69. legjobb vers könyv a molyok értékelése alapján

Gőgös ​Gúnár Gedeon 516 csillagozás

Varga Katalin: Gőgös Gúnár Gedeon Varga Katalin: Gőgös Gúnár Gedeon Varga Katalin: Gőgös Gúnár Gedeon Varga Katalin: Gőgös Gúnár Gedeon Varga Katalin: Gőgös Gúnár Gedeon

A bravúros írói teljesítménnyel létrehozott Gőgös Gúnár Gedeon című kötetünket szülők és kisiskolások nemzedékei ismerték meg. A mesék, versek zöme szándékosan hiányos betűkészlettel íródott, azért, hogy már azok az első osztályosok is önállóan olvashassák, akik még nem ismerik az egész ábécét. A tartalomjegyzékben a mesék, versek címe mellett megjelöltük, melyik hangzó tanításában és gyakoroltatásában segít az adott szöveg. Ott, ahol külön hangzót nem tüntettünk fel, az eddig megismerteket kívánjuk ismételtetni. Reméljük, hogy a kis- és nagybetűket együttesen tanuló első osztályosok ugyanolyan örömmel forgatják majd a Gőgös Gúnár Gedeonnak ezt a változatát, mint a korábbi kiadások olvasói. A kötetet K. Lukáts Kató eredeti, színes rajzai díszítik.

Eredeti megjelenés éve: 1962

Móra, Budapest, 2016
96 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634152675 · Illusztrálta: K. Lukáts Kató

pannik>!
Varga Katalin: Gőgös Gúnár Gedeon

Aranyos, kedves versek, mondókák, mesék vannak benne.
Az illusztrációk is nagyon szépek.
Jó volt olvasni, több volt az ismerős rész mint az ismeretlen. Biztosan olvastam gyerekkoromban is.
Szépen, játékosan tanítja a betűket, írás-olvasás tanuláshoz tökéletes.
Tetszett az is, hogy egy idő után betűméretet vált, eleinte nagyobb majd a végén már kisebb betűkkel van szedve, jelezve, hogy az egyre ügyesebben olvasók már a kisebb betűkkel is elboldogulnak.
A címadó mese az egyik kedvencem, a gőgös gúnár jó kis leckét kap, a kiskutya pedig nagyon bátor és okos (ahogy az egy kutyához illik). Jó kis tanmese.

Deziréé>!
Varga Katalin: Gőgös Gúnár Gedeon

Nekem ez a könyv kimaradt általános iskolából, de most bepótoltam.
Aranyos ki mondókák és mesék vannak benne.

csillagka P>!
Varga Katalin: Gőgös Gúnár Gedeon

Gyerekkorom nyűgje, keserves végtelen idők bajnoka, ha megláttalak futottam messzi távol, míg nem visszaparancsoltak a pennámhoz.
Toll, tinta, papír régen megkopott, betűket is megtanultam végül szépen sorban, csak a forrás marad a sutban.
Felnőtt szemmel nézve ezen irományt, sokkal több a velő mint a cifraság, megtanította
hosszú nemzedéknek alsós korban, milyen sokfajta állat él e tágas honban.

Ibanez P>!
Varga Katalin: Gőgös Gúnár Gedeon

Hah, de jó volt :-D Mivel nincs gyerekem, ezért én felnőttként ritkán – inkább csak kihívások miatt, mint most is – olvasok meséket, így 30 év távlatából újraolvasni a gyerekkori könyvet meglehetősen újszerű élményt ad :-D Nem is emlékeztem rá, hogy ez voltaképpen iskolai olvasókönyv volt :-D De arra igen, hogy ezt és a Mosó Masát is imádtam, rongyosra forgattam.

Most olvasás közben újra előjöttek az élmények, rengeteg történetnél csodálkoztam el, hogy jééé, ez is ebben volt? Jót vidultam a heggyé dagadt tevén, azon, hogy a mackó kuckójába menekült állatokat bizony a róka is megehette volna (sőt, a mackó is) :-D
A nyúl és a káposzta, hát mekkora már, hogy „mennyire sajnállak, itt árválkodsz magányosan” :-D (egyébként meg nem is tesz jót a nyuszkóknak a káposzta, felfújja őket, úgyhogy inkább ne engedjük a közelbe a füleseket :-D) :-D Aztán a kakas, ahogy borsólevest eszik :-D És a hold ruhája!

A kedvenceim, amelyek a rajz alapján egyből beugrottak: a Körbe-körbe, aztán a bárányhoz ragadás története, az O-betűűűű, hát az nagyon jó :-D a gombóc a fazékbul (ahogy nagyanyám is mondaná), és a Kesztyűűű, az volt a legkedvesebb gyerekkoromban, és ma már tudom, én a nagyujjba mennék a pocokhoz (a bableves miatt :-D). :-D

A legeredetibb rajz szerintem a cérna és a cirmos volt (még a kilométerkövek is :-D).

