Shiva ​(román) 1 csillagozás

legenda marelui zeu, povestiri şi învățături din Shiva Mahapurana
Vanamali: Shiva (román)

În ​amețitoarea galaxie de zei a panteonului hindus, Shiva iese în evidență ca fiind cel mai vechi și cel mai iubit. În zorii creației cosmosului, cu mult înainte de crearea omului, el a apărut sub forma arcașului divin, ce avea arcul îndreptat spre Absolutul cel nerevelat. Lumea este terenul lui de vânătoare. Universul răsună de prezența sa. El este atât sunetul, cât și ecoul. El este atât vibrația intangibilă, cât și substanța infinitezimală. El este atât ruginiul frunzelor uscate, cât și verdele lucios al ierbii încolțite. El este atât barcagiul care ne poartă pe fluviul vieții către moarte, cât și cel care ne eliberează de ciclul renașterilor și ne conferă nemurirea. El apucă, susține, dă drumul și eliberează. El este atât boala, cât și distrugătorul bolii. El este hrana, cel care ne hrănește, cât și procesul hrănirii.
Maiestuozitatea și puterea sa divină sunt reprezentate prin descrieri simbolice și totodată extrem de realistice, prezentând atât o imagine impresionantă,… (tovább)

Atman, Bukarest, 2016
420 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786068758107 · Fordította: Aretina Timoce

fakejudas>!
Vanamali: Shiva (román)

Vanamali: Shiva (román) legenda marelui zeu, povestiri şi învățături din Shiva Mahapurana

Érdekes, tanulságos, helyenként szórakoztató történetek. Mintha a Biblia lenne elmesélve röviden, hindu változatban; rengeteg a szereplő, eleinte még nézegettem a hátsó névlistát, aztán egy idő után már nem tartottam őket számon. Ennek ellenére akadt két kedvenc figurám, Mohini, a hódító leányzó és Narada, a világcsavargó bölcs.

Fii atașată față de El, cel care este lipsit de atașamente.
Și ține-te de acel atașament.
Căci doar atunci vei putea să renunți la orice alte atașamente.

Sfântul Thirvalluvar

„Te implor, mărite Shiva”, a strigat Rati, „să nu condamni întregul univers dimpreună cu toate creaturile sale să ducă o viață lipsită de iubire! Dacă iubirea nu există, societățile se vor prăbuși. Căci toate creaturile își vor abandona perechea, și la fel va face și omul, iar viața nu va mai prospera. Într-adevăr, dorința aduce suferință. Dar nu stă oare dorința deopotrivă și la baza bucuriei? Ce este viața lipsită de dorință? Doar existență secată de savoare, precum o floare lipsită de parfum. Iar esența bucuriei poate fi trăită doar de cel ce a cunoscut suferința. Viața își are prețul ei, care e suferința, dar are și răsplata ei, sub forma bucuriei. Și niciuna dintre ele nu pot exista fără Kama.”

Există multe legături în această lume, însă relația dintre două ființe de sex opus este cea mai puternică dintre toate.

Sunt slujitorul slujitorilor slujitorilor Domnului ce sălășluiește în Thillai.