Barátom, ​Bonca (Bonca 1.) 29 csillagozás

Varga Katalin: Barátom, Bonca Varga Katalin: Barátom, Bonca

Bence (aki Nagy Vadásznak hívja magát) lement a parkba, és találkozott miszter Doolittle-lal. Bence imádja az oroszlánokat, elefántokat, gazellákat, afrikai expedícióra, valamint a Viktória-tó lecsapolására készül. Mint kiderült, Miszter Doolittle szintén. Barátság volt ez első látásra – csakhogy Bence elfelejtette megkérdezni új barátja igazi nevét. Hogy mamája a találkozást elhiggye, elnevezte őt Boncának. És ekkor indult a Bonca-keresés. Talált is Bence mindenféle Boncát: vidámat, unalmasat, madarasat. Végül a barátját is, akit igazából nem is Boncának, hanem Mihók Andrisnak hívtak. És ettől kezdve a Boncaság már valami mást jelent…

Eredeti megjelenés éve: 1974

Móra, Budapest, 1974
104 oldal · ISBN: 9631100375 · Illusztrálta: Réber László

PandaSára P
Varga Katalin: Barátom, Bonca

Először a filmet láttam pár hete, és nem tetszett, vontatottnak éreztem. Aztán napok múlva eldöntöttem, elolvasom könyvben is.
És most azt mondom, ez a történet minden csak nem unalmas. Persze fergeteges kalandok nincsenek benne, nagy csavarok sem, mégis van benne valami ellenállhatatlan báj.
Barátság. Boncaság.
„Vannak emberek, akiknek a lelkük vak.”

Varga Katalin: Barátom, Bonca

Ó, a popopotánusz, a híres popopotánusz…" Még hogy nem olvastam! Csakhogy nagyon rég volt. A gyermekkor örök elégedetlenségében azokkal a túlságosan éles színekkel és harsány hangokkal, amik elnyomnak minden apróbb, alig meglátható fénypászmát, gyönge hangot; amikor az ember gyerekét nem hatja meg a kopasz fákat festő festő sóhaja, a lovakat esztergáló mesterek művészete, a vak madárszerető öregember csilingelő-harangozó szerelmetes hangzatai. Bizony mondom, újra kellene olvasni ezeket a gyönyörű gyerekkönyveket, mert csak így érthetjük meg őket teljes fenségükben, csak így hallhatjuk az összhangzatot, amivel szólnak hozzánk és érthetjük meg lelkünkhöz szóló tanulságaikat.
Feltétlenül ajánlom annak, aki még nem olvasta, olvassa el bátran, akárhány éves, és aki régen már olvasta, az olvassa újra. Megéri! Nekem nagyon tetszett!

RedRose
Varga Katalin: Barátom, Bonca

A szívem csücskében helyezkedik el a Boncaság! :)

A kedvencem : -Vannak emberek, akiknek a lelkük vak.

Frank_Spielmann I
Varga Katalin: Barátom, Bonca

Á le recherche de Bonca perdu.

Kalandos, néha sírva röhögös cukimuki mese. Hát ha rajtam múlik, sosem olvasom el, de hálistennek vannak nagyon jó barátaim, akik rávesznek erre-arra a könyvre… Fölolvasni, illusztrálni a különböző személyeket külön élmény volt :P

Aurore
Varga Katalin: Barátom, Bonca

Nagyon fontos ráérezni, miben is áll a boncaság. És megtalálni, akivel szabadon boncáskodhatsz. Örökzöld kedvenc.

Móra, Budapest, 1974
104 oldal · ISBN: 9631100375 · Illusztrálta: Réber László
Amrita I
Varga Katalin: Barátom, Bonca

új kedvenc íróm van, alighanem. azon veszem észre magam, hogy csak gyűlnek, gyűlnek a kedvenc- és kívánságlistás könyveim Varga Katalintól… ez is ilyen. szerencsére van sajátom, de mostantól kedvencem is. igényesen megírt, humoros történet, szerethető figurákkal. na EZ AZ, amikor nem kell valakinek egy hordó vér hozzá, hogy valami egészen igazit írjon…

Tiger205
Varga Katalin: Barátom, Bonca

Nagyon jó gyerekkönyv, de felnőtteknek is tanulságos.
A festőt olyannak képzeltem el, mint a filmen (Bujtor volt).
Nagyon jó szórakozás, és még vicces is sokszor, mégis van mondanivalója.
Bravo.
És a po-po-potámusz dal.. sokszor ma is énekelem :)

Dana
Varga Katalin: Barátom, Bonca

Bence és a Boncák – ki gondolná, hogy egy névtelen kisfiú nyomába eredve, megtudhatunk sok mindent a színekről, a hangokról, az oroszlánok lelkivilágáról és még az is kiderül a végére, hogy vannak nemhülye lányok is.

