Amiről ​a férjek álmodoznak 15 csillagozás

Vaszary Gábor: Amiről a férjek álmodoznak Vaszary Gábor: Amiről a férjek álmodoznak Vaszary Gábor: Amiről a férjek álmodoznak

Vaszary ​humora a csúcsponton volt, amikor ezt a kötetet összeállította. 1937-ben írja a könyv prológusában: „Itt állok a gazdasági krízis mélypontján… Én már élni is szeretnék, nem csak létezni. Egyszóval aljas szándékaim vannak az élettel, és Veled ezt nem lehet, édes Irodalom… Most kikezdek a legnagyobb hetérával, a közízléssel. Könyvemben nem fognak lapokon át gondolkodni az emberek. A filozófiát megöltem, az analízist megfojtottam, a leírásoknak kitekertem a nyakát. A végén már úgy belejöttem, hogy kezdtem a rokonaim között is szétnézni. A pénz nem boldogít – mondják. Mindenesetre szeretném már egyszer személyesen is megpróbálni, hogy mi igaz ebből a közmondásból.
Az okos emberek nem érdekelnek. Ezek olyan kevesen vannak, hogy belőlük megélni nem lehet. Én a buták apostola akarok lenni (szervusz, Erasmus)… ”
És ezek után elkezdődik a tobzódó Vaszary-humor. Az írások színtere hol Párizs, hol Pest, hol Buda, hol meg Balatonelőkelő… De közben mi, olvasók, csak saját… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1937

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Nova regénytár

Helikon, Budapest, 2007
Nova Irodalmi Intézet, Budapest, 1937
288 oldal

aram76>!
Vaszary Gábor: Amiről a férjek álmodoznak

Olvastam már az írótól jobbat is. Ez most nagyon nem az én könyvem volt. Lehet az a baj, hogy teljesen mást vártam. Igaz, hogy voltak benne érdekesebb részek is, de olyan is, amin csak pislogtam.

cippo I>!
Vaszary Gábor: Amiről a férjek álmodoznak

A Vaszaryt, azt valahogy mindig félrelöktem. Aztán egyszer valaki azt mondta, hogy a Vaszary jó. Nemigen hittem.
De. Azt tudja a Vaszary – és itt a hangsúly az AZon van –, hogy hogyan kell a kényes, finnyás királykisasszonyokat belefetrengtetni mezítlábasan-röhögősen a vizes fűbe. Így: http://cippo.freeblog.hu/archives/2008/06/14/_230_vattacukor/
Úgyhogy a Vaszary jó.

Gabriella_Balkó>!
Vaszary Gábor: Amiről a férjek álmodoznak

Az ördög nem alszik c. színdarab megnézése után jöttem rá, hogy tulajdonképpen ugyanaz a Vaszary írta. Máris kezembe fogtam a könyvet, alvás előtt olvasgattam, röhögésemet a párnámba folytottam, mert nem akartam senkit sem felébreszteni. Először azt hittem, hogy regény, aztán rájöttem, hogy elbeszélések gyűjteménye, így még jobb volt! :) Aki nevetni akar, olvassa el. :)

Parlandorka IP>!
Vaszary Gábor: Amiről a férjek álmodoznak

Vaszary stílusa elég megosztó. Én azok közé tartozom, akinek bejön.
Nem ez a fő műve, de érezhetően jó hangulatban volt, amikor írta. Először Párizsban járunk, épp abban a korban, amikor, ha éltem volna, nagyon szerettem volna Párizsban járni. Aztán a Balaton mellett töltjük a nyarat, majd Budapest következik, főképp Buda, és végül újra Párizs. Vagyis az író ezúttal is a már jól ismert közegeiben mozog. És a téma: mi más lenne, mint Vaszary örök témája? A nők. A főhős(ök) alakjába bújt szerző csetlés-botlása a szebbik nem körül.
Apró novellákból áll a kötet, illetve a végén található egy szintén apró színdarab. De ha eltekintünk a műnemi sajátosságoktól, tulajdonképpen novella az is. Nem fejteget bennük mélyre menő gondolatokat, csak a mindennapok apróságai közt kószál, a tőle megszokott humoros stílusban. Na, persze, nem az a fajta, amin a térdemet csapkodtam. Ezeken az apró történeteken aprókat lehet nevetni. És néha aprókat sírni.

Qwerf>!

Én már élni is szeretnék, nem csak létezni.

8. oldal (Helikon kiadás)

Qwerf>!

8. oldal (Helikon kiadás)

Kapcsolódó szócikkek: közmondás · pénz
zsofigirl>!

Csodaszép tavaszi délután.
Ilyen tavaszi délutánokon az ember vagy zálogházba viszi a télikabátját, vagy szerelmes. Szóval tele van életkedvvel.

Qwerf>!

Philippe: Uram, konstatálni kell, hogy a feleségem megcsal. Be kell ezt bizonyítani…
Louis: Minek? Ki nem hiszi ezt el? A nő csal, minek ezt bebizonyítani? Ez tény, apuskám. A hó fehér. A cukor édes… A nő csal. Mindenkit megcsal a felesége.
Philippe: Mindenkit?
Louis: Nézz rám, apuskám… Úriembernek tartasz?
Philippe: Igen, kérem… feltétlen.
Louis: Hát én is csalok. Férjes asszony, lány, özvegy… gyerünk. Pász. Ez az élet. Az eső esik. A kutya ugat. A nap süt. Az asszony csal.

A tanú (201. oldal)

Kapcsolódó szócikkek: asszony · megcsalás · nők
Qwerf>!

– […] akkor csak azt szeretném még tudni, miért van az, hogy a nők nyáron olyan könnyedén viselkednek – mert ez tény –, ezt ne is próbálja tagadni…
– Igen, ez igaz… hát ide figyeljen! A nő azért megy nyaralni, hogy jól érezze magát. Ilyenkor mindent otthon hagy: munkát, gondot, előítéletet, formaságokat, és százszázalékosan átadja magát a teljes szabadságnak, a teljes pihenésnek, és hogy úgy mondjam, „elengedi magát”.
Csak egyszer van nyár egy évben… Szóval így van. De amint vége van a nyárnak, újra felveszünk mindent, amit otthon hagytunk. Próbálja meg, ha nem hiszi, Pesten talán még a köszönését sem fogadom annak, akivel most kedvesen diskurálok.

154. oldal (Balatonmondén)

Kapcsolódó szócikkek: nők