„Mert ​álom az ébredés, és ébredés a halál” 3 csillagozás

Varnus Xaver: „Mert álom az ébredés, és ébredés a halál”

„Ha önmagamról akarok írni, zavarba kerülök, és megbénul tollat tartó kezem. Mit írjak? Hol és miként születtem, mely iskolákba jártam, mit tettem és mit nem? Hiszen ezek az élet véletlen adatai, és aligha érdekelnek másokat. Egyszerre ide kerültem erre a világra, emberré lettem, és egy napon el kell majd innen mennem. Próbálom utánozni az embereket, és ez néha roppant nehéz: el is csodálkozom gyakorta, hogy mennyire nem vagyok idevalósi. De éjszakai álmaim gyönyörűek, és töretlenül hiszek Istenben és az emberekben. Életrajzom – ha tehetném – csakugyan rajz lenne: egy lassan tovatűnő felhő sziluettje.”

Alexandra, Pécs, 2002

Bara_Éva>!
Varnus Xaver: „Mert álom az ébredés, és ébredés a halál”

A sírkertekről olvasni különleges lelkiállapottal jár. Varnus Xavért olvasni ugyancsak. A kettő együtt felettébb érdekes. A szépséges köteten átsugárzik a Fiumei úti sírkertünk hangulata. A képek többsége őszi vagy téli, borongós-fázós sétát idéz. Varnus Xavér szövegei jellemzően fricskáznak, szurkálnak, vagy jókat böknek nagyjainkon, s mellesleg megnevettetnek. A két érzés ugyan ellentétben áll, de ez adja a kötet bukéját. Ami furcsa és számomra visszataszító: a szerzőnek a női világról alkotott képe. Kistétényi Melindán kívül is van e honban – és a sírkertünkben is – értékes honfitársnőnk, de Blahánén, a nemzet csalogányán kívül a női szereplők csak durva, negatív jellemvonásokkal szerepelnek szerzőnk szövegében. A férfiak egy részében lehet, hogy elismerést aratnak a pajzánnál durvább történetek, – amit sokszor őszinteségnek csúfolnak. A Varnus család udvariassága kötelező lenne a nyomtatott sajtóban is. Egy jó viccért nem áldozunk be értékes életeket. Pláne, ha az érintettek már nem tudnak visszaszólni. Nem elegáns. Nem ilyennek látom női elődeimet. Sőt, meghajlok teljesítményük, érzékenységük, csodás életük előtt. Még akkor is, ha nem tökéletesek. Köszönöm példájukat, értékelem, hogy utat vágtak korosztályom előtt. A sírkertben ott vannak, a kötetből sajnálatos módon hiányoznak.

Bara_Éva>!

Carpe diem – élj a mának! – de ne éld fel a holnapot! Ne kínozd magad a „mi volt” és a „ mi lesz” megváltoztathatatlan/kifürkészhetetlen rejtélyeivel! Véletlenül se pazarold életed szűkös perceit a „mi lett volna” vagy „mi lenne” feltételes tébolyára. Vedd észre, és helyezd vissza dicsőséges trónusára a mát, hiszen a jövő nem más, mint az egykor volt mák összessége.

Bara_Éva>!

Hazugok, akik azt hirdetik az öreg emberek bölcsek. A letöbbjük csupán óvatosabb, gyávább és félénkebb.