami volt
már fél tíz van és nem lehet
hogy nem halhattam meg veled!

Andienn P>!

Ady Endre: Hiszek hitetlenül Istenben (részlet)

Meg-megállok, mint alvajáró
S eszmélni akarok
S szent káprázatokban előttem
Száz titok kavarog.

Minden titok e nagy világon
S az Isten is, ha van
És én vagyok a titkok titka,
Szegény, hajszolt magam.

EmKatona P>!

És a nevetlen, titkos gyökereknek
raja erősebb, mélyebb földbe ás

77. oldal - Nemes Nagy Ágnes - Eszmélet

Említett könyvek