26. legjobb meseregény könyv a molyok értékelése alapján
58. legjobb gyermekkönyv iskolásoknak könyv a molyok értékelése alapján

Én, ​te, ő 233 csillagozás

Kalandok a szófajok birodalmában
Varga Katalin: Én, te, ő Varga Katalin: Én, te, ő

A Gőgös Gúnár Gedeon és a Mosó Masa mosodája a kisiskolások százezreinek szerzett gyönyörűséget kedves, mulatságos meséivel és verseivel, miközben észrevétlenül a helyesírás szabályaira tanította őket. A népszerű írónő könyve most nagyobb, nyolc-tíz évese gyerekekhez fordul; Pitt és Patt, a bohócikrek, és Dínó meg Dóró, a két cirkuszi oroszlán izgalmas és mulatságos kalandjain vezeti végig a kis olvasókat, melyek során bejárják a szófajok szigeteit. A szavak hercegének birodalma ez, ahol az ármányos Kalamona gyakorta bajt kever, de talpraesett hőseink újdonsült barátaik segítségével túljárnak a varázsló eszén; kalandjaik során pedig meghitt ismeretséget kötnek a szófajokkal és a szavak toldalékaival.
A vidám nyelvtani ismeretszerzés a fordulatos meséken és a mulatságos verseken túl érdekes rejtvények, fejtörők teszik szórakoztatóvá. Görög Júlia pompás rajzok sokaságával elevenítette meg az írónő elképzelte mesevilágot.

Eredeti megjelenés éve: 1973

236 oldal · ISBN: 9789631194203 · Illusztrálta: Görög Júlia

Bergengócia

Hintafa>!

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

Vannak, akik a főnevektől ájulnak el. Én attól, hogy még mindig működik és annyira érthetően, világosan magyarázza el a szófajokat. spoiler

Gelso>!

2019. Újraolvasás
Féltem az újraolvasástól, ill. nagyon kedves, kb. általános iskola negyedikben szerzett, kedves emlékeimet féltettem az újraolvasás esetén ébredő csalódásoktól – mégis betettem a várólistacsökkentős kihívásba, mert az éppen negyedikes kisfiamnak szerettem volna ízelítőül olvasgatni, hátha felébred benne az érdeklődés a nyelvtan iránt így játékos, kalandos formában. Sajnos, ebben csalódnom kellett, a fiam hajlandóságot sem mutatott, sokkal inkább egy tanárváltásnak köszönhető fiatal és igen lelkes tanárnő személye tette vonzóvá ezt a titkokkal és rejtélyekkel teli tantárgyat…
Így hát ismét egyedül maradtam az oroszlánkereső, szófajokkal ismerkedő, kalandos utazásban. De nem volt baj! Túllendülve a kezdeti bizonytalankodáson, csodálatos időutazást tettem a múltbeli emlékeimbe és a könyv lapjain leírt klassz történetnek köszönhetően ismét átélhettem a nyelvtani kalandokat!
Továbbra is tartom azt, hogy ez egy igen jó, és időtálló könyv!
Szerintem jó kis kiegészítő könyv lehetne a nyelvtanórákra még manapság is.
Örülnék, ha minél több gyerek kezében láthatnám.

_
Emlékek régről – kb. 1982-ből…
nagyon kedveltem, két példány is volt belőle, megtaláltam otthon a szüleimnél egyet – nagy volt az örömöm… remélem, majd a fiaim is élvezik, ill. élvezettel veszik a nyelvtani túrákat, kirándulásokat benne…

Magdi1017>!

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

Kisiskolás koromban egyszer ezt a könyvet „hozta a Jézuska”, és annyira szerettem. Emlékszem, már akkor is rongyosra olvastam. Sajnos egy költözés során elkeveredett, amit nagyon sajnálok. Pont ezért örültem annak, hogy a kisfiam kihozta az iskolai könyvtárból el is happoltam tőle egy kis időre… :)

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

Hogy mik vannak! Szerintem ilyen könyvek, amiket mi magyarok „gyártunk” olyan világméretű óriási szenzációk, hogy csak na!
Igék, főnevek, melléknevek még csak-csak belekerültek az agyamba valahogyan (fogalmakkal együtt!), de hogy a névmások, névutók?! Ez csak álom volt eddig! Most viszont már minden érthető, egy dolgot kivéve; tényleg miért nem kötelező ezt a könyvet mindenkinek hasznára olvasni?

