25. legjobb gyermekkönyv iskolásoknak könyv a molyok értékelése alapján
50. legjobb mese könyv a molyok értékelése alapján

Én, ​te, ő 204 csillagozás

Kalandok a szófajok birodalmában
Varga Katalin: Én, te, ő Varga Katalin: Én, te, ő

Varga ​Katalin most a nyelvtan világába kalauzol minket. IV. Kikmik herceg birodalma szigetekből áll. Szerkentyűn, az igék szigetén robotok élnek. Ott található két beszélő komputer és az Időgép is. Erre nagy szükség van, mivel Pitt és Patt a hajótörött bohóc-ikerpár elveszett oroszlánját keresi. A szigetlakók segítségével bejárják a különös birodalmat. Palinta szigetén főnevekkel varázsolnak. Ezerédesen nem ismerik a főneveket. Kékséges Valamin ki sem szabad mondani. A Lebegőn lakó óriási űrlények szóba sem állnak velük. Útjuk végén, a tengerből kimagasló, madárfejű Táltoshegy, a Birodalom leghatalmasabb komputere végül minden kérdésükre választ ad; a keresés sikerrel végződik. A könyv nem csupán korszerűen kalandos történet. A rövid fejezetek és versek kiegészülnek rejtvényekkel, képes tesztekkel, egyéb feladványokkal. Így a gyerekolvasó maga is tevékenyen vehet részt a keresésben, ismerkedik meg a szófajokkal. A színnel nyomott szavak, ragok, toldalékok, hangzók pedig… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1973

236 oldal · ISBN: 9789631194203 · Illusztrálta: Görög Júlia

Bergengócia

Hintafa P>!

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

Vannak, akik a főnevektől ájulnak el. Én attól, hogy még mindig működik és annyira érthetően, világosan magyarázza el a szófajokat. spoiler

Gelso P>!

2019. Újraolvasás
Féltem az újraolvasástól, ill. nagyon kedves, kb. általános iskola negyedikben szerzett, kedves emlékeimet féltettem az újraolvasás esetén ébredő csalódásoktól – mégis betettem a várólistacsökkentős kihívásba, mert az éppen negyedikes kisfiamnak szerettem volna ízelítőül olvasgatni, hátha felébred benne az érdeklődés a nyelvtan iránt így játékos, kalandos formában. Sajnos, ebben csalódnom kellett, a fiam hajlandóságot sem mutatott, sokkal inkább egy tanárváltásnak köszönhető fiatal és igen lelkes tanárnő személye tette vonzóvá ezt a titkokkal és rejtélyekkel teli tantárgyat…
Így hát ismét egyedül maradtam az oroszlánkereső, szófajokkal ismerkedő, kalandos utazásban. De nem volt baj! Túllendülve a kezdeti bizonytalankodáson, csodálatos időutazást tettem a múltbeli emlékeimbe és a könyv lapjain leírt klassz történetnek köszönhetően ismét átélhettem a nyelvtani kalandokat!
Továbbra is tartom azt, hogy ez egy igen jó, és időtálló könyv!
Szerintem jó kis kiegészítő könyv lehetne a nyelvtanórákra még manapság is.
Örülnék, ha minél több gyerek kezében láthatnám.

_
Emlékek régről – kb. 1982-ből…
nagyon kedveltem, két példány is volt belőle, megtaláltam otthon a szüleimnél egyet – nagy volt az örömöm… remélem, majd a fiaim is élvezik, ill. élvezettel veszik a nyelvtani túrákat, kirándulásokat benne…

Magdi1017>!

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

Kisiskolás koromban egyszer ezt a könyvet „hozta a Jézuska”, és annyira szerettem. Emlékszem, már akkor is rongyosra olvastam. Sajnos egy költözés során elkeveredett, amit nagyon sajnálok. Pont ezért örültem annak, hogy a kisfiam kihozta az iskolai könyvtárból el is happoltam tőle egy kis időre… :)

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

Hogy mik vannak! Szerintem ilyen könyvek, amiket mi magyarok „gyártunk” olyan világméretű óriási szenzációk, hogy csak na!
Igék, főnevek, melléknevek még csak-csak belekerültek az agyamba valahogyan (fogalmakkal együtt!), de hogy a névmások, névutók?! Ez csak álom volt eddig! Most viszont már minden érthető, egy dolgot kivéve; tényleg miért nem kötelező ezt a könyvet mindenkinek hasznára olvasni?

