Sző, ​fon, nem takács. Mi az? 94 csillagozás

Varga Ferencné: Sző, fon, nem takács. Mi az? Varga Ferencné: Sző, fon, nem takács. Mi az? Varga Ferencné: Sző, fon, nem takács. Mi az?

Kitaláltad már, mi az? És mit gondolsz, miért nincs csizmája a rókának? Nem baj, ha nem tudod, a választ megtalálod a könyvben. A találós kérdések nem csak a fejtörés öröméért érdekesek. Egyikük-másikuk olyan szép, akár egy népdal.
A szórakoztató kötetet Varga Ferencné állította össze, és Bálint Endre vidám illusztrációi kísérik.

1111 találós kérdés címmel is megjelent.

Móra, Budapest, 2023
136 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636034047 · Illusztrálta: Bálint Endre
Móra, Budapest, 2016
Móra, Budapest, 2012
126 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631191851 · Illusztrálta: Bálint Endre

olvasóbarát>!
Varga Ferencné: Sző, fon, nem takács. Mi az?

Klasszikus. A lányaim nagyon szerették, most már az unokákon a sor, hogy ismerkedjenek az ilyen jellegű feladványokkal.

bambali>!
Varga Ferencné: Sző, fon, nem takács. Mi az?

Gyerekként nem szerettem a találós kérdéseket, mert mindig volt valaki, aki előttem megfejtette őket.
A fiaim viszont szeretik, így elővettük a könyvet. Élvezték, találgattak, remek közös időtöltés volt.

KBCsilla P>!

Jókat nevettem közben.
Aranyos találós kérdések, némelyik valóban nem egyértelmű, és nem mindegyik kicsiknek való.
De felnőttként érdekesnek találtam.

little_Annie_Mary>!
Varga Ferencné: Sző, fon, nem takács. Mi az?

Már gyermekkoromban is szerettem olvasgatni, törni a fejem egy-egy válaszon – és a mai napig nem jut minden eszembe. Vannak benne csavaros, furfangos, én nagyon-nagyon alapvető váalszok, amik helyett mindig elkezdek valami bonyolultan gondolkozni. :)

Varga Ferencné: Sző, fon, nem takács. Mi az?

Még előző életemben off raktam a kívánságlistámra ezt a könyvet, mert mindig is szerettem a találós kérdéseket. Különösen a verses formájúakat szeretem, vagy amelyek tele vannak metaforával.
Ennek az könyvnek, amit kölcsön kaptam, egy nagy hibája volt: hiányoztak belőle oldalak.

aszor>!
Varga Ferencné: Sző, fon, nem takács. Mi az?

Mi ezt a könyvet a lányaimmal hány éven keresztül forgattuk!
Volt, hogy játszottunk, ki kellett találni, a könnyebbek simán mentek, a nehezebbeket megbeszéltük. Jó volt újra elővenni, kicsit visszaköszönt az évekkel ezelőtti játékunk. Remélem, hogy sok család forgatja, és kellemes estéket szereznek a egymásnak a családok.

hfbernadett>!
Varga Ferencné: Sző, fon, nem takács. Mi az?

A fejtörőket imádtam gyerekkoromban, de a rajzok kifejezetten zavartak.
Nem tudtam magamban helyretenni, hogy miért – ma már arra gyanakszom, hogy gyerekként valahogy „kényelmetlen” érzés volt olyan rajzokat viszontlátni egy könyvben, amilyeneket még én is képes lettem volna összehozni. Valahogy ügyetlennek, elrontottnak éreztem a dolgot, azt szerettem, ha egy könyv, még ha mese- és gyerekkönyv is, valamiképp szebb, mint a hétköznapok világa.

(Nem ide tartozik, de ezért zavar az is, amikor egy az egyben plüssjátékot kreálnak egy gyerek aránytalan, különböző méretű lábakkal, szemekkel ellátott cica, kutya, maci rajzából. A gyerek azt a szép cicát akarja lerajzolni, amelyiket látta, nem egy idomtalan furaságot – nem vagyok róla meggyőződve, hogy nagyobb örömmel látja viszont a saját rajzának a hű plüss mását egy cuki plüsscica helyett. De lehet, hogy tévedek, sose volt merszem ilyen ajándékkal meglepni egyetlen gyereket is).

Gelso >!
Varga Ferencné: Sző, fon, nem takács. Mi az?

nagyon szerettem, és gyerekként nagyon sokat megtanultam belőle fejből; ennek most szülőként (is) hasznát veszem, mert az elsős fiamnak gyűjteni kellett találósokat, és fejből mondtam neki tízet-húszat…:-)

Mesii>!
Varga Ferencné: Sző, fon, nem takács. Mi az?

Bár a mondókás, rímbe szedett találós kérdések nagyon aranyosak, sokszor túl nehéznek, vagy nem épp egyételműnek tűnnek a megfejtések, így nem kerül a kedvencek közé, még így felnőtt fejjel sem. De azért jó volt kicsit nosztalgiázni vele..

Skubli P>!
Varga Ferencné: Sző, fon, nem takács. Mi az?

Cuki, kis fejtörők vannak ebben a gyűjteményben. Jól lehet vele a gyerekeket gondolkoztatni! Sőt vannak olyan talányok is, amikbe még a felnőttek is belebuknak!

Gyümölcs vagyok, édes vagyok,
ha megértem, piros vagyok.
Télen elrejt jól a kamra,
mi is volnék, ha nem…

ha fagy éri, nem fázik.
Mi az?

(Napsugár)

lenne P>!

Miért harapott Ádám az almába?
            (Mert nem volt bicskája)

43. oldal (Móra, 1975)

lenne P>!

Melyik bort szeretik az úttörők?
(A tábort)

mondd meg, ki lehet ő?
(Cseresznye)

44. oldal (Móra, 1975)

lenne P>!

Miért néz hátra a kutya, mikor kergetik?
( Mert hátul nincs szeme)

51. oldal (Móra, 1975)

Mihelyt megvan, megmar,