Isten ​őrzi titkait 24 csillagozás

Varga-Körtvélyes Zsuzsanna: Isten őrzi titkait

Egy magyar egyetemista lány a bécsi bolhapiac forgatagában bársonyba kötött könyvecskét talál. Meghökkentő módon magyarul íródott 1847-ben. A belső borítón meglátja ő családnevét. S úgy érzi, megtalálta szakdolgozata témáját.
Három dunántúli földbirtokos sorsa bontakozik ki az 1848 49-es forradalom útvesztőjében és az utána következő nehéz időszakban. Három lány keresi a boldogságát, és álmodik szerelemről, családról. Négy szépreményű fiatalember: orvos, ügyvéd, katonatiszt és mérnök vág neki az életnek és a hivatásának, ám terveiket és szándékaikat keresztülhúzza a történelem.
Szerelmek, küzdelmek, sajátos sorsok bontakoznak ki a regényben, melyeket korábbi műveihez hasonló páratlan kor- és helyismerettel, olvasmányosan mesél el a szerző.

K.u.K., Budapest, 2015

Varga-Körtvélyes Zsuzsanna: Isten őrzi titkait

Első olvasmányom a szerzőtől, de nem az utolsó. Aki szereti a történelmi és a családregényeket, annak ajánlani tudom. A 19. század derekán a főszereplők fiatalok, tehetségesek, lelkesek, tüzesek és szépek. A forradalom már kopogtataz ajtón ám az eladósorban lévő lányok a szigorú tradíciók és neveltetés mellett titokban ábrándoznak a szép és boldog jövőjükért, a fiatal férfiak belevetik magukat hivatásukba és politikába.
A, szabadságharc mindent megváltoztat, az ígéretesnek tünő álmok szertefoszlanak és a főszereplőknek szembe kell nézni a valósággal. Nehéz évek és sorsok várnak rájuk, hisz minden háborúnak vannak veszteségei. Mindenki veszít, ki a gyermekét, ki a szerelmét, ki a hazáját, ki a becsületét, ki a hitét.

Ildiee>!
Varga-Körtvélyes Zsuzsanna: Isten őrzi titkait

Nagyon jó könyv azt kell mondjam. :) Igazi békebeli történelmi-és családregény.
Az 1848-as szabadságharc előtt csöppenünk a fiatal szereplők életébe és egészen a megtorlás utáni, Kiegyezés időszakáig követhetjük az életüket. A forradalom és a szabdságharc mindenki életét megváltoztatja, így vagy úgy de mindenki belekeveredik az esményekbe. A karakterek nagyon eltérőek (szerencsére): Miklós, a jóságos orvos, az szerelméről ábrándozó Borbála, a talpraesett Franciska, de mindegyiket meg tudtam kedvelni. Aki szereti a magyar történelmi regényeket szoknak szívből ajánlom.

Tímea_Bernadett_Lőrinczné_Molnár P>!
Varga-Körtvélyes Zsuzsanna: Isten őrzi titkait

Szerettem olvasni, szép, de egyben szívet tépő történet. Számomra kedves korban, a XIX.sz. második felében játszódnak az események, háború, politika rendezi át családok életét, társadalmi helyzetét. Időbe telt, mire a sok szereplőt helyén tudtam kezelni. A karakterek szimpatikusak voltak, mindenki a maga módján harcolt, küzdött a felszínen maradásért, ami kinek könnyebben, kinek nehezebben ment, de valamennyien küzdöttek. Egyik főszereplő, Franciska személyiségével nem lettem jóban, amit ő képviselt, az számomra elfogadhatatlan és ez a gyermekeivel szembeni elutasítás, erre nincs ok és indok. Aztán férjét sem kímélte hosszú esztendőkön keresztül, majd minden vesztesége után hirtelen rádöbben a férje iránti érzelmeire. Nekem kissé életszerűtlen. Ami még zavart, az az időbeni ugrálás: adott fejezeten belül a lap alján utalásból értesülünk a megfogant magzatról, míg a következő lap 1. mondatában már szaladgál a gyermek. Voltak leíró részek, amik viszont nagyon el lettek nyújtva, ezeket többször át is ugrottam, s nem volt hiányérzetem, hogy bármiről is lemaradtam volna. De ezeket ellensúlyozta az írónő írásmódja, szinte a szereplők között éltem, velük sírtam, velük örültem, izgultam a döntéseik, velük történtek miatt. Izgalmas volt a történetvezetés, mindig történt valami, folyamatosan fenntartotta a figyelmet és az érdeklődést.

