Csütörtök, ​a kisördög 55 csillagozás

Varró Dániel: Csütörtök, a kisördög

A három ördögfióka – Bezzeg, Csütörtök és a legkisebb, Sáti – soha nem unatkozik. Náluk aztán igazán zajlik az élet. Szegény mamájuk, Anyubanya éppen a morzsákra gyűlő rágcsálókkal birkózik, elküldi hát Csütörtököt az ördöngös molnárért, hogy közösen próbálják elűzni a kártevőket. A második történetben az esti mese közben Csütörtök észreveszi, már alig látja a könyv lapjait, olyan sötét lett. A házból kiszökve meglátja Mirkót, a kis markolábot, aki épp felfalja a Holdat…
Varró Dániel vadonatúj verses meséit óvodás kortól ajánljuk, bár tudjuk, a szerzőtől megszokott módon a szülők, nagyszülők és dédszülők is hamar megkedvelik a legújabb mesehőst: a cserfes Csütörtököt. A kötet első meséje diafilmen is kapható!

Eredeti megjelenés éve: 2019

Tagok ajánlása: 4 éves kortól

Jelenkor / Libri, Budapest, 2019
48 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636767822 · Illusztrálta: Agócs Írisz

Anyubanya · Bezzeg · Csütörtök

meseanyu P>!
Varró Dániel: Csütörtök, a kisördög

Nagyon helyes, verses mese, igazán érdekes szereplőkkel. Az ördögök mellett olyan általam ismeretlen lények tűntek fel, mint a markoláb vagy a prikulics. Mindkét történetben keverednek a hétköznapi, a gyermekek életéből ismert jelenetek a varázsvilággal, a humor elragadó, a rajzok aranyosak, összességében nagyon szerethető kis kötet.

Nikolett0907 P>!
Varró Dániel: Csütörtök, a kisördög

Kedves, csintalan kis ördög fiókákról szól a mese, no meg a pajtásokról, szülökről.
Csütörtök a kedvencem mind közül, komiszsága sokszor kellemes emlékeket hozott elő bennem.
Ugyanakkor számomra a rímelés néhol eröltetett, persze kicsiny gyermekeknek nem feltűnő és valószínű inkább a kacagás lesz előtérben.
A rajzok kedvesek, érdemes csak szimplán végig lapozni olvasás után.
Kicsiknek esti mese gyanánt tökéletes.

Hintafa P>!
Varró Dániel: Csütörtök, a kisördög

Nagyon elégedetten dőltem hátra, miután egyetlen nekifutásra muszáj voltam elolvasni mindkét mesét. A kellemesen dallamos szöveg, a könnyen érthető, a gyereket is játékra inspiráló rímek újabb történetek felfedezésére invitáltak. Hiszen ha bedobom egy óvodásnak (vagy iskolásnak) a prikulicsot, a mókárt, melyikük ne tenne fel még legalább tíz(+) kérdést? A gyerekek mitikus gondolkodásmódját, képzeletüket is megmozgatják ezek az alakok, hiszen ebben a korban láthatatlan és többnyire félelmetes lények lengik be világukat. Most azt is megtudtuk, hogy ezek a figurák megszelídíthetőek.

Csütörtökben ugyanolyan természetességgel jelennek meg a hűtőmágnesek (amiket nyilván Anyubanya spoilerorrára is fel lehet tapasztani), mint a magyar néphit hagyományosan gyermekeket ijesztő figurái. Ezek Varró Dani meséjében óvodássá szelídülnek és igaz, hogy huncutok, de nem jobban, mint bármely korabeli gyerek.
Bővebben: https://hintafa.blog.hu/2019/05/08/varro_daniel_csutort…

sztinus P>!
Varró Dániel: Csütörtök, a kisördög

Szerencsére ott várt a teszkópolcon, titkosolvasásra. A versek Danisak, megint szuper világba csöppenünk. Vagy csak akkora kedvencem, hogy írhat bármit. A rajzok miatt nem kap kiválót, az sem lett volna rossz, de lehetett volna rajta finomítani.
Kevès kritikàm ellenère a legmagasabb mai gyerekirodalomban van a helye.

