Utazások ​Erotikában 180 csillagozás

(Ki a franc az a Goethe?)
Vámos Miklós: Utazások Erotikában

A szerző a következő egyszerű alapötlet bűvöletében írta meg ezt a könyvet: elmesélhető-e egy ember – egy férfiember – élettörténete úgy, ha voltaképpen csupán szerelmi históriáit és nőügyeit taglaljuk. Sorsunk talán legfontosabb vonatkozása az, hogy kikhez fűz(ött) minket szerelem vagy erotikus vonzalom, vegyünk egyszer szemügyre regényhőst ilyen alapon. A művelt olvasónak a cím hallatán földereng Johann Wolfgang Goethe kolléga közismert opusának címe: Utazás Itáliában. Ez sem a véletlen műve. Hősünk, Jánoska, azaz dr. Mester János, Goethe életének és munkásságának elszánt kutatója. Minthogy a költőfejedelem szerelmi ügyeivel is foglalkozik, tudja, Goethének legalább (esetleg: több mint) száz nője volt. Őneki, Mester Jánoskának, mindössze tizet engedélyezett a szerző. Három feleség, hét egyéb. Róluk szól a regény.

Eredeti megjelenés éve: 2007

Ab Ovo, Budapest, 2007

jeno

Vámos Miklós: Utazások Erotikában (Ki a franc az a Goethe?)

Uraim! Valljuk be, hogy tizennéhányévesen, amikor tudatosul az emberben, hogy bizony egyes testrészekkel rendelkezik, amelyekkel a lányok nem, szóval akkor az ember kicsit meghülyül. ["Bocsásd meg, Úr Isten, ifjúságomnak vétkét…" (Balassi B.)] Én például Bálint-nap előtt beszereztem egy – utólag visszagondolva – meglehetősen ízléstelen plüssmackót, szíveket vágdostam piros papírból, hogy azzal kedveskedjek szívem választottjának , akit most nevezzünk csak Tündének. A mackót befújtam valami nagyon olcsó és – utólag visszagondolva – borzalmas szagú (sic!), ámbár akkor rettentő férfiasnak tűnő dezodorral. Már az sikerélmény volt, hogy elfogadta.
Aztán sulibuli előtt is tervezgettem. Akkor épp vézna felsőtestemre került fél flakonnyi az „illatesszenciából”. És gondolatban lejátszottam az egész délutánt, hogy mi lesz, ha Tünde eljön velem lassúzni, hová megyünk sétálni… Persze Tünde nem jött velem lassúzni…
Szóval mindenki meghülyül. Van, aki nem is beszél róla, és van, aki ír is róla. Vámos Miklós ez utóbbi csoportba tartozik. Főhősünk, Janoschka életét követhetjük végig a kezdeti ábrándozástól a szüzessége elvesztésén keresztül a harmadik házassága megromlásáig.
Néha valóban túlontúl naturalista, amikor minden női testnyílásba bevezeti az olvasót. És nyilván nem ezért fog V. M. irodalmi Nobel-díjat kapni. Egyszer elolvasható. Persze nem kell komolyan venni.
Ja, és a kedvenc szlengem, amelyet még soha nem hallottam, az „okker” (=OK).

u.i.: Tünde egyébként 2012 nyarán megy férjhez. Nem hozzám… ;)

Vámos Miklós: Utazások Erotikában (Ki a franc az a Goethe?)

Látom, elég megosztott a társaság – én személy szerint remekül szórakoztam rajta :)
Jánoska olyan szinten életképtelen, hogy azt már tanítani kéne, igazából nem értem, miért tapadnak rá úgy a nők, én nem tapadnék, az biztos, de életképtelenségében sokkal szórakoztatóbb főszereplő, mint egy mindenhez értő, szívdöglesztő donhuán lenne. Gondolom, életszerűbb is.
Külön pont jár a szerkezetért – engem nem zavar, ha több szálon fut a cselekmény, főképp, ha azok a szálak ilyen ügyesen vannak összefonva és egyben megkülönböztetve. És még egy külön pont a Goethe-párhuzamokért – eddig nem volt kedvem se a német nyelvhez, se a német irodalomhoz, de most eltöprengtem, hogy esetleg komolyabban meg kéne ismerkednem velük.