K.u.K., Budapest, 2015
Constanze>!
Varga-Körtvélyes Zsuzsanna: Isten őrzi titkait

Jól megírt könyv, amit hamar a szívébe zár az ember.
Így gondoltam, egészen addig, míg arcul nem csapott a felismerés, hogy bizony több ponton komoly hasonlóságot mutat Margaret Mitchell klasszikusával, az Elfújta a szél-lel. Franciska és Lovass Imre tökéletesen hozta a Scarlett-Rhett páros jellemét és a köztük lévő kapcsolat természete is erős hasonlóságot mutatott; Etelkában egyértelműen felfedezhető Melanie végtelenül naiv jósága, valamint a történetvezetésre is rányomta a bélyegét a klasszikus regény. Számomra a legkiábrándítóbb a vármegyeházban rendezett bál volt, amikor spoiler.
Emiatt sajnos nagy csalódás nekem a regény, bár Borbála és Niczky némiképp kárpótolt és utóbb visszagondolva, az ő történetük miatt érdemes volt elolvasni.
Összességében az írónő stílusa nagyon jó, nem akarja a hagyományos történelmi eseményeket mindenáron beletuszkolni a történetbe és a szereplők párbeszéde is jól eltalált, nem erőltetett, nem természetellenes.
Aki szereti a romantikus, történelmi regényeket (és elég régen olvasta az Elfújta a szelet ahhoz, hogy ne emlékezzen tisztán az eseményekre), annak mindenképpen ajánlom!

Dodó8>!
Varga-Körtvélyes Zsuzsanna: Isten őrzi titkait

Számomra letehető könyv volt. A történelmi kor miatt tetszett, de összességében nem ez volt életem legjobb könyve.

Szösszenet P>!

Franciska mosolyogva tette le a tollat. Mégegyszer átfutotta a levelet, aztán beporozta és lepecsételte. Amíg arra várt, hogy megdermedjen a vörös viasz, hirtelen páni félelem kerítette hatalmába.

Szösszenet P>!

Franciska elszaladt, nehogy a feldühödött Anneilese asszony az ajtó előtt találja. Kifulladva nyitott a könyvtárba, ahol meglepetésére égett a lámpa.

Szösszenet P>!

Kálmán újítani akar. Jobbítani, hogy haladjon az ország. Ő legalább érti , mit ír Széchenyi a Hitelben.

Szösszenet P>!

– Wieviel macht das? – kérdezte hirtelen ötlettől vezérelve az árustól.

Szösszenet P>!

– Nálunk is van már vasút.
– Egyetlen vonal, de épp csak Vácig.

Szösszenet P>!

-Sötét volt nagyságos úr, ittas is voltam…
-Nem te voltál a legrészegebb ember, akit valaha láttam, ezt te is jól tudod.

-Azonnal elküldök orvosért.
-Szendreő Miklóst akarom, senki mást.
-A saját orvosom meg fog megvizsgálni.
-Egyedül Miklóst vagyok hajlandó fogadni-jelentette ki eltökélten Franciska , és a feje tetejére húzta a takarót.

Szösszenet P>!

-Mondd el őszintén- nézett Miklós szemébe komolyan Kálmán hetekkel később, amikor a mihályfalvi birtok fagyos kertjében sétáltak-, mit gondolsz Etelka állapota felől.
– A húgod tüdeje – köszörülte meg a torkát némi hallgatás után Miklós – nagyon gyenge.