Éjjeli ​pillangók 7 csillagozás

Veszprémi Péter első gyilkossági ügye
Vasvári Ferenc: Éjjeli pillangók

Egy fiatal magyar nőt meggyilkolnak az észak-németországi Hannoverben, ezért a berlini szövetségi nyomozóiroda az egyik legtapasztaltabb nyomozóját, Veszprémi Pétert küldi ki a helyi rendőrség támogatására. Vajon sikerül Veszpréminek megoldania a gyilkossági ügyet?

Sue_Dylen I>!

Vasvári Ferenc: Éjjeli pillangók Veszprémi Péter első gyilkossági ügye

Hát ez krimi a javából. Ami a leginkább tetszett, hogy a klasszikus fajtából való. Nem ment el thriller, unalmas akció, vagy bármely más irányba. Végig az maradt, ami. Egy nagyon jól és hitelesen megírt krimi. Várom Veszprémi következő nyomozását. :)

KNW I>!

Vasvári Ferenc: Éjjeli pillangók Veszprémi Péter első gyilkossági ügye

A hitelességet szerettem a legjobban ebben a jó kis krimiben. Ja, meg hogy VF tud fogalmazni… Ez a kettő együtt kiad egy érdekes sztorit, aminek ugyan a megoldása kitalálható, de szívesen aggódtam Veszprémiért, hogyan göngyölít fel minden szálat!

bakrilu>!

Vasvári Ferenc: Éjjeli pillangók Veszprémi Péter első gyilkossági ügye

Pont a molyon bolyongtam, amikor rábukkantam erre a könyvre. Meg is vettem sebtiben. (Hosszú vonatút állt előttem.)
Egyszerű, de tetszik. Az író stílusa nekem való, a sztori követhető, gördülékeny, izgalmas. Első könyvnek teljesen jó. Várom a következőt és megígérhetem, hogy megveszem. Gratulálok, újra felizzította bennem az érdeklődést a magyar krimik iránt.

moliva>!

Vasvári Ferenc: Éjjeli pillangók Veszprémi Péter első gyilkossági ügye

Gondban vagyok a csillagos értékeléssel, mert tetszett is, meg nem is.

Jó az alapsztori, lendületes, izgalmas, fenntartja az érdeklődést. Jó az alapötlet, a Németországban dolgozó magyar zsaru figurája, ígéretesek az utalások az előéletére.

Ami kezdetben nagyon nem tetszett, sőt idegesített, az a stílus. Az tűnt fel legelőször, hogy az összes szereplő ugyanúgy beszél. “Nekem mindig öröm látni a sok környezetbarát elektromosautó-imádó germán fügyi arcát, amikor a 7,4 literes, benzines V8-as 454 paci felhördül és beleharap Berlin állandóan felújításra szoruló aszfaltjába egy szép nagy fekete füstfelhő kíséretében” – komolyan mond ilyet egy Ahmed nevű berlini döneres? A németül amúgy “valamennyire” tudó szerb rosszfiú is pontosan ebben a stílusban nyomja (“maga berontott, mint egy megkergült vízibivaly”). Nekem erőltetettnek tűnik ez a folyamatos jópofizás, Veszpréminél még elmegy, de a többi karakterhez nem passzol.
De nemcsak a párbeszédeknél látok komoly stilisztikai problémát, hanem a leíró részeknél is. Mintha a szerzőnek valaki megmondta volna, hogy minden egyes mondatba zsúfoljon bele minimum tizenhat, amúgy teljesen fölösleges jelzőt, és egyébként se adja alább mondatonként átlag húsz sornál, helyenként meg mintha iskolai fogalmazást írna. Emlékeztet egy nemrég megjelent másik magyar könyvre, amely szintén egy bizonyos, íróképzéssel foglalkozó és gyakorlatilag csak írástanácsadó könyveket produkáló író hölgy szárnyai alatt készült – semmiképp sem személyeskedni szeretnék ezzel, mindössze arra biztatnám a szerzőt, hogy találja meg inkább a saját hangját.
Voltak egyéb fennakadásaim is: túl sok lett a couleur locale, értsd: annak részletes leírása, hogy a Spritzensprutzenstrassénál száll fel a 3-as villamosra az Ellentétbenhohenzollernplatz felé, mert a Dachgespritzlichnél akar egy jó kis Knusperbratent enni, miközben a cselekmény szempontjából ez tökéletesen érdektelen. Másrészt viszont enélkül a világ bármely részén játszódhatna a sztori, a német zsarukról nem sokat tudtunk meg, igazából az se derült ki, mi a hozzáadott értéke annak, hogy a magyar nyomozót küldik Hannoverbe. A kisebb tartalmi abszurditásokat, következetlenségeket nem részletezném, látom, említették már alább, csakúgy mint az összecsapottra sikeredett befejezést is.

Jót tett volna a könyvnek, ha egy profi kiadónál készül; egy jó szerkesztő segítségével lehetett volna ebből jót csinálni. Én azért megelőlegezném a szerzőnek a bizalmat, kíváncsian várom a következő részt.

vasvariferenc IP>!

Veszprémi első gondolata Iris, a második pedig a hányinger volt, ebben a sorrendben.

vasvariferenc IP>!

Te is tudod, hogy kizárólag azért szoktalak téged hívni, hogy érezd a büntetlen rendőri törődést. Itt várlak, kapsz negyedórát, de ne felejtsd el, hogy még mindig van egy rakás működő traffipax a környéken.

1. rész, 8. bekezdés