Széttört ​vázák 11 csillagozás

Varga Lóránt: Széttört vázák

A kastélyba nyolc ember kapott meghívót. Csak ők nézhetik meg azt a páratlan kiállítást, amit a kastély első gazdája és annak örökösei gyűjtöttek össze. De ők nyolcan nem véletlenül lettek kiválasztva…
A kastélyt gróf Herold Hardenstein építette egy asszonynak, aki ismeretlen, távoli vidékről érkezett, hogy megtanítsa a férfit az életre, majd újra eltűnt, hogy feladja szerelmének a legnagyobb feladatot, amit ember megoldhat…
A könyv a keresésről szól. Mindenkinek vannak kérdései. Miért élünk? Hová tartunk? A gróf elveszett kedvesét keresi, az olvasó pedig felismeri, hogy saját kérdéseire, is így találja meg a választ.
Minden történet tanít. Ez a könyv megtanít minket keresni.

I.P.C., Budapest, 2008

Luca535>!
Varga Lóránt: Széttört vázák

Nemis nagyon tudom mit írhatnék erről a könyvről, mert igazából nem volt rossz, mégis hiányérzetem maradt a végére. Túl sokat foglalkozott olyan kérdésekkel, amik neki fontosak voltak, de számomra már kicsit túlzás. Nagyon szeretem Varga Lóránt stílusát (a könyveit is így találtam meg), így igazából könnyen olvastam végig, mégsem volt rám akkora hatással, mint ahogy számítottam rá.

BorsoB>!

Életének egyik legnagyobb tanulsága volt, hogy soha nem szabad sem büszkeségből, sem semmiféle más indokból szégyelleni vagy takargatni tudatlanságát. Csak így válik lehetővé új ismeretek megszerzése. Amint az ember kérdések nélkül marad, a világ bezárul. A kérdés a kulcs mindenhez. A kérdés pedig egyenlő a saját korlátaink bevallásával.

XDóra>!

Hiába, az ember hite saját magában soha nem lehet nagyobb, mint a másba vetett hite. Mert az ember, ismeri önmagát, ismeri a hibákat, a kétségeket, a gyarlóságokat, de nem ismeri a másikat. Éppen ez a hiány teszi lehetővé, hogy hitéből kigyomlálja a kétségeket, a gyarlóságokat, az emberit. Éppen a tudatlansága ad erőt hitének, és ad erőt annak, akibe, vagy amibe fekteti.

XDóra>!

A kérdés után mindenben benne van a válasz. Amikor sötétben vagy, a gyertya a kérdés, és minden, amit megvilágítasz vele, a válasz. Ezért kell figyelni a kérdésekre, és ezért kell figyelni a válaszokra. A válasz, olyan, mint egy valaha széttört váza; szilánkjai szétszóródtak a világban. A darabkák mindenhol ott vannak. A te feladatod, hogy újra összeszedd őket, és megtaláld a választ.

XDóra>!

– Én is egy válasz vagyok. A te válaszod, ha valóban akarod.
– Akarom!
– Nem lesz könnyű. Sok darabkám van ám!

XDóra>!

A világ olyan, mint egy kagyló.
Kívülről semmi érdekeset nem mutat, csak saját magát. Egy kagyló semmi más. Megtapogathatjuk, megszemlélhetjük, de az a lényeg, ami belül van. A világ is ilyen. Amit láthatunk, hallunk, ízlelünk, tapintunk, szagolunk, érzünk belőle, az a kagyló héja. De ami belül van, azt nem láthatjuk meg. Sejthetjük, találgathatunk, de nem láthatjuk. Pedig belül van a lényeg. Az egész kagyló azért él, ami belül van. Az irányítja a kagyló életét, az mondja meg mennyire értékes az őt borító váz. A kagyló belül gondolkodik, és mi nem látjuk, nem hallhatjuk. Sokszor észrevesszük, hogy a lényeges dolgok belül történnek, hogy ami valóban számít, az előlünk rejtve van, hogy maga a kagyló héja belülről olyan, amilyen, de szinte soha nem tudjuk meg, miért és hogyan történik mindez. A világ egy belülről sugárzó rejtély.

XDóra>!

A világ számtalan meglepetéssel és véletlennel szolgál számodra, de bármi történik veled, az okkal történik. Látszólag nincs összefüggés két esemény között, mégis a háttérben olyan okok állnak, amik céllal mozgatják a véletleneket. Soha ne feledd, hogy minden, amit világban tapasztalsz, ilyen okokra vezethető vissza. A kagyló gyöngyére, amit soha nem pillanthatsz meg, de amiről tudnod kell, hogy létezik.

XDóra>!

A szeretet az, amikor a puszta remény kedvéért felszabdaljuk, széttörjük magunkat, hogy darabjainkat elszórhassuk az úton. Így várjuk, hogy valaki, ő, mindenki, újra összeszedegessen bennünket és megértse az utat, ami mentén szétszóródtunk. A szeretet az, ha széttörjük magunkat, akkor is, ha soha nem talál ránk senki. Akkor is.