Hollóhát
Varga Katalin: Barátom, Bonca

Barátom Bonca – Milyen sokszor hallottam ezt a kifejezést! Most már azt is tudom, mit jelent. De nem árulom el. Inkább olvasd el Te is! ;)

Chöpp P

– Tényleg Bonca? – kérdezte Juli hitetlenkedve.
– Mihók András. A Bonca csak titkos szó. Sziafu nyelven.
– Sziafu az hangya – kötekedett Juli.
– Az mindegy. Mi sziafu nyelven beszélünk.
– S mit jelent a Bonca?
– Mindenből a legjobbat.

A kisfiú vállat vont.
– Nem volt igazi Bonca, csak egy öreg néni.
A festő csodálkozott:
– Öreg néni is lehet Bonca?
– Á! Nem Bonca volt. Olyan, mint a rózsáid: visszaveri a fényt.

morcos

Sokáig nézték a képet kettesben.
– Neked adjam? – törte meg végül a festő a csöndet.
– A vulkánt? – A kisfiú beleremegett az izgalomba.
– Tessék! – A festő leemelte az állványról. – Egy kicsit még ragad, de ha óvatosan viszed, semmi baja sem lesz.
– Köszönöm – bukdácsolt a képpel a kisfiú. – És most barátok leszünk?
– Leszünk? Vagyunk! – füttyentett a festő. A kép az én barátságom.
– Csókolom! Holnap is lejövök.

27. oldal, A Pillangók Völgye (Móra, 1974)

Amrita IP

Ó a nagy Popopotánusz, Popopotánusz
a sárkányok tavához ért!
Ó, a nagy Popopotánusz, Popopotánusz
eljött a sárkánycsontokért!
A sárkány vígan biccentett:
Uram!, ön módfelett kedves.
Én itt várok százezer éve,
hogy jöjjön egy Nagy Vadász végre.
Hogy ön az, Popopotánusz,
az mindennél többet ér.
Az mindennél többet ér.

jezsek

– Ó, te dolgozol is? Ez nagyszerű!
– Hát persze. Munka nélkül szomorú lenne az élet. A munka öröm.
– Ismerek egy öregasszonyt. Panaszkodott, hogy sok dolga van, s mindenre csak maga van. De nem engedte meg, hogy segítsek.
– És nem szeret énekelni, olvasni – bólintott az öregember.
– Ismered? – csodálkozott a kisfiú.
Az öregember megrázta a fejét. Aztán így folytatta:
– Vannak emberek, akiknek a lelkük vak.

Gregöria_Hill

És az ezüsttányéros fagylalthoz piskóta is jár.
– Szereted?
– Nem szeretem. A macska sem szereti. De a piskótát le lehet ejteni a földre, s akkor a macska odajön, mert kíváncsi, s akkor a zsebemből kivehetem a parizert, és azt szereti.

Oroszlános Bonca

Gregöria_Hill

Az indián ikreknek hiába mondtam, hogy most az erdő afrikai erdő, nem hitték el, azt mondták, hogy közönséges sápadtarcú vagyok, és hozzákötöztek a fához.

Levél a festőnek

Daru

A szeretet nem jégkrém, amit az ember betesz a frizsiderbe. Nem áll el. A szeretetet gyakorolni kell.

143. oldal (Móra)

morcos

Én is hallgattam. Hallgatva beszélgettem. Azt mondta oroszlános Bonca szeme: „Fiú, én ismerlek!” Az én szemem meg: „Nekem is ismerős vagy.” Oroszlános Bonca szeme: „Villog a szemed, mint a macskáknak.” Az én szemem: „Neked is éppen úgy villog a szemed, mint a macskáknak.” Persze én nem tudtam olyan sokáig csak a szememmel beszélni, muszáj volt megkérdezni igazánból: „ A bácsi nem Bonca?”

69. oldal, Oroszlános Bonca (Móra, 1974)

Bonca sorozat · Összehasonlítás