Varga Domokos (szerk.)

Szabadság ​és halál 1848-49 1 csillagozás

Szem- és fültanúk híradásai
Varga Domokos (szerk.): Szabadság és halál 1848-49 Varga Domokos (szerk.): Szabadság és halál 1848-49

Ezt ​a könyvet nem történészek írták, nem a múlt időket hűvös ésszel mérlegelők, kutatók. Hanem azok, akik ott voltak, mikor az ég zengett: kétséggel és reménységgel, erővel és gyöngeséggel, hiúsággal és büszkeséggel, szeretettel és gyűlölettel, bátorsággal és félelemmel megvert-megáldott, eleven emberek. E gyűjteményben ők vallanak híven a látottakról-hallottakról, bár egymás iránt olykor elfogultan, sőt igaztalanul. Többnyire mégis hihetünk nekik. Enyhe túlzásaik, tanúságtételüket átszínező érzelmeik nemhogy meghamisítanák – hitelesítik inkább a naplóinkból, leveleikből, visszaemlékezéseikből kirajzolódó képet. Hiszen a kor volt ilyen, az hatott rájuk is. S mi csak örülhetünk, hogy akiket személy szerint elénk idéznek, azok nem köztéri szobrokká merevedve jelennek meg, s a névtelenebbje sem puszta levéltári adalékká fakulva. Így történhet meg a csoda: viszontagságaikban már mintha osztoznánk, és sorsuk részeseként szívnánk velük egy levegőt.
Könyvünk a meglepetések… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1998

Hét Krajcár, Budapest, 1998