Kamaszkrónika 4 csillagozás

Varga Domokos: Kamaszkrónika Varga Domokos: Kamaszkrónika

„Egyetlen ​könyvemben sem tártam annyi szégyenem a világ elé, mint épp ebben! Kamaszgyerekeim idétlenségeit, kudarcait, kínjait nem adhattam ki az olvasóknak, hát kiadtam hajdani kamaszmagaméit… Így lettek ők e kötetben kicsit könnyedébben, vidámabban kamaszodó lények, mint a valóságban. S így lettem én látszólag: a nevelés minden titkában tájékozott, már-már bosszantóan magabiztos apa… Bocsáttassák meg nekem ez a látszat” – írta vallomásos könyvének első kiadása elé Varga Domokos, aki teljes szívvel vállalta apai sorsát, melynek még a terheiben is örömét lelte, élete párjával együtt. De minden titkukról ő sem ejthetett szót. Ránk bízta, hogy a kamaszfájdalmak, szülői gondok, tűnődések gazdag szőttesét ki-ki hogyan teríti saját családja asztalára, megtoldva a saját emlékeivel, fájdalmaival, gondjaival, tűnődéseivel.
Reméljük, hogy ez a különösen fontos könyv sok-sok mai kamasznak, szülőnek és pedagógusnak válik hasznára és gyönyörűségére. S hisszük, hogy amire minden kamasz… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1971

Hét Krajcár, Budapest, 2004
174 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639596000 · Illusztrálta: Vida Magdolna
Kossuth, Budapest, 1971
144 oldal · puhatáblás

evic
Varga Domokos: Kamaszkrónika

Régivágású kis könyv ez, egymás mellé szedegetett kamaszgondokról. Derűs, életvidám, lendületes, hasonlóan az író többi „gyerekes” könyvéhez. Igaz, hogy a világ (ezen belül leginkább a kommunikáció) sokat változott a könyv megírása óta, de ez nem zavaró. Varga Domokos elsősorban a személyiség fejlődését boncolgatja. A szülőknek vagy nevelőknek adott tanácsok többségét ma is hasznosnak találtam. Főleg a saját kamaszkori tapasztalatait, helyenként hét gyermeke nevelése során adódott eseteket írja le. Vicces, hogy a könyvbéli kamaszok nagyszüleimmel vagy a szüleimmel lehetnek most egyidősek, mégis a leírás akár mai kamaszokról is készülhetett volna.

Carmilla

Szenvedni többféleképpen lehet. Úgy is, hogy nőjön az ember általa, s úgy is, hogy tönkremenjen bele.

104. oldal, Vallomás a fejlődés fokairól (Kossuth, 1971)

Kapcsolódó szócikkek: szenvedés
Carmilla

Aki az élet valamennyi kockázatát ki akarja kerültetni a gyerekeivel, az az élni- és küzdeni tudás képességétől fosztja meg őket. De a kalandok örömétől is.

74. oldal, Vallomás a csalóka messzeségről (Kossuth, 1971)

Kapcsolódó szócikkek: kockázat
Carmilla

Az igazi jó kalandokat mindig a véletlen hozza, de ritkán hozza helybe. El kell indulni valamerre, hogy találkozzunk velük.

75. oldal, Vallomás a csalóka messzeségről (Kossuth, 1971)

Kapcsolódó szócikkek: kaland
Carmilla

A bántás és az ártás ösztöne – mások megalázásáé és megrövidítéséé – alighanem mindnyájunkban ott fészkel. De a kamaszkorban rendszerint végleg eldől, hogy ez kerekedik-e felül bennünk, vagy az emberi jóakarat.

16. oldal, Vallomás a saját neveletlenségemről (Kossuth, 1971)

Carmilla

Könyvekben mi is gazdagok voltunk és vagyunk. De különben igazán jót tett nekik, hogy nem dúskáltak földi javakban. Nincs szomorúbb, mint ha egy-egy gyereket kicsi korától fogva mindennel agyontömnek, játékkal, ruhával, édességgel, pénzzel, hogy végül már csak a drága luxuscikkekre vágyik, vagy azokra sem, csak a szüleitől való szabadulásra, a családján túli világ még valami újat sejtető izgalmára.

50. oldal, Vallomás a szegények szolidaritásáról (Kossuth, 1971)

Carmilla

A túlságosan magukba vesző fiatalok jobban el is magányosodnak, jobban el is félszegednek, mint a többiek: könnyen válnak tétova idegenné a való világban.

71. oldal, Vallomás a csalóka messzeségről (Kossuth, 1971)

Carmilla

(…) Csakhogy akik az emberek nagy részét hitványnak, aljasnak és rosszindulatúnak tartják, azok holtukig mérgezik maguk körül a levegőt, a bizalomra hajlók viszont a puszta várakozásukkal is sokakat késztetnek tisztességre, jóakaratra, segítőkészségre.

82. oldal, Vallomás a vendégekről (Kossuth, 1971)

Kapcsolódó szócikkek: bizalom
Carmilla

(…) Feleségem – érthető módon – nem mindig lelkesedett, amikor új cipő vagy új ruha helyett megint egy-két ócska könyvvel állítottam be, de gyengébb pillanataiban azért bevallotta: ő is hálás érte.

24. oldal, Vallomás a visszakamaszodásról (Kossuth, 1971)

Carmilla

…a serdülőfélben levő gyerekek közül sokan túlérzékenyek. Könnyen kapnak olyan lelki sebeket, amik esetleg évekig elsajognak bennük.
    Évekig? Egy életen át! Én legalább még ma is érzem annak a könnyeit hullató, árva kamasznak a kínját. Még mosolyogni sem tudok rajta. Rágondolok, és megüt a fájdalom, harmincnégy esztendő távolából is.

30. oldal, Vallomás a könnyen hulló könnyekről (Kossuth, 1971)

Carmilla

A társtalanságot semmiféle injekció vagy tabletta nem gyógyíthatja. Csak elven társak, igaz barátok. Az, hogyha van kihez kilépni önmagunkból, s van kit bebocsátani titkaink tárházába.

35. oldal, Vallomás a szülői be nem tokosodásról (Kossuth, 1971)