36. legjobb mese könyv a molyok értékelése alapján
37. legjobb gyermek- és ifjúsági irodalom könyv a molyok értékelése alapján

Én, ​te, ő 189 csillagozás

Kalandok a szófajok birodalmában
Varga Katalin: Én, te, ő Varga Katalin: Én, te, ő

Varga ​Katalin most a nyelvtan világába kalauzol minket. IV. Kikmik herceg birodalma szigetekből áll. Szerkentyűn, az igék szigetén robotok élnek. Ott található két beszélő komputer és az Időgép is. Erre nagy szükség van, mivel Pitt és Patt a hajótörött bohóc-ikerpár elveszett oroszlánját keresi. A szigetlakók segítségével bejárják a különös birodalmat. Palinta szigetén főnevekkel varázsolnak. Ezerédesen nem ismerik a főneveket. Kékséges Valamin ki sem szabad mondani. A Lebegőn lakó óriási űrlények szóba sem állnak velük. Útjuk végén, a tengerből kimagasló, madárfejű Táltoshegy, a Birodalom leghatalmasabb komputere végül minden kérdésükre választ ad; a keresés sikerrel végződik. A könyv nem csupán korszerűen kalandos történet. A rövid fejezetek és versek kiegészülnek rejtvényekkel, képes tesztekkel, egyéb feladványokkal. Így a gyerekolvasó maga is tevékenyen vehet részt a keresésben, ismerkedik meg a szófajokkal. A színnel nyomott szavak, ragok, toldalékok, hangzók pedig… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1973

Móra, Budapest, 2013
236 oldal · ISBN: 9789631194203 · Illusztrálta: Görög Júlia

Hintafa P

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

Vannak, akik a főnevektől ájulnak el. Én attól, hogy még mindig működik és annyira érthetően, világosan magyarázza el a szófajokat. spoiler

Magdi1017

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

Kisiskolás koromban egyszer ezt a könyvet „hozta a Jézuska”, és annyira szerettem. Emlékszem, már akkor is rongyosra olvastam. Sajnos egy költözés során elkeveredett, amit nagyon sajnálok. Pont ezért örültem annak, hogy a kisfiam kihozta az iskolai könyvtárból el is happoltam tőle egy kis időre… :)

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

Hogy mik vannak! Szerintem ilyen könyvek, amiket mi magyarok „gyártunk” olyan világméretű óriási szenzációk, hogy csak na!
Igék, főnevek, melléknevek még csak-csak belekerültek az agyamba valahogyan (fogalmakkal együtt!), de hogy a névmások, névutók?! Ez csak álom volt eddig! Most viszont már minden érthető, egy dolgot kivéve; tényleg miért nem kötelező ezt a könyvet mindenkinek hasznára olvasni?

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

Gyermekkorom egyik kedvence. Eleinte a tesóm olvasta föl, aztán magam vettem kézbe. Nem is tudom hányszor olvastam el. Felnőttként is újraolvastam pár éve, amikor lent jártam a szüleimnél. Most ismét elővettem, és jaj de jó volt. Gyerekként is szerettem a nyelvtani játékokat, rejtvényeket benne, és maga a történet is aranyos. Mesével tanít!! Gyakorlatilag játszva ismerhetik meg a gyerekek a magyar nyelvtani szabályokat belőle. Tankönyvvé tenném!

katalinosz

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

Magyartanárként máig sem értem, miért nem ebből tanulják általános iskolában a nyelvtant!

abstractelf

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

Egy szolid milliószor kölcsönöztem ki általános iskolám könyvtárából, és mindannyiszor imádtam.
Varga Katalin egyébként nagyon tudott valamit, mert ezt a könyvét is imádtam.

Lulma

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

Imádtam. Nem tudom mikor és kinek a példányát olvastam, de emlékszem, hogy valamilyen táborban lehettem, amikor a kezemben volt. Ebből tanultam meg a szófajokat tökéletesen. Minden tanítónak ismernie és használnia kéne, szerintem élmény vele a tanulás. Bárcsak újra elolvashatnám!

kratas P

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

De jó volt ez gyerekként. És még most is az, zseniális.

Paulina_Sándorné P

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

Gyermekkorom nagy kedvence. Annyira jó volt felfedezni a könyvben, hogy jó pár feladatát anno meg is oldottam. Voltak részek, amelyek nem voltak ismerősek. Valószínű annak idején csak egy-egy részt olvastam. Most pótoltam. Tetszettek a rajzok is, nagyon aranyosak a figurák. Játszva tanítja az olvasót.

Mafia I

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

a világ legeslegeslegjobb nyelvtankönyve.

deardurr

– Egy nyugdíjas boszorkány is sokat ér!

234. oldal, Minden jó, ha vége jó, MI TÖRTÉNT EZUTÁN?

eeszter P

– Testvéredet nem tudom kiszabadítani, de tanulj meg kötni, s akkor ártalmatlanná teheted Kalamonát.
– Én? – csodálkozott Dinó. – Hiszen oroszlán vagyok.
– Mesében semmi sem lehetetlen.

deardurr

– […] Ez a számnevek szigete. Vagyis a gépem meghatározza VALAKINEK VAGY VALAMINEK A SZÁMÁT, MENNYISÉGÉT vagy pedig a SORBAN ELFOGLALT HELYÉT.
– Ez utóbbit nem értem – rázta a fejét Patt.
– Megmagyarázom. Te vagy a hetvenhetedik, aki a gépemre szállt. Te vagy a huszonötödik, aki felesleges kérdésekkel zavarsz csillagvizsgáló munkámban. S te vagy az első, aki kételkedsz szavamban.

229. oldal, A úszó dobókocka, MI TÖRTÉNT EZUTÁN?

csillagka P

Ne űzz a réten fehér hollót!
Ne fűzz csőrébe aranypányvát!
Ne húzz lábára bűvös gyűrűt!
Ne bízz reá pecsételt titkot!
Holló titkodat meg nem őrzi.
Aranykincsed mind elorozza,
sebes röptéből sose tér meg.

selfmadehell P

– A főnév ismeretére mindenkinek szüksége van – bizonygatta élénken a kislány –, még a bohócoknak is.

dianna76 P

A mólón ismét találkozott a két vidám manó: Kukk és Mukk.
– Egyest kaptam, Mukk.
– Mi volt a lecke, Kukk?
– Írj rokonértelmű szavakat a nő főnévre.
– Lássuk hát, Kukk, mit írtál: teknő, Ernő, Benő. Ez bizony nem jó.
– Miért, Mukk? Hiszen mind a három főnév nőre végződik.

dianna76 P

– A legjobb szakács az éhség!

Ottivilága P

-Hogyan működnek a robotállatok?- kíváncsiskodott Patt.
-Működésük az agyukba táplált parancstól függ. Minden robotba belehelyezek egy irányítókorongot. A korongon azok a rokon értelmű igék vannak, amik a robotállatok munkájához szükségesek.

17. oldal (Móra, 1973)

dianna76 P

– Aki valaminek nem mestere, annak kontára …