Legyél ​te is Bonca! (Bonca 2.) 27 csillagozás

Varga Katalin: Legyél te is Bonca! Varga Katalin: Legyél te is Bonca!

„Bence elindult megkeresni a Boncákat. Rengeteg Boncával találkozott. Vidám Boncával, unalmas Boncával, faesztergályos Boncával, madaras Boncával, oroszlános Boncával és az ördög tudja, hogy hányféle Boncával. Találkozott Bálinttal, a festővel is. Néküle sohasem találta volna meg az igazi Boncát, vagyis a barátját.\” A Barátom Bonca című regény hősei: Nagy Vadász és miszter Doolettle, azaz Bence és Andris újabb izgalmas afrikai vadászaton vesznek részt, miközben régi barátaikat is felkeresik. Az ismerős Boncáknál egy különös kislánnyal találkoznak, akinek egyelőre fogalma sincs a boncaságról… Sok minden történik Nórával, amíg belátja, hogy barátok nélkül unalmasan telnek a napok.

Eredeti megjelenés éve: 1983

Szelén>!
Varga Katalin: Legyél te is Bonca!

Szép történet gyászról, türelemről és szeretetről. Az első részhez képest Bence háttérbe szorul, és komorabb, szomorkásabb hangulatú történetet kapunk.
A folytatásoknak sokszor az a hibájuk, hogy erőltettek. Egy kicsit itt is ezt éreztem.

Varga Katalin: Legyél te is Bonca!

Próbáltam magam összeszedni, de még mindig nem tudok róla értékelést írni. Varga Katalint egyszerűen tanítani kéne, bevenni a kötelezők közé és olvassák a gyerekek, mert minden erkölcsi nevelésnél és etikaoktatásnál többet ér! Mindenkinek meg kell tanulnia Boncának lenni és felismerni, gyakorolnia a boncaságot!

Frank_Waters I>!
Varga Katalin: Legyél te is Bonca!

Igazi boncaság! Csak az a baj, hogy nincs harmadik rész. De komolyan gondolkozom azon, hogy elővegyem a Gőgös Gúnár Gedeont, amit 5 évesen fölolvastam az oviban a többieknek. Úgy látszik, én Varga Katalint „csak” fölolvasni tudok, ugyanis már a második ka'ácsony volt, hogy @Aurore-nak fölolvastam egy-egy Boncát (amit magamtól meg se tettem volna – hiába, jó könyveket ad mindig a kezembe, rosszat még eddig sose, ami fura, mert nagyon finnyás vagyok). Felnőttként külön élvezet, VK tuti dohányzott, a gyerekek pedig még mindig imádnivalók. Én nem Nagy Vadász akartam lenni, azt hiszem, hanem király, vagy ilyesmi, de olimpiai bajnok is, azok voltak ám a boncaságos évek. A nagy vadászok szaporodásáról pedig inkább most ne ejtsünk szót ;) Tessék olvasni!

Varga Katalin: Legyél te is Bonca!

Mit is mondhatnék erről a könyvről én, akinek icipici kora óta Bonca a neve a családban? :) Mosolyog a szívem.

Attila_Saw>!
Varga Katalin: Legyél te is Bonca!

Amikor az első fejezetet elolvastam, rettenetesen unatkoztam, már azt gondoltam, hogy unni fogom az egész könyvet. Amint a következő fejezethez értem, mindez érdekes fordulatot vett. Elkezdett érdekelni a történet, lekötött. Amikor a végére értem, megjegyeztem, nem gondoltam volna, hogy tetszeni fog ez, de hála istennek kimondhatom: találkoztam egy újabb jó alkotással.
Először fogalmam sem volt, miről szólhat az olvasmány, az 1. fejezet láttán teljesen másra számítottam. Ám alaposam mellétrafáltam. Ez a könyv komolyabb esetet dolgoz fel, ami a gyerek életére nagy hatással lehet. Jó volt látni Nóra útját, amit bejárt, és örömmel olvastam, hogy Bencéék milyen aranyosak, segítőkészek a lány iránt, akit eredetileg először nem is kedveltek, de bizonyos rávilágítás után, már mindent megértettek. Aranyos volt a lezárás, jól feldolgozta a témát Varga Katalin, amivel taníthat az olvasóknak.

Jenis>!
Varga Katalin: Legyél te is Bonca!

Ezt a könyvet az orosházi Justh Zsigmond Könyvtár Ments könyvet! akciójában szúrtam ki.
Mivel az egyik legrégebbi barátnőm beceneve hosszú évekig volt Bonca, rögtön tudtam, hogy ez a kötet csakis rám vár.
Végre megtudtam kik is a Boncák, és bizony nagyonis illik az én @kiscsillag0310-omra. :) Ugyanis a szó nem más, mint a barátság szinonimája.
Nagyon kedves történet gyerekekről, felnőttekről és a köztük lévő kapcsolatról.
(El kell olvasnom az első kötetet is!) ;)

Varga Katalin: Legyél te is Bonca!

Ez az az eset, amikor a folytatás jobb, mint az első rész? Második karácsonyi tandemolvasás (itt: én ajándékokat csomagolok szépre, miközben a barátom szórakoztat), során halálra nevettük magunkat a sorok között @Frank_Spielmann-nal.

(Nos, előbújtunk a bokorból és rágtuk a gumit, gömböket is fújtunk vele, szaporodnak a nagy vadászok, ez ám az igazi nagy boncaság! ;-) )

Ment ez is a kedvencek közé. ♥

Tiger205>!
Varga Katalin: Legyél te is Bonca!

