Utazás ​a jövőbe 1 csillagozás

Vaszilij Zaharcsenko: Utazás a jövőbe

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Ifjúsági, Budapest, 1953
160 oldal · keménytáblás · Fordította: Árvai László · Illusztrálta: Kálmán Klára, Csillag Vera

Sztálingrád

Carmilla >!

Szeretem ezeket a derűs nappalokat, amikor még felmelegíti a köveket az őszi napsugár.

56. oldal, 4. fejezet, amely bemutatja az olvasónak az "értelmes gépeket" (Ifjúsági, 1953)

Carmilla >!

Nézzük a műszálat: összehasonlíthatatlanul jobb, szebb, tartósabb a természetes szálas anyagoknál. Ma már vegyi úton olyan műszálat gyártunk, amely sokkal tartósabb az ugyanolyan keresztmetszetű acélhuzalnál. Képzeljen el egy ilyen szövetből készült öltönyt. Nem árt annak sem eső, sem az időjárás viszontagsága s gyakorlatilag örökké viselhető.

52. oldal, 3. fejezet, amelyben az olvasó megismerkedik a bányászat új módszereivel (Ifjúsági, 1953)

Carmilla >!

A mesterséges bolygó megteremtése után megkezdődött a világűr tervszerű meghódítása. […] A szovjet embereknek ez a kis csoportja, amely óriási önmegtagadással dolgozott a kicsiny, de az élet számára oly célszerűen berendezett bolygón, úgy tűnik nekem, mint harcos úttörők meghitt baráti köre, akik az egész világűr meghódítására szövetkeztek.

150. oldal, 9. fejezet, amelyben az olvasó meglátogatja a "Ciolkovszkij" szigetet (Ifjúsági, 1953)

Carmilla >!

Néhány méternyire az ablaktól, a fémgyűrűnktől messzire kinyúló antenna árbócán ezüstszínű öltözetű űrbúvár alakját pillantottam meg. Az ember, aki ezt a különös öltözetet viselte, láthatóan kényelmesen ült a forgó körhinta vékony küllőjén és az ultrarövidhullámú reflektor fényes serpenyőjét hegesztette.

152. oldal, 9. fejezet, amelyben az olvasó meglátogatja a "Ciolkovszkij" szigetet (Ifjúsági, 1953)

Carmilla >!

– Ez itt az új fedett stadion. Télen, amikor a város felett hóvihar dühöng és korai est borul a háztetőkre, itt, a kupola alatt, zöld gyepen tartják meg a soronlévő labdarúgó mérkőzéseket. A stadiont, amelynek pályáját mesterséges napfény világítja meg és földalatti csőhálózatokban cirkuláló forró vízzel fűtik, – a nézők tízezrei látogatják. Nyáron viszont, amikor a labdarúgó mérkőzéseket a szabad ég alatt is megrendezhetik, a stadionban mesterséges telet varázsolnak elő s a nyári hőségtől éppen átlátszó kupolája szigeteli el.

58. oldal, 4. fejezet, amely bemutatja az olvasónak az "értelmes gépeket" (Ifjúsági, 1953)

Carmilla >!

A távolbalátás – a képek vezeték nélküli átvitele – színes és plasztikus lesz és nem korlátozza majd sem az ernyő mérete, sem a távolság, mint ma.

10. oldal, Előszó (Ifjúsági, 1953)

Carmilla >!

[…] Vasalóalakú feneke alól füstgomolyagok szálltak fel.

14. oldal, 1. fejezet, amelyben az olvasó megismerkedik a "színes szenekkel" (Ifjúsági, 1953)

Carmilla >!

Előttünk van Sztálingrád. A víz fölött a távolban már látszanak a város körvonalai. A zöld növényzetben pompázó, nagyszerű épületekkel majdnem teljesen újraépített város széles kőlépcsői egészen a Volgáig vezetnek le. A lépcsők Sztálingrád példa nélkül álló hőseinek fenséges emlékművéhez vezetnek.
    Előttünk áll a dicső város, a volgai erőd, ahol minden utca, minden ház népünk hősiességének szimbóluma. A Hősök Fasora, az Elesett Harcosok Tere, a Sztálin-sugárút… micsoda mély gondolatokat rejtenek ezek az egyszerűségükben is magasztos elnevezések!

116. oldal, 7. fejezet, amelyben az olvasó hat tengert szel át... (Ifjúsági, 1953)

Kapcsolódó szócikkek: Sztálingrád
Carmilla >!

Elhagyjuk Uljanovszkot. Itt töltötte gyermekéveit és kora ifjúságát Vlagyimir Iljics Lenin. A forradalom vezérének bronzba öntött, hatalmas alakja már messziről jól látható a bővízű folyó partján. Úgy tűnik, mintha Iljics örvendező mosollyal tekintene a víz tükrére, az új élet végtelen térségére.

123. oldal, 7. fejezet, amelyben az olvasó hat tengert szel át... (Ifjúsági, 1953)

Kapcsolódó szócikkek: Lenin · szobor · Uljanovszk
Carmilla >!

– Mit gondol, ha ez az alma abszolút fekete lenne és a világűrben a Föld pályájának valamely pontjára helyeznénk – vajjon milyen lenne a hőmérséklete? Plusz három Celzius fok! – Éspedig azért, mert az alma egyik oldalát a Nap felmelegíti, a másik oldalát pedig a világűr hidege lehűti. Egy lapos égi testnek egyébként még magasabb lenne a hőmérséklete.

149. oldal, 9. fejezet, amelyben az olvasó meglátogatja a "Ciolkovszkij" szigetet (Ifjúsági, 1953)

Kapcsolódó szócikkek: alma