Üllői ​úti kapufák 5 csillagozás

Vándor Kálmán: Üllői úti kapufák

A ​címben szereplő „Üllői úti kapufák”-tól indult el Sárosi György dr., az egykori csodacsatár tündöklő pályafutása egészen az 1938-as párizsi világbajnokság döntőjéig és – mondhatjuk – a világhírig.
Mert Sárosi György – vagy ahogy a lelkes szurkolók biztatták: a „Gyurka, Gyurka!” – egyike volt a világ legjobb futballcsatárainak. Hatvanegyszer öltötte magára a válogatott címeres mezt, és ő volt a magyar csapat kapitánya a fél évszázaddal ezelőtti világbajnoki döntőn is.
Sárosi egy nagyszerű futballtörténeti korszak főszereplőjeként és egyben tanújaként idézi az egykori drámai futballcsaták hiteles történetét és kevésbé ismert „kulisszatitkait”.
Az ünnepelt gólkirály azonban minden zajos sikere ellenére megmaradt józan, szerény, igazi sportembernek. Ezért nem engedte meg eddig, hogy kivételes sportpályafutását, példamutató életét könyvben is megörökítsék.
Most azonban az 1938. június 19-i párizsi döntő ötvenedik évfordulója alkalmából végre igent mondott.
(tovább)

Kossuth, Budapest, 1988

encus625 P
Vándor Kálmán: Üllői úti kapufák

Nem tagadom, hogy a könyvet elsősorban a Reading Challenge kihívás miatt vettem a kezembe. Azonban nem bántam meg, hogy elolvastam. :)
A könyv dr. Sárosi György életét és pályafutását mutatja be. (Jogász végzettsége volt.)
Kevesen tudják, hogy sajnos 1938-ban is elvesztettünk már egy vb-döntőt, ennek az eseményeiről is olvashatunk a könyvben. A mai futballistáknak pedig ajánlanám elolvasásra a könyvet, tanulhatnának belőle némi alázatot, elhivatottságot a sport iránt. Ezek a vb-döntős fiatalemberek még nem profi játékosok voltak, a munkájuk mellett érték el a sikereiket!
A könyv végén a vicces, érdekes történetek tetszettek a legjobban.

Kossuth, Budapest, 1988
Vándor Kálmán: Üllői úti kapufák

Milyen jó volt ezt olvasni! Örülök, hogy a kezembe került, mind sporttörténeti szempontból érdekesség, mind pedig életrajzi szempontból. spoiler A kötet végén szereplő néhol vicces események gyűjteményének olvasása közben pedig volt, hogy hangosan felnevettem.

eeszter P

De egy más környezetbe érkeztek, játszotok, ezért szükségesnek tartom elmondani a Ferencváros hét parancsolatát:
1. Ne feledjétek el, hogy minden ember egyforma – függetlenül a nemzetiségtől, a nyelvi különbségektől, a bőrük színétől és a vallási hitüktől.
2. A pályán szembenállók ellenfeletek, de nem ellenségetek. Ugyanúgy akarnak győzni, mint ti!
3. Adjátok meg mindenkinek a tiszteletet a pályán, és meglátjátok, hogy nektek is mindenki megadja a tiszteletet.
4. Ha sportszerűen viselkedtek, az ellenfél is úgy fog viselkedni.
5. A Ferencváros FC-nek zöld-fehér a színe! A zöld a remény, a fehér a becsület színe. Ezt soha ne feledjétek!
6. Ti a Ferencváros csapata vagytok, tehát nemcsak az én, de az egész klub büszkesége. Olyan klub fiai vagytok, akik testvérek és barátok egymás között.
7. Ha úgy mentek a pályára, hogy egy mindenkiért és mindenki egyért, nem hiszem, hogy lenne ellenfél, amelyik le tudna győzni benneteket.

eeszter P

A válogatás mindig hálátlan feladat, és rendszerint csak a győztes csapat kapitányának van igaza…

eeszter P

A profi világ, amely nálunk 1926-tól 1935-ig tartott, az említett három klub (Ferencváros, Újpest, MTK) vadászterülete volt. Oda betörni legfeljebb a szombathelyi Sabáriának vagy a debreceni Bocskainak sikerült, de akkor is legfeljebb a negyedik helyre…
Izgalmas szép időket éltünk, büszkeség volt labdarúgónak lenni. Nagyszerű futballisták rúgták akkoriban a labdát a fővároson kívül is. Így például a szombathelyi Weinhardt, ragyogó kapus; vagy a debreceni Markos, Vincze, Teleki jobbszárny nemzetközi színvonalon játszott. Ők állandó konkurenciát jelentettek a válogatott csapatok összeállításánál a fővárosi futballistáknak.