(Azért abban van valami furcsa, hogy az anyukám ajánlotta. Persze nagylány vagyok, meg minden. Ha nekem lesznek porontyaim, ez a könyv jó sokáig a legfelső polc hátsó sorában lesz, eldugva valami unalmasnak látszó lexikon mögé ;))

altagi P

Vámos Miklós: Utazások Erotikában (Ki a franc az a Goethe?)

Nem is értem, miért tartottam ettől a könyvtől annyira, közel sem olyan, mint amire számítottam. Tökéletes egyensúlyban szerepel Goethe és az irodalom a bonyolult férfi-nő viszony felboncolásával kézenfogva ebben a kötetben. Nekem a főszereplő volt csak teljesen idegen, egyáltalán nem megérthető, és helyenként nagyon is visszatetsző, de a hiba az én készülékemben van, elvégre nő vagyok. :D Mondjuk ettől még nem érdekelt jobban, hogy Jánossal mi minden történik… Ezen szemben a női szereplők nekem nem lettek úgymond teljes értékűek sajnos.
Nem újraolvasós, de tagadhatatlanul jó könyv.

Vámos Miklós: Utazások Erotikában (Ki a franc az a Goethe?)

Nem tévedés, tényleg másfél éve kezdtem. De akkor hogy a fenébe lett belőle ennyi csillag??

MiklósEmese

Vámos Miklós: Utazások Erotikában (Ki a franc az a Goethe?)

1 hete nem alszom, mert hajnalonként ezt olvasom. Csúcs ez a VM. meg ahogy Jánoskát kitalálta életet lehelt belé, sárba tiporta, néha fölemelte, kizsigerelte, olykor kiherélte, majd nagy kegyesen egy titkos asszonyi ölet engedélyezve neki, újból talpra állította, vagy épp ellenkezőleg, még lejjebb taszította.
Imádnivaló, sok sok puszit adtam a végén a könyvnek, mert megérdemelte, sőt még meg is ölelgettem.
Köszönöm!
Folyt.köv VM, és ezt lehet fenyegetésnek venni. ( Szitakötő a következő áldozat)

Csabi P

Vámos Miklós: Utazások Erotikában (Ki a franc az a Goethe?)

Alapvetően tisztelem, ha valaki képes egybefüggő, értelmes szöveget alkotni, úgy mint regény, ezért magyarázattal tartozom, miért csak 3 csillag emellett a regény mellett.
Van egy érzésem – persze lehet, hogy megcsal –, hogy ez a regény egyvalakinek íródott, talán jobb lett volna neki odaadni és nem a nyilvánosság elé tárni. Az Apák könyve mindmáig kedvenceim közé tartozik, de nem mondhatom, hogy olvastam idáig Vámos regényt, amit nem szerettem, pedig majd' mindet olvastam. De ezt mégsem. Olyan vállalkozásnak tűnik ez, ami nem passzol az író személyiségéhez. Erotikát ígér már a címben is, de mindjárt az alcímben hazudik, francra cserélve a regénybeli faszt. De az erotikával sehogy sem járunk jól, modern és nyílt leírások helyett faramuci virágnyelven megfogalmazott dugásokról értesülhetünk (vesd össze Bret Easton Ellis).
Az idő párhuzamos futtatása sem igazán jön be. Főleg a végén zavaró, ahol már a két idősík szinte egybeér. A múltbeli történetek még érdekesebbek, de a berlini értelmiségi szenvedés már a közepe táján nyúlós unalomba fullad.
Vámos a könyv végén sokaknak megköszöni, hogy segítettek kigyomlálni a regény hibáit. Remélem nem jutott el abba a korba, hogy már senki sem meri megmondani neki: Miklós, ezt ne!

btunde

Vámos Miklós: Utazások Erotikában (Ki a franc az a Goethe?)

