Mikve, ​a titkok háza 7 csillagozás

Varda Polak-Sahm: Mikve, a titkok háza

„Elbűvölő ​könyv… Polak-Sahm úgy látja a mikvét, mint egy titkokkal teli házat – a nők titkai, az élet titkai, a szerelem és tisztaság titkai.” – Peggy Cidor, Jerusalem Post

A merülés a mikvében – a zsidó tisztasági törvényeken alapuló rituális fürdő – az ortodox családi élet sarokköve. A zsidó nőket vallásuk kötelezi, hogy merüljenek meg a mikvében az esküvőjük előtt, és aztán havonta a menstruációjuk után, mielőtt szexuális kapcsolatot létesítenének a férjükkel.
A szerző, aki sokáig fenntartással kezelte a judaizmus tisztasági törvényeit, úgy gondolta, hogy a mikve egy vallásos intézmény behatolása a magánéletbe. Mégis tisztelte szefárd családjának hagyományait – akik szenvedélyesen hittek az esküvő előtti merülési szertartás szentségében és fontosságában –, így második esküvőjének előestéjén elment ugyanabba a mikvébe, ahová évekkel azelőtt fiatal menyasszonyként lépett be, azonban ez a merülés merőben más élményt nyújtott számára – intim és mély érzéseket élt meg… (tovább)

siors>!
Varda Polak-Sahm: Mikve, a titkok háza

Váratlanul találkoztam e könyvvel, bár a borítója már régen megtetszett. Nagyon érdekes témát járt körül az író, igazi nőkről és nőknek szóló kötetet olvashattam. Sok nézőpont, felfogás találkozott a mikve kapcsán a történelem, a hagyomány szűrőjén át. Ami leginkább tetszett benne, hogy emberközeli, őszinte beszélgetéseket jegyzett le a szerző, személyessé, bensőségessé téve a téma feldolgozását.

Szelén>!

A betérési szertartáson az elnöklő rabbi ott áll az ajtó másik oldalán, és a nyitott ablakon keresztül magasan a merülő feje fölött hallja, amint az elmondja az áldást a férfi vagy női mikveirányító vezetésével.

Szelén>!

Diamant látomása egy személyes tapasztalatból fakad, amely egy férfi merülésének eredménye – a férjéé, aki merülési szertartáson esett túl egy ortodox mikvében betérésekor.
A rituálé befejeződött, és a pár ott találta magát egy parkolóban, így ünnepelve a betérést, ezt a mélyen jelentőségteljes átformáló pillanatot. De csak évek múlva jött rá – mikor kutatómunkát végzett legújabb könyvéhez –, meglátva emberek tucatjait, férfiakat, nőket és gyerekeket, amint a tűző napsütésben vártak sorukra a mikve bejárata előtt, hogy zsidóva válhassanak –, hogy az ortodox mikve nem neki való.