A „Barátom Bonca” folytatása.
Kicsit komorabb, és a kicsit nagyobb gyerekeket érintő kérdéseket is feszegeti (válás, felnőttek viszonyai) de nagyon kedvesen, finoman.
Csak javasolni tudom az elolvasását!
(és ezzel lesz kerek a történet/)

Hollóhát>!
Varga Katalin: Legyél te is Bonca!

A téma egy kicsit komolyabb, elgondolkodtatóbb, mint az előző részé. Egészen meghatott, ahogy a festő, a madaras Bonca, és a gyerekek összefogtak, hogy egy elkeseredett kislányt boldoggá tegyenek. Ez tényleg a legnagyobb Boncaság, amit eddig olvastam!

Pasa_István>!

Szenzációs könyv!
Gyerekkoromban sajnos nem olvastam, nem tudom akkor tetszett volna-e, de így felnőtt fejjel nagyon.
Az egész a barátságról,szeretetről szól, és nagyon aranyosan van megírva.
(Közben magamban felidéztem a régi „Bonca-filmet” is Bujtor Istvánnal és Kovács Krisztiánnal).

Chöpp >!

A szeretet nem jégkrém, amit az ember betesz a frizsiderbe. Nem áll el. A szeretetet gyakorolni kell.

Kapcsolódó szócikkek: szeretet
Chöpp >!

A kislány nem nyúlt érte. Gyanakodva hátradugta a kezét.
– Miért adja ezt nekem a bácsi?
– Mert tetszik neked.
– Nem kell.
– Hát nem tetszik?
– Tetszik. De nem kell. Ajándékot nem szabad elfogadni. Azt mondta a nagyi, az ajándék mindig trükk, amiért valami lehetetlent kérnek cserébe.
– Én is kérek – bólintott a festő komolyan.
– Mit? – nézte a kislány sóváran a képet.
– Barátságot.
– Barátságot lehet ajándékozni?
– Barátságot csak ajándékozni lehet. Elvégre az nem kötelező.

Kapcsolódó szócikkek: ajándék · barátság
kiscsillag0310>!

Nézze ezeket a zsiráfokat! Látott már valaha is zsiráfot rubinpiros torokkal, narancssárga fejjel és zöld mellénnyel?

Ó, a Popopotánusz, Popopotánusz
a sárkány várához ért.
Ó a Popopotánusz, Popopotánusz
eljött a sárkánycsontokért.
A sárkány vígan biccentett.
Uram, ön módfelett kedves.
Én itt várok százezer éve,
hogy jöjjön egy nagy vadász végre,
s hogy ön az, Popopotánusz, Popopotánusz,
az mindennél többet ér.

Kapcsolódó szócikkek: sárkány
kiscsillag0310>!

A szomorú embert néha úgy kell megszelídíteni, mint az oroszlánokat.

Aurore>!

– Barátságot lehet ajándékozni?
– Barátságot csak ajándékozni lehet. Elvégre az nem kötelező. Nem írják be az ember ellenőrzőkönyvébe, hogy „társától elvette a barátságát, ezért megintem”, vagy „társától megtagadta a barátságot, ezért egyest adtam”.

53. oldal (Móra, 1981)

Kapcsolódó szócikkek: barátság
kiscsillag0310>!

Szeretem, ha a gyerekek örülnek. A gyerekeknek megszépül a hangjuk, ha nevetnek.

Aurore>!

Bence bánatosan elkocogott a parkba. Leült Magdi mellé.
– Lógatod az orrod? – fürkészte arcát Magdi.
– Lógatom – nézett maga elé.
– Miért?
– Csak.
– Nem fogjuk be az elefántbébit?
– Nem.
– És az orrszarvút?
– Azt sem.
– Akkor rágjunk rágógumit.
– Rágjunk.
Egy darabig némán rágták a rágógumit. Kis gömböket fújtak belőle.
– Nem lesz ebből semmi.
– Dehogynem lesz. Ebből nagy gömb lesz.
– Nem a rágógumiból nem lesz, hanem Nóra megszelídítéséből.
– Már meg van szelídítve.
– Azt mondtam neki: Vasárnapi Miranda. Mire ő? Orron vág és kiabál. Egy Miranda nem vágja orron az embert. Nem is Miranda. Csak képzeli.
– Mibe fogadsz, hogy engem nem vág orron?
– Semmibe. Úgyis orron vág.
– Nem vág.
Azzal Magdi felállt, és elindult Nóráékhoz.
Bence fél egyig várta. Magdi nem jött. Nem volt mit tenni, haza kellett mennie.
Egész délután otthon is várta.
Magdi nem jelentkezett.
Másnap reggel csengetett be hozzájuk.
Leült mellé, és szó nélkül kivett a zsebéből egy újabb rágógumit.
– Nem kell. Nem fogadtam.
– Rágj!
Így hát rágtak. Némán. Egyfolytában. De kis gömböket nem fújtak. Mivel Magdi nem kezdte el. S a kezdés joga az övé volt.
– Nóra tényleg nem vasárnapi – szólalt meg végre a kislány. – Nem vasárnapi gyerek.
– Ez nem igaz. Mondta a mamám, hogy a szülei elváltak.
– Elváltak. De hét éve nem látta az apját.
Bence döbbenetében lenyelte a rágógumit. Csuklani kezdett.
– Ilyen nincs. Hukk. Ilyen nincs. Hukk. Hét évig nem lehet kibírni apa nélkül. Hukk.

75-77. oldal (Móra, 1981)

Bonca sorozat · Összehasonlítás