Fényben, ​viharban (Egy asszony a milliók közül 2.) 2 csillagozás

Várnai Zseni: Fényben, viharban Várnai Zseni: Fényben, viharban

E ​könyvemben az évek távolából tekintek vissza a múltba. Emlékezetem hajszálfonalán lebegve idézem vissza a történteket, és egyre inkább érzem, mily gyarló matériára bíztam magamat.
Az emlékezés akár az álom: átkölti a dolgokat, fölnagyítja, kiszínezi, eltorzítja életünk eseményeit, vagy tündéri széppé varázsolja őket. Föltámasztja a holtakat, megöli az élőket, agyunknak valamely rejtélyes rekeszéből elővarázsol elfelejtett arcokat, érzéseket. Hangokat hallunk: zenét, dallamot, szavakat: soha el nem mondott vallomásokat, és sokszor feledteti velünk azt, ami valóban megtörtént. És, ha netalán fölnagyított felvételt mutat egy könnycseppről vagy egy gyermeki arc mosolyáról, s ugyanakkor csak halovány körvonalakkal rajzol meg köztudott történelmi eseményeket, ez is csak azért van, mert Emlékező átengedi magát érzései eleven sodrának.
Ha elgondolom, mint tornyosultak egymás fölé az évek 1919 óta, mint fordult ki sarkából a világ: mi minden történt bennünk és velünk e dúló… (tovább)

Szépirodalmi, Budapest, 1974
Szépirodalmi, Budapest, 1958
430 oldal

NikoLetti>!

Vannak visszatérő dallamok, amelyek időnként megszólalnak bennünk, és élővé varázsolnak elfelejtett tájakat, embereket, szavakat, illatokat, s velük együtt életünk valamely boldog, vagy boldogtalan korszakát.

NikoLetti>!

Milyen különös – gondoltam-, csak egy picinyke napfény kell az embernek, csak egy kis mosoly a másik ember szeméből, és már éledni kezd, mint a növény, s már nyújtózik a fény felé. Hiszen lényegében boldogságra születtünk.

NikoLetti>!

Kenyeret vettünk, aránylag jóllaktunk, de holnap ebédre nincs már, csak két zsemlye- kenyerünk. Holnap nem reggelizünk, ebédre esszük meg. Kutya élet. Lubock mondja: a boldogság kötelességünk.
Én nem eszem, és boldog vagyok. Hány embernek megvan mindene és zúgolódik .

NikoLetti>!

Sok tennivalója közben az ember nem gondol emlékeire, de egy hosszú utazás magányos, tétlen óráiban átélheti a múltat, és elképzelheti a jövőt.

Egy asszony a milliók közül sorozat · Összehasonlítás