Magyar ​őshazák és magyar őstörténészek 0 csillagozás

Vásáry István: Magyar őshazák és magyar őstörténészek

A turkológus professzor a magyar őstörténettel kapcsolatos több évtizedes kutatásainak legjavát gyűjtötte kötetbe. A cikkek többsége megjelent magyarul, nemegyszer ma már hozzáférhetetlen folyóiratokban és kötetekben, néhány viszont itt lát először napvilágot. A kötet témái három kérdés köré csoportosíthatók: a keleten maradt szórványmagyarság kérdése, a magyar őshazák és őshazaelméletek problémaköre, végül a magyar őstörténet historiográfiája, különös tekintettel az eszmetörténeti vonatkozásokra. A kötet talán legfontosabb tanulmányai a Julianus-úttal és a volgai magyarsággal, valamint e magyar szórványok mongol kor utáni sorsával, a baskír–magyar kapcsolatok lehetőségével, valamint Szkítiával, Magna Hungariával és Jugriával mint magyar őshazafogalommal foglalkoznak. A magyar őstörténet kutatóinak sorából Cseles Márton, PrayGyörgy, Ó-Gyallai Besse János, Jankovich Miklós és Vámbéry Ármin személye és munkássága kerül górcső alá.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magyar őstörténeti könyvtár A József Attila Tudományegyetem Magyar Őstörténeti Kutatócsoportja, Balassi

Balassi, Budapest, 2008