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

Gyermekkorom egyik kedvence. Eleinte a tesóm olvasta föl, aztán magam vettem kézbe. Nem is tudom hányszor olvastam el. Felnőttként is újraolvastam pár éve, amikor lent jártam a szüleimnél. Most ismét elővettem, és jaj de jó volt. Gyerekként is szerettem a nyelvtani játékokat, rejtvényeket benne, és maga a történet is aranyos. Mesével tanít!! Gyakorlatilag játszva ismerhetik meg a gyerekek a magyar nyelvtani szabályokat belőle. Tankönyvvé tenném!

katalinosz>!

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

Magyartanárként máig sem értem, miért nem ebből tanulják általános iskolában a nyelvtant!

abstractelf>!

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

Egy szolid milliószor kölcsönöztem ki általános iskolám könyvtárából, és mindannyiszor imádtam.
Varga Katalin egyébként nagyon tudott valamit, mert ezt a könyvét is imádtam.

Vaklarma P>!

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

Tökéletesen keveri a tananyagot, a mesét és a játékos feladatokat. Szerintem azért népszerű még ma is, mert a története is jó, és közben a gyerekek könnyen és jól tanulják meg a szófajok amúgy általában eléggé száraz anyagrészét. Tudom, hogy több iskolában ma is feladják alsó tagozatban kötelezőnek, és meg is értem, mert szórakoztató és időtlen.

Lulma>!

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

Imádtam. Nem tudom mikor és kinek a példányát olvastam, de emlékszem, hogy valamilyen táborban lehettem, amikor a kezemben volt. Ebből tanultam meg a szófajokat tökéletesen. Minden tanítónak ismernie és használnia kéne, szerintem élmény vele a tanulás. Bárcsak újra elolvashatnám!

kratas P>!

Varga Katalin: Én, te, ő Kalandok a szófajok birodalmában

De jó volt ez gyerekként. És még most is az, zseniális.

eeszter>!

– Testvéredet nem tudom kiszabadítani, de tanulj meg kötni, s akkor ártalmatlanná teheted Kalamonát.
– Én? – csodálkozott Dinó. – Hiszen oroszlán vagyok.
– Mesében semmi sem lehetetlen.

lenne P>!

– Egy nyugdíjas boszorkány is sokat ér!

234. oldal, Minden jó, ha vége jó, MI TÖRTÉNT EZUTÁN?

lenne P>!

– […] Ez a számnevek szigete. Vagyis a gépem meghatározza VALAKINEK VAGY VALAMINEK A SZÁMÁT, MENNYISÉGÉT vagy pedig a SORBAN ELFOGLALT HELYÉT.
– Ez utóbbit nem értem – rázta a fejét Patt.
– Megmagyarázom. Te vagy a hetvenhetedik, aki a gépemre szállt. Te vagy a huszonötödik, aki felesleges kérdésekkel zavarsz csillagvizsgáló munkámban. S te vagy az első, aki kételkedsz szavamban.

229. oldal, A úszó dobókocka, MI TÖRTÉNT EZUTÁN?

selfmadehell>!

– A főnév ismeretére mindenkinek szüksége van – bizonygatta élénken a kislány –, még a bohócoknak is.

dianna76 P>!

– A legjobb szakács az éhség!

Kapcsolódó szócikkek: éhség
dianna76 P>!

– Aki valaminek nem mestere, annak kontára …

csillagka>!

Ne űzz a réten fehér hollót!
Ne fűzz csőrébe aranypányvát!
Ne húzz lábára bűvös gyűrűt!
Ne bízz reá pecsételt titkot!
Holló titkodat meg nem őrzi.
Aranykincsed mind elorozza,
sebes röptéből sose tér meg.

korneliar>!

A Hókusz-Pókusz cirkusz Bergengóciába hajózott.

Kapcsolódó szócikkek: Bergengócia
dianna76 P>!

A mólón ismét találkozott a két vidám manó: Kukk és Mukk.
– Egyest kaptam, Mukk.
– Mi volt a lecke, Kukk?
– Írj rokonértelmű szavakat a nő főnévre.
– Lássuk hát, Kukk, mit írtál: teknő, Ernő, Benő. Ez bizony nem jó.
– Miért, Mukk? Hiszen mind a három főnév nőre végződik.

Ottivilága>!

-Hogyan működnek a robotállatok?- kíváncsiskodott Patt.
-Működésük az agyukba táplált parancstól függ. Minden robotba belehelyezek egy irányítókorongot. A korongon azok a rokon értelmű igék vannak, amik a robotállatok munkájához szükségesek.

17. oldal (Móra, 1973)