Euszebiosz ​egyháztörténete 0 csillagozás

Vanyó László (szerk.): Euszebiosz egyháztörténete

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Ókeresztény írók

Szent István Társulat, Budapest, 1983
602 oldal · ISBN: 9633601843 · Fordította: Baán István

ajikarei P

[…] Heródes kivégeztette azt a derék embert, aki a zsidókat arra oktatta, hogy tökéletességre törekedjenek, legyenek igazságosak egymás iránt, jámborak Isten iránt és csak akkor keresztelkedjenek meg. Hirdette, hogy csak így fogadja kedvesen Isten a megkeresztelkedést, mert ennek célja csak a test megszentelése, nem pedig a bűnök kiengesztelése; mert a test csak akkor szentelhető meg, ha a lélek már előbb megtisztult az igazságosság révén.

48. oldal, 11. Tanúságok Keresztelő Jánosról és Krisztusról (Szent István Társulat, 1984)

Rajnald

[…] felvetődhet egy kérdés: akkor miért nem hirdették ezt a tanítást régen minden embernek és népnek éppúgy, mint manapság? Mert olyanok voltak a régi emberek, hogy nem tudták volna felfogni Krisztus tanítását, mely a bölcsesség és az erény csúcsa. (34) Az első ember rögtön a kezdetkor, a kezdeti boldog élet közepette megsértette Isten parancsát, ebbe a halandó és mulandó életbe zuhant alá, és a hajdani, Istentől eredő jólétet erre az átkozott földre cserélte el; utódai pedig, akik az egész földünket benépesítették, egy-két kivételtől eltekintve sokkal rosszabbnak mutatkoztak nála […] (35)

(34) Az egyik probléma, ami az ókori teológusokat foglalkoztatta, az volt, hogy miért késett Krisztus megtestesülése.
(35) Ez a sötét kép nem annyira bibliai eredetű, mint inkább a néphagyományból, a filozófusok elméleteiből, a költői mondákból ered. (vö. Hésziodosz: Munkák és napok 11-40, Lucretius: De rerum natura V,925 kk.; Odüsszeia IX,105 kk.)

ajikarei P

[…] van egy olyan élő és létező szubsztancia (uszia zósza kai hüphesztósza), aki már a világot megelőzőleg fennállt, aki a mindenség Atyjának és Istenének segített az összes létező megalkotásában, akit Isten Igéjének és Bölcsességének neveznek, a felhozott bizonyítékok mellett magától a személyes Bölcsességtől is meg lehet tudni, aki Salamon által a legvilágosabban valahogy így vezet be titkaiba: „Nekem, a bölcsességnek birtokomban van az eszesség, én találtam fel az éleslátás tudományát. Általam kormányoznak a királyok, és tesznek igazságot a tisztviselők. Általam uralkodnak a fejedelmek, és ítélkeznek a főemberek a föld felett” (32) 15 Aztán hozzáfűzi: „Alkotó útjainak kezdetén teremtett az Úr, ősidők előtt alapított meg. Kezdetben, mielőtt a földet alkotta, mielőtt előtörtek volna a vízforrások, mielőtt a hegyek keletkeztek volna, korábban szült, mint az összes halmokat. Mikor az eget teremtette, ott voltam vele együtt, és mikor a források erejét megszabta az ég alatt, mellette voltam. Bennem gyönyörködött napról napra, mindig ott örültem színe előtt, amikor a föld befejezésén örvendezett” (33)

(32) Péld 8,12.15-16
(33) Péld 8,22-25.27-28.30-31; vö. Justinus, Dial. 61,3-5; 79,3; Athenagoras, Legatio 10; Theophilus Antiochenus, Ad Autolycon 2,10

23. oldal, 2. Megváltónk és Urunk, az Isten Krisztusa örök idők előtti létének és istenségének rövid összefoglalása (Szent István Társulat, 1983)