Felerősödött most az az érzésem, hogy Vámos Miklós nem tud másról írni, csak saját magáról. Gondoltam ezt anélkül, hogy tudtam volna bármit is az életéről, de most már olvasgattam róla ezt-azt, és kezd ez az érzés meggyőződéssé válni. Alapvetően ezzel nem lenne gond, nem ő az egyetlen, épp csak annyira bírtam őt, de vannak dolgok, amiket inkább nem szeretnék tudni.
Már többször megfogadtam, hogy bátrabban fogok félbehagyni könyveket, aztán mégsem teszem. Jelen esetben örülök, hogy nem tettem, pedig a feléig igazi kínszenvedés volt. Folyton az oldalszámot néztem, és egyre idegesebb lettem, hogy sosem lesz már vége? Ez a feléig tartott, onnan aztán már nagyon tetszett, és értelmet nyert az értelmetlennek tűnő első fele is. Számomra ami ebből fontos megint csak az, ahogy egymás mellé állít két-három nemzedéket, most történetesen nőket. Zseniálisan mutatja be a különbségeket közöttük. Úgy rémlik olvastam, vagy hallottam vele interjút, ahol arra a kérdésre, hogy írt-e rossz könyvet, azt mondta, nem, de ennek ma már más címet adna. Ezt megértem, tényleg félrevezető.

ervinke73

Vámos Miklós: Utazások Erotikában (Ki a franc az a Goethe?)

Az egészet nem kell komolyan venni. De részleteiben, mint például… inkább hagyjuk! Utazzunk!

gab001 P

Vámos Miklós: Utazások Erotikában (Ki a franc az a Goethe?)

Tipikusan az a könyv, amihez idő kell, hogy megszeressem. Mind az olvasás elkezdéséhez, mind a végéhez viszonyítva. Kellett egy kis idő, míg ráéreztem a könyv ritmusára, ami utána magával ragadott. Majd a befejezés után is kellett idő, hogy eldöntsem, tetszett-e. Csalódást éreztem, amikor elolvastam az utolsó oldalakat. Nekem hiányzott valami csattanós befejezés. Napokkal később viszont rájöttem, hogy enélkül is tetszett a könyv. Tartalmas volt és tanulságos, kellő mennyiségű humorral. Kicsit másképp gondolok a férfiak nőkhöz való viszonyára, kevésbé naivan.

Papusz P

Köztudott, hogy a kocsi a férfi nemi szerv meghosszabbítása.

psn

Nincs olyan rossz helyzet ezen a világon, amelyet ne lehetne tovább rontani.

psn

akire haragszunk azt örökre az életünk részévé tesszük

FruzsinaRacz

Az a baj a szakemberekkel, hogy nem értik, mit nem értünk mi laikusok.

MezeiMarcsi

Miért szeretünk bele valakibe, miért éppen ebbe a személybe, és nem abba, éppen akkor, és nem korábban vagy később? Mely láthatatlan erő keveri a kártyát?

Papusz P

Gigi üres arccal meredt a képernyőre, a szeme le-lecsukódott. Ez akár a magyar televízió műsorának bírálataként is felfogható.

V.

Papusz P

A magyar egyetemista annál is linkebb, mint a… professzorai.

V.

Papusz P

A férfiak még gyöngédségre is hajlamosak a szex kedvéért, a nők még szexre is hajlamosak a gyöngédség kedvéért, magyarázta az egyik tördelő lány a fénymásoló szobában Barbarának, a győri tudósítónak.

gab001 P

Miért nem becsüljük, ami adatik, s miért mindig az kell, ami nem? (Még nem?) Rohadt egy lény az ember. A férfi. Azért a nők másmilyenek. (Azt hiszem. Remélem.)

esőember

Az a baj a szakemberekkel, hogy nem értik, mit nem értünk mi, laikusok.