Vidám, szórakoztató, néha picit véres (reális :-D), remélem, a mai gyerekek is szeretik.

„szoha életemben nem láttam még ennél osztobább kakaszt” :-D

Lang_Tünde IP>!
Varga Katalin: Gőgös Gúnár Gedeon

Abból a példányból olvastam (olvasok, mert elő-előkerül) a gyerekeimnek, amiből anyukám nekem. Emlékszem, a „Kiugrott a gombóc…” volt a kedvencem. Gyerekként nagyon szerettem ezt a könyvet.
A mondókák zöme tetszett, ahogyan a tanulságos mesék is. Értékelem, hogy a versikék más-más betűre vannak kihegyezve, mindegyik mást gyakoroltat – felismerni és kimondani is. Jópofa, hogy egyes helyeken rajzokkal helyettesítenek egy nehezebb szót, így a betűkkel ismerkedő, épp csak olvasni tanuló gyerekek is könnyen boldogulnak azokkal a történetekkel. Volt azonban néhány bugyuta vers és amolyan „se füle, se farka” mese, amelyekkel nem bírtam megbarátkozni.
Összességében a könyv aranyos, a képeket az ovisok is szívesen elnézegetik, a történetek rövidségük miatt esti mesének is megfelelőek.

eeszter>!
Varga Katalin: Gőgös Gúnár Gedeon

Gyerekkorom könyve, és meg is lepődtem, hogy most másfél éves kisfiam is milyen szívesen lapozgatja, és keresi benne a kedvenc részeit. Először a
"Tűz, tűz, tűz,
Ott a tűz
A tó mellett
Innen látom
Mellette ül Turzó Áron
Tűz, tűz, tűz"
versikéhez tértünk vissza gyakran, ami érdekes egybeesés, mert nagyon tetszett neki a képen a kis tábortűz, pedig akkor még nem is tudta, hogy a kisfiút ugyanúgy Áronnak hívják, mint őt. :) Mostanában pedig a másik kedvence az a kép lett, ahol a róka kikukucskál az ajtó mögül, a következő oldalon pedig a nyitott ajtónál áll. Először „kukuccs róka”, majd „kijött” :)
Egyszóval a történetek mellett az illusztrációk is vonzzák még az egészen kicsiket is.

zia P>!
Varga Katalin: Gőgös Gúnár Gedeon

Még hivatalos könyvmolyságom előtt volt nekem egy régi példányom, amit már gyerekként is sokat olvastam. Az a könyv eltűnt, de tavaly egy újabb kiadás szembejött velem a bolt polcán. Vagyis, ha pontos akarok lenni, a könyv ott volt a bolt polcán, én mentem neki szembe. Most újra elolvasva is ugyanolyan jó volt. A barna mackó kuckója, Téli lakoma, A kesztyű, ugyanolyak szépek és jók felnőttként, századszor olvasva is.

KBCsilla P>!
Varga Katalin: Gőgös Gúnár Gedeon

Az én korosztályom ezen nőtt fel, én is – többek között – ebből tanultam olvasni.
Sok versét most is tudom, nekem kész romantika volt most a kezembe venni.
Kár, hogy nekem nincs már meg, így a könyvtárhoz kellett fordulnom.
Majd ha egyszer lesznek unokáim, veszek nekik egyet, hátha ők is szeretni fogják.

Judit_Megyeri IP>!
Varga Katalin: Gőgös Gúnár Gedeon

A lányom egyik nagy kedvence. :) Rengeteget lapozgattuk, a könyv már szinte a lapjaira van hullva, de újra és újra elő kell venni, és elolvasni belőle a kedvenc meséket. Megdöbbentő, hogy ennyi év távlatából is szórakoztatóak és aktuálisak a mesék. Nagyon szeretjük mindketten.

_ada >!
Varga Katalin: Gőgös Gúnár Gedeon

Már akkor megvolt a könyv, mikor még olvasni sem tudtam, és egyébként is mindig a képek kötöttek le benne, amiket még most is nagyon jónak tartok. A mesék… Hát azok furák. Kivétel az a pár, ami tetszett, amit néhány évesen is szerettem, és már ezért megérte nosztalgiázni. Persze nem ítélek szigorúan, hiszen majdnem 20 évvel a célközönség felett vagyok, de jobbra emlékeztem és jobbra számítottam.

pannik>!

Kis Kelemen
s Zakariás
evett tizenkettőt.

Cica-mica, cirmos cica!
Merre ment el Cirok Vica?
Vácra ment,
Tácra ment,
cimbalmozni ment.

Cica-mica...

Kapcsolódó szócikkek: cimbalom · macska · Tác · Vác
hencsa06>!

Cica-mica, cirmos cica!
Merre ment el Cirok Vica?
Vácra ment,

s Zakariás
evett tizenkettőt.

Süt a mama...

Kapcsolódó szócikkek: rétes

Ezt a könyvet itt említik