Kölyökkóstolgató 17 csillagozás

Varga Domokos: Kölyökkóstolgató Varga Domokos: Kölyökkóstolgató Varga Domokos: Kölyökkóstolgató Varga Domokos: Kölyökkóstolgató

„Érett ésszel mondom, őszülő fejjel, bármilyen bajos sokszor a kicsi gyerekekkel, utólag az ember majdnem mindig úgy gondol vissza a velük átvergődött évekre: soha annyi örömben, nevetésben, boldogságban nem volt része. Nem mintha elfelejtené a rosszat. Én se felejtem el, mikor egyik-másik negyvenfokos lázban égett. De azt se: hogy bújt akkor is az ölembe, s nyomta hozzám a tüzes arcát.”

Eredeti megjelenés éve: 1976

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Varga Domokos válogatott művei Hét Krajcár

keménytáblás · ISBN: 9786155683145
Ciceró, Budapest, 1999
206 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630440873 · Illusztrálta: Vida Magdolna

Varga Domokos: Kölyökkóstolgató

Gyerekkoromban én mindig irigyeltem azokat, akiknek több testvérük volt. (Kicsit még most is.) A könyvet olvasva ez az érzés is kísértett, meg a gyerekkori – pozitív – emlékek is felelevenedtek bennem. Szóval gyereknapra ez egy tökéletes olvasnivaló volt.
Most mondhatná bárki, hogy mit osztja az észt a gyereknevelésről egy író, ez nem az ő szakterülete stb. Erre én azt tudnám felelni, hogy a szememben hitelesebb ő, aki hét gyereket tisztességgel felnevelt, mint az olyan pszichológus, akinek az utódai pl. hajléktalanként vagy drogfüggőként végezték (láttam ilyet). Az a hét felnőtt ember épp elég meggyőző referencia!
Egyszerre szórakoztató és tanulságos a könyv; anélkül, hogy oktatni akarna, bemutat pár „bevált fogást”, amit annak idején a saját gyerekein is sikerrel alkalmazott. De olyan közvetlenséggel és igaz szeretettel ír, hogy el kell ismerni: ezt a Kölyökkóstolgatót egy valódi, szó szerint is édesapa írta.

ppeva P>!
Varga Domokos: Kölyökkóstolgató

Tinédzserként olvastam, a családunkban az egyik kedvenc könyv volt, a többi Varga Domokos könyvvel együtt.

Ingrid_Ferenczi>!
Varga Domokos: Kölyökkóstolgató

Nagyon érdekes számomra megosztó könyv volt, és pont első babánál olvasni igazán érzelmes. Volt amiben magamra ismertem, számos jó ötletet, tanácsot olvastam benne, mégis, annak ellenére, hogy az író többször is elmondja, hogy ő sem tudja hogyan kell, kicsit álszerénynek érzi az ember, amolyan: „Jaaaaj máááár, tééényleg én volnék a győztes” kategória, ezért jár a csillag levonás.

katih>!

Mást, többet vártam…
Homályos emlékeim voltak a szerzőről, de jók, és a téma is érdekel.
vegyes érzéseim vannak. A könyvből érezhető az a szeretet amit az író a gyerekek iránt érez, a korabeli viszonyok is nagyon jól átjönnek. A konkrét saját élményű történetek pörgősek, érdekesek, de az általánosabb, elmélkedőbb részek számomra laposak.
Tetszik, hogy nem a tutit akarja elmondani a gyereknevelésről -ezt többször ki is emeli-hanem a saját gondolatait közli.
olvasás közben többször felrémlettek saját gyerekkori és a gyerekeim adekvát történetei is. Tetszenek az irodalmi betoldások is.
Egy mai fiatalnak nem feltétlen fog szerintem tetszeni.

Kozmosz Könyvek, Budapest, 1974

Carmilla >!

A gyerekek, sajnos, sokszor jobban ismernek minket, mint mi őket. A legtöbb felnőtt gyereklélektani tudása meg se közelíti a gyerekek átlagának felnőttlélektani érzékét.

205. oldal, Több esze van a rabnak... (Kozmosz, 1974)

Kapcsolódó szócikkek: felnőtt
Carmilla >!

[…] Elgondolom: hogy félhetnek azok a gyerekek, akik az emberi gonoszságot is ismerik!

201. oldal, Szorongások (Kozmosz, 1974)

Carmilla >!

Nem a verés, a fizikai fájdalom árt igazán a gyereknek. Sokkal inkább a gondolataiban, érzéseiben minduntalan felidézett félelem, mely idővel vagy dühödt dacot, vagy a lélek mélységeit tartósan megszálló szorongást vált ki. Vagy akár együtt mind a kettőt.

202. oldal, Szorongások (Kozmosz, 1974)

Kapcsolódó szócikkek: félelem · szorongás
Carmilla >!

Maradjunk annyiban: ki-ki maga kell hogy megélje sorsát, s hogy miként csinálja, annak más ember nem lehet se mértéke, se bírája.

14. oldal, Csakhogy... (Kozmosz, 1974)

Kapcsolódó szócikkek: sors
Carmilla >!

[…] Eljön az az idő, amikor a drága játékokkal, ruhákkal, édességekkel jól tartott gyerek fellázad, és hihetetlen gyorsan lekopik róla minden hála.
    Minden gyereknek vannak persze lázadó időszakai. De a maradandó javakért, az egész életre szólókért utóbb úgyszólván mindegyik megtanulja becsülni – legalább holtukban – a szüleit.
    A múló javakért nemigen. Még azért se, hogy a verejtékük árán öltöztették, táplálták. Csak amit azon felül kaptak tőlük vidámságban, törődésben, képességeik kifejlesztésében, a későbbi küzdelmekre való felkészítésben, önbizalomban és jóakaratban.

203. oldal, Több esze van a rabnak... (Kozmosz, 1974)

Carmilla >!

…kimutatták, hogy a szoptatás nemcsak testi kapcsolat. Az anyja mellét majszoló gyereknek nemcsak a gyomra, a lelke is valami olyan táplálékhoz jut, ami nélkül nem fejlődhet egészségesen. Hogy érzelmekben gazdag, kiegyensúlyozott, másokhoz kötődni tudó lény legyen, s ne magányosságra hajlamos, elvadult lélek, ahhoz az első jótékony indítást ekkor kapja meg.

62. oldal, Anyai örömök (Kozmosz, 1974)

Kapcsolódó szócikkek: szoptatás
Carmilla >!

Jó a világon lenni, ha az ember kiléphet olykor a mért időből, a naponta megújuló muszájok nyűgéből.

219. oldal, Erdők-mezők vigasza (Kozmosz, 1974)

Kapcsolódó szócikkek: idő
Carmilla >!

Egyszerű szülői kísérletről van szó, amit bárki utánunk csinálhat. Mire képes egy gyerek, ha szeretik?

104. oldal, Krikszkraksz (Kozmosz, 1974)

psn>!

A kisgyerekes szülőknek két nagy örömben van állandó részük. Az egyik, hogy nőnek a gyerekek. A másik, hogy még nem nőttek meg.

frtia>!

Egy szó, mint száz: ne tagadjuk meg magunkban a gyereket – azt, aki valaha voltunk –, s akkor a saját fiainkhoz, lányainkhoz is több közünk lesz.

210. oldal (Kozmosz, 1974)