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

Gyermekkorom egyik kedvence. Eleinte a tesóm olvasta föl, aztán magam vettem kézbe. Nem is tudom hányszor olvastam el. Felnőttként is újraolvastam pár éve, amikor lent jártam a szüleimnél. Most ismét elővettem, és jaj de jó volt. Gyerekként is szerettem a nyelvtani játékokat, rejtvényeket benne, és maga a történet is aranyos. Mesével tanít!! Gyakorlatilag játszva ismerhetik meg a gyerekek a magyar nyelvtani szabályokat belőle. Tankönyvvé tenném!

katalinosz>!

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

Magyartanárként máig sem értem, miért nem ebből tanulják általános iskolában a nyelvtant!

abstractelf>!

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

Egy szolid milliószor kölcsönöztem ki általános iskolám könyvtárából, és mindannyiszor imádtam.
Varga Katalin egyébként nagyon tudott valamit, mert ezt a könyvét is imádtam.

Lulma>!

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

Imádtam. Nem tudom mikor és kinek a példányát olvastam, de emlékszem, hogy valamilyen táborban lehettem, amikor a kezemben volt. Ebből tanultam meg a szófajokat tökéletesen. Minden tanítónak ismernie és használnia kéne, szerintem élmény vele a tanulás. Bárcsak újra elolvashatnám!

kratas P>!

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

De jó volt ez gyerekként. És még most is az, zseniális.

Mafia I>!

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

a világ legeslegeslegjobb nyelvtankönyve.

deardurr >!

– Egy nyugdíjas boszorkány is sokat ér!

234. oldal, Minden jó, ha vége jó, MI TÖRTÉNT EZUTÁN?

eeszter>!

– Testvéredet nem tudom kiszabadítani, de tanulj meg kötni, s akkor ártalmatlanná teheted Kalamonát.
– Én? – csodálkozott Dinó. – Hiszen oroszlán vagyok.
– Mesében semmi sem lehetetlen.

selfmadehell P>!

– A főnév ismeretére mindenkinek szüksége van – bizonygatta élénken a kislány –, még a bohócoknak is.

dianna76 P>!

– Aki valaminek nem mestere, annak kontára …

dianna76 P>!

– A legjobb szakács az éhség!

Kapcsolódó szócikkek: éhség
korneliak>!

A Hókusz-Pókusz cirkusz Bergengóciába hajózott.

Kapcsolódó szócikkek: Bergengócia
deardurr >!

– […] Ez a számnevek szigete. Vagyis a gépem meghatározza VALAKINEK VAGY VALAMINEK A SZÁMÁT, MENNYISÉGÉT vagy pedig a SORBAN ELFOGLALT HELYÉT.
– Ez utóbbit nem értem – rázta a fejét Patt.
– Megmagyarázom. Te vagy a hetvenhetedik, aki a gépemre szállt. Te vagy a huszonötödik, aki felesleges kérdésekkel zavarsz csillagvizsgáló munkámban. S te vagy az első, aki kételkedsz szavamban.

229. oldal, A úszó dobókocka, MI TÖRTÉNT EZUTÁN?

csillagka P>!

Ne űzz a réten fehér hollót!
Ne fűzz csőrébe aranypányvát!
Ne húzz lábára bűvös gyűrűt!
Ne bízz reá pecsételt titkot!
Holló titkodat meg nem őrzi.
Aranykincsed mind elorozza,
sebes röptéből sose tér meg.

dianna76 P>!

A mólón ismét találkozott a két vidám manó: Kukk és Mukk.
– Egyest kaptam, Mukk.
– Mi volt a lecke, Kukk?
– Írj rokonértelmű szavakat a nő főnévre.
– Lássuk hát, Kukk, mit írtál: teknő, Ernő, Benő. Ez bizony nem jó.
– Miért, Mukk? Hiszen mind a három főnév nőre végződik.

Ottivilága>!

-Hogyan működnek a robotállatok?- kíváncsiskodott Patt.
-Működésük az agyukba táplált parancstól függ. Minden robotba belehelyezek egy irányítókorongot. A korongon azok a rokon értelmű igék vannak, amik a robotállatok munkájához szükségesek.

17. oldal (Móra, 1973)