Ördögszakadék 1 csillagozás

Latin-amerikai elbeszélések
Várady László (szerk.): Ördögszakadék

Latin-Amerika sokáig misztikus ködökbe burkolt, egzotikus tájakat, burjánzó őserdőket, kalandos históriákat jelentett számunkra. Ez a novellagyűjtemény Argentínától Mexikóig végigtallózza a fölrész országait, megismertet lakóinak életével. Ősi mítoszok kelnek életre, az indián közösségek babonás hite, szigorú igazságszolgáltatása támad fel a novellákban, melyek elvezetik az olvasót az elhagyatott falvakba, a nagyvárosokba, parasztemberek és munkások közé. felelevenítik a guatemalai „banánháború” véres napjait, a Playa Girón-i partraszállást. Az emberek hősi küzdelmét ismerhetjük meg az elbeszélésekből, az istenekkel, a természettel, az egymás ellen és a náluk hatalmasabbakkal vívott élethalálharcukat. Latin-Amerika valóságos arculatát a földrész kiváló írói – Asturias, Icaza, Rulfo, Soler Puig. Quiroga, Ramos és mások – mutatják be a magyar olvasónak.

Tartalomjegyzék

>!
Kossuth, Budapest, 1966
300 oldal · keménytáblás

Várólistára tette 1


Népszerű idézetek

kmaria>!

– Mi ez? – mondta nekem.
– Micsoda? – kérdeztem.
– Hát ez a zaj.
– Csak a csönd.

194. oldal (Juan Rulfo: Luvina)

Várady László (szerk.): Ördögszakadék Latin-amerikai elbeszélések

kmaria>!

Csak az öregek maradnak, meg magányosan az asszonyok, van isten tudja, honnan került férjükkel… Mert a férjek megjönnek időnként, épp úgy, mint a zivatarok, amelyekről már beszéltem magának; az egész falu zsivalyog, amikor megérkeznek, és szűköl, amikor távoznak… Otthagyják az elemózsiás zsákot az öregeknek, új magzatot ültetnek az asszonyok méhébe, aztán semmit se hallani róluk a következő esztendeig vagy soha többé… Ez a szokás. Ott törvénynek mondják, de egyremegy. A gyermekek a szüleikért dolgoznak, miként azok dolgoztak az övéikért, és ki tudja, hány meg hány nemzedék engedelmeskedett ennek a törvénynek…

196. oldal

Várady László (szerk.): Ördögszakadék Latin-amerikai elbeszélések

kmaria>!

– Ladies and gentlemen… Szeretném közölni önökkel… Figyelem! … Figyelem !… Hallgassák meg, amit most sürgősen tudatnom kell önökkel… A várost, ahová érkezünk, a Santa Marta földrengés pusztította el 1773 novemberében… Figyelem! … Figyelem! … ezt a várost az 1773 novemberi földrengés pusztította el… Azért közlöm ezt előre önökkel, nehogy azt higgye valaki, hogy ezt a várost az önök bombázói döntötték romba az országot ért légitámadások idején.
Később, amikor az autóbusz a régi főváros romjai mellett elhaladva megállt, s a turisták, mint színes hangyák a San Francisco-monostor elé csoportosultak, Milocho felugrott az egyik óriási ledöntött oszlopra, és hangosan magyarázta:
– Ismétlem, ezt a várost nem az önök bombázói döntötték romba, uraim… Íme, ezek az urak tették… – fűzte hozzá, és nem minden büszkeség nélkül az Agua-, Fuego- és Acatenango-vulkánra mutatott.

277. oldal (Miguel Ángel Asturias: Mind amerikai!)

Várady László (szerk.): Ördögszakadék Latin-amerikai elbeszélések

kmaria>!

– Igen, igen! A te vulkánjaid valahogy a ti tehetetlen nagyságotok jelképei… Mert itt, darling, ebben az országban nemcsak a vulkánok, hanem mindenki, mindenki alvást színlelt, amikor megjelentek a repülőgépeim…
Milocho felpattant székéről:
– Mivel védekeztünk volna? A körmünkkel? A fogunkkal?
– Semmivel… – felelte a nő kicsinylő hangsúllyal, s ez még jobban feldühítette Milochót; de miért haragudott? Vajon nem honfitársa-e ennek az asszonynak?
– Védekeztünk, ahogy tudtunk… Alvást színleltünk, de ez annyi, mint halált színlelni… – igyekezett elfojtani dühét, úgy, hogy eljátssza megszokott bohóc-szerepét, de halántékán viharosan lüktettek az erek. – Mit tehet az, akire egy egész rablóbanda támad, s neki nincs fegyvere, hogy védekezzék? … Halottnak tettettük magunkat, darling, halottnak…
– Semmivel, kis bolondom, semmivel nem kellett védekeznetek… Miért védekeztetek volna, kit akartatok megvédeni? … Azokat a koszos indiánokat, akiket előbb-utóbb ki kell irtani? Vagy azokat a nyomorúságos telepeket? Bizony isten, jó, hogy elpusztították a mieink, mert így vasbeton-falvakat építhetünk helyükre…

281. oldal (Miguel Ángel Asturias: Mind amerikai!)

Várady László (szerk.): Ördögszakadék Latin-amerikai elbeszélések


Hasonló könyvek címkék alapján

Juan Rulfo: Lángoló síkság
Gabriel García Márquez: Tizenkét vándor novella
Diego Trelles Paz (szerk.): A jövő nem a miénk
Benyhe János (szerk.): Latin-amerikai elbeszélők
Gabriel García Márquez: A bölömbikák éjszakája
Székács Vera (szerk.): Huszadik századi latin-amerikai novellák
Ágoston Hugó (szerk.): Morel találmánya
Csuday Csaba (szerk.): A folyó harmadik partja
Ruby Saw: Az élet megy tovább
Lelkünkből, szeretettel