Final ​cut 9 csillagozás

A tankönyv

A ​tankönyvről:
Ez egy tankönyv, amelynek az a célja, hogy segítsen a Final Cut című filmet eljuttatni a nézőkhöz. Eljuttatni technikai értelemben, ugyanis jogi okok miatt a film csak oktatási segédanyagként jelenthet meg. És eljuttatni pedagógiai értelemben, amennyiben a kötet célja, hogy a Pálfi György filmje kapcsán a filmes vágás- és montázstechnika, valamint a felmerülő kulturális és jogi kérdések közül vezesse elő a legfontosabbakat. A kötet elsődleges célközönsége a mozgóképkultúrával foglalkozó, azt tanuló középiskolás korosztály, illetve az egyetemek és főiskolák alapszakos hallgatói, de természetesen rajtuk kívül minden filmszerető nézőnek, olvasónak ajánljuk szeretettel.

A Final Cut-ról
És milyen az igazi férfi? Hát sármos, mint Marcello Mastroianni a La dolce vitában, de azért izmos is, mint Brad Pitt a Harcosok klubjában. Kisfiús, mint Leonardo DiCaprio a Titanicban… vagy inkább, mint Alain Delon a Rocco és fivéreiben, csak kicsit magasabb –… (tovább)

L'Harmattan, Budapest, 2013

LooneyLuna23>!
Varga Balázs – Pálfi György: Final cut

Egy egyetemi kurzus keretein belül láttam először a filmet, és amikor hallottam róla, hogy könyvváltozatban is kiadják, alig vártam, hogy elolvashassam. Nos, a vágyam teljesült, igaz, egy kicsi csalódás lett a vége. A könyvnek ugyanis vannak hibái. Az első két fejezet meglehetősen száraz, helyenként önismétlő, s bár rendesen bemutatja a film szempontjából fontos filmelméleti fogalmakat, szerintem lehetett volna rövidebben és összeszedettebben is fogalmazni. A többi fejezetekkel pedig épp az a bajom, hogy rövidek, csak felvillantanak pár érdekességet, de nem mennek bele bővebben, én például szívesen olvastam volna még a sztárrendszerről. A könyv végére érve azt a következtetést vontam le, hogy az alkotók mindenképpen szerették volna a filmet valamilyen módon eljuttatni a szélesebb közönséghez (mivel a jogi problémák miatt ezt mozikban nem tehették volna meg), és ezért megírták ezt a könyvet, de egy kissé elsiették a dolgot, nem fordítottak elég időt a szerkesztésre, tökéletesítésre. Természetesen ettől függetlenül nagyon jó, hogy van egy ilyen könyv a piacon, de én szántam volna még némi időt az átnézésre.
Mivel a film nélkül a könyv sem készülhetett volna el, írok arról is pár szót. Nem most láttam először, de még mindig ugyanolyan lenyűgöző és remek alkotásnak tartom, mint amikor először láttam. Maga az ötlet is egyedi, a megvalósítása pedig páratlan. Lehet nézni a filmet egy egyszerű történetként, filmtörténeti gyűjteményként, vagy akár egy filmfelismerési játékként is. Bármelyiket is választjuk, garantált a szórakozás. És a könyvet is tudom ajánlani, mert bár korábban rámutattam pár hibájára, attól függetlenül, úgy gondolom, érdemes elolvasni, mert akárcsak a filmnek, a könyvnek is megvan a maga egyedisége, amit érdemes közelebbről is megismerni.

shannaro_head>!
Varga Balázs – Pálfi György: Final cut

Nem rossz könyv ez, érdekes, összeszedett, de azért vannak hiányosságai.
Az elején túlságosan mesélős, szellős, ismételgetős, a végén, a kicsit ismeretlenebb jogi területen viszont hadarós, sűrű, ami nehezíti a megértést, legalábbis ha valóban tankönyvként kezeljük és be akarjuk vinni a közoktatásba, akkor érdemesebb lett volna konkrét példákkal, akár a Final Cut esetével, akár más filmes esetekkel alátámasztva, kiegészítve.
Valamint még hiányzik nekem egy összegző, elzáró fejezet, amiben röviden újrázzák akár az egész könyvet, vagy csak lezárják, hogy miért jó ez a Final Cut, hol a helye a közoktatásban stb.