A ​forradalom hangja 3 csillagozás

Magyarországi rádióadások 1956. október 23 – november 9.
Varga László: A forradalom hangja

A ​Szabad Kossuth Rádió a népé. Vezetősége gyökeresen megváltozott. Munkatársait is, akik bűnös sztálinista-rákosista kormány kiszolgálói és talpnyalói voltak, száműzte soraiból.
A Rádió Forradalmi Bizottmánya napok óta tárgyalja az új szabad rádió működésével kapcsolatos kérdéseket. A vélemények és célok egyöntetűen egybehangzanak: a rádió független, pártokon felül álló hírközlő szerv, mely tántoríthatatlanul támogatja a magyar népet a demokratizmusért vívott harcban. Szíkít a tizenkét év, a múlt népbutító és kalandor politikájával, s ennek legkisebb megnyilvánulásának sem enged többé teret. Műsorában a magyar és a világ összes nemzete igaz kultúrájának lesz ezentúl közvetítője.
A rádió igazságot sugároz. Boldog, örömteli estéken, vagy bármikor, ha fölnyitjuk, az igazság hangját közvetíti hallgatóinak.
Célja és példája az hisszük minden magyart örömmel, szeretettel és megnyugvással tölt el. Példája az angol BBC, a független és párton fölül álló rádió. S így, a… (tovább)

Nyilvánosság Klub / Századvég, Budapest, 1989
506 oldal · ISBN: 963027079X

WolfEinstein>!
Varga László: A forradalom hangja

Varga László: A forradalom hangja Magyarországi rádióadások 1956. október 23 – november 9.

Kifejezetten érdekes volt olvasni. Nem az a kötet előnye, hogy az ’56-os eseményeket lehet alaposabban megismerni, arra vannak elég jó tanulmányok és monográfiák. (Meg kevésbé jók is.) A kuriózuma abban rejlik, hogy a kortársak helyzetébe illeszkedhetünk bele, azzal azonosulhatunk, hogy ők hogyan élhették meg napról napra, óráról órára, sőt, percről percre az eseményeket. A rádión kívül más forrás nem nagyon adódott számukra, ahonnan tájékozódhattak, különösen a gócpontoktól távolabb élők számára, így a rádióban elhangzottakra hagyatkozhattak, aminek a hitelessége persze a forradalom egyes szakaszaiban nem egységes. Szépen nyomon lehet követni, hogy mikor milyen propagandát közvetít a rádió. Így lesznek a fasiszta banditákból szabadságharcosok, a baráti Szovjetunióból a szabadságjogokat eltipró nagyhatalom. Különösen érdekes volt követni, ahogy statáriális eljárást hirdettek, majd tehetetlenségükben a fegyverletétel időpontját egyre későbbre és későbbre tolták. Az igazán jelentős rádióbeszédek, nyilatkozatok persze ismertek, de abban a kontextusban, hogy pontosan mikor hangzottak el, mélyebb értelmet nyernek. Érdekes volt olvasni a sztrájk melletti vagy a sztrájk beszüntetése és a munka felvétele melletti álláspontok sokszor következetlen közvetítését. Noha ismertek a november 4-i események, mégis hátborzongató volt olvasni, ahogy a napokon keresztül tartó, békésnek tűnő állapot után a rádióközvetítések írott szövegéből is árad a szovjet támadás miatti pánik. Itt nem bírtam abbahagyni az olvasást. Igazán érdekes és hasznos volt olvasni, a kortársak szemszögéből látni és áttételesen átélni az eseményeket. Azt nem tudom eldönteni, hogy a kommentárok hiányoztak-e vagy sem. Volt, amikor örültem volna némi magyarázatnak, de talán jobb az egységes felépítés. És hatalmas munka van benne!

igyjartal>!
Varga László: A forradalom hangja

Magyar rádióadások 1956 X.22. és XI. 9 között.
Varga László (New York): Így történt