pável>!
Varró Dániel: Csütörtök, a kisördög

Varró verstangyűjteménybe illő kínrímeket szült, persze tréfásak, ha így nézzük, ha meg úgy, akkor meg inkább kacska kecskerímek, belenyög, aki felolvassa, a lurkóknak minden vicces lehet persze, és jó néhány megoldása tényleg humoros, de nem kevés a kínos kínrím is. És akkor ott van még a sok felborított szórend, megint csak azért, hogy kijöjjön a kínrím… Még jó, hogy ez a marháskodás, ez a műfaj bármit elvisel. Még az elváló igekötők minden bizonnyal földön kívülről vezényelt invázióját is.
Kínrímek, sztori – most csak: 3/4
Rajzok (Agócs Írisz) – mint mindig: 5*

ViraMors P>!
Varró Dániel: Csütörtök, a kisördög

Nem ragaszthatsz hűtőmágnest anyád vasorrára!

Némelyik rímbe ugyan minden olvasáskor beletört a nyelvem, de az unokahúgaim megnyugtattak, hogy legalább nem a fogam, így a hétvége egyik visszatérő műsorszáma lehetett. A 3éves keresztfiam/unokaöcsém, aki megkapta névnapi ajándékként, minden olvasás után kipróbálta, hogy tud-e hűtőmágnest aggatni valamelyikünk orrára. A lányok meg rajzoltak és kivágtak maguknak néhány holdas kirakót. Szóval a nyelvtörős nüanszot leszámítva abszolút családi siker, nagyon tetszett mindenkinek a két sztori. spoiler

bagie P>!
Varró Dániel: Csütörtök, a kisördög

Kellemesen jóleső könyvesbolti olvasás. Nem tudok és nem is akarok belekötni spoiler mert nagyon jól szórakoztam az olvasása alatt.
Még az is felmerült bennem, hogy haza hozom a könyvesboltból…de aztán ott maradt :)

Agócs Írisz rajzainak pedig nagy rajongója vagyok – zseniálisak szerintem ezen könyv rajzai is.

csgabi P>!
Varró Dániel: Csütörtök, a kisördög

Egyetértek @dianna76-tal, néhol tényleg erőltetettek voltak a rímek, kényszeres a verselés, de összességében nem volt rossz, bár kiemelkedőnek sem mondanám. A második mese jobban terszett, viszok az illusztrációk mindkét történetnél nagyon jók voltak.

Chöpp >!
Varró Dániel: Csütörtök, a kisördög

Mindkét mesét imádtuk! (Főleg én.)
Az ördög nem alszik… Hö-hö. :D

Amrita I>!
Varró Dániel: Csütörtök, a kisördög

Tündéri. Akarom mondani ördögi. :) A történeten átsejlenek egy valódi család mindennapjai, az apró viszontagságok, amiket az apuka rengeteg szeretettel és humorral ábrázol. Közben egy kis Csongor és Tünde ott, egy kis Bulgakov itt, hozzá egy nagyadag népi hiedelem, és ezzel a húzással végképp levett a lábamról. Szerettem az illusztrátor összekacsintós humorát is, ahogy az ördögcsalád alakjaiban felsejlenek Varróék. Imádat van. Ezt az egész családomnak el kell olvasnia.

Kek P>!

Sok idő, míg Anyubanya a fejéhez nem kap:
– Hé, Csütörtök! Indulnunk kell! Hol az ördögben vagy?

Kapcsolódó szócikkek: Anyubanya

– Hipp-hopp máris nála termek – feleli Csütörtök. –
Csak előbb még csizmát húzok, varázsköpenyt öltök,
csizmám szárát megcsapkodom… Anyu, hol az ostor?
Ide tettem! Tegnap itt volt. De most hol van? Most hol?
Amivel a négymérföldes csizmácskámra csapnék?
Bezzegé mért hétmérföldes? Az enyém meg csak négy?

Kapcsolódó szócikkek: Bezzeg · Csütörtök · három ördögfi
Kek P>!

De hol lehet Csütörtök, a középső kisördög?
Ő láthatatlanná tévő törölközőt öltött!
Csodakapucnijú varázsfürdőköpenyében
békalencsés kiflit eszik a kanapén éppen.
Nem figyel rá senki (neki már csak ez a sorsa),
lába alatt mindenfelé szétgurul a morzsa.

Kapcsolódó szócikkek: Csütörtök · három ördögfi