Jelenleg ​tizenharmadik a listán 10 csillagozás

Vámos Miklós: Jelenleg tizenharmadik a listán

Slussz ​Ernő, Karilné, Jencik és Jenci bácsik, gyanús Gyulusok a figurái ennek a kötetnek, a fanyar-szatirikus hangú írások e nevükben is torz hősei Nyál és Barkó utcákban laknak, és járnak kétes vagy kétségtelen ügyeik után, de az író második kisprózai kötete már kevésbé szatírikus, mint az első volt. A csipkelődő hangot, a kispolgáriságot és sekélyességet kipécéző szellemes bökéseket mélyebb – hol melegebb, hol keserűbb – hang és az a vállalkozás váltották föl, hogy mielőtt egy vidám és boldog novellára sor kerülhetne – amely jelenleg tizenharmadik a megírandó témák listáján –, novella-helyzetjelentések és kis novellatérképek készüljenek és tudósítsanak az átlagosan kicsi életek, széthulló családokban élő boldogtalanok és magukra maradt boldogtalanok világáról vagy legalábbis nagy figyelmet érdemlő tartományáról. Az írót nem az érdekli, vajon mekkora ez a tartomány. Óvakodik attól, hogy a kisember szürkeségét abszolutizálja. De okkal tartja fontosnak azt a jelenséget, amelyre új… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1973

Cukormalac>!
Vámos Miklós: Jelenleg tizenharmadik a listán

Egy közbeékelt hangjátékkal és rengeteg, kivétel nélkül remek novellával Vámos második kötete egy villámgyors és rendkívül szórakoztató olvasmány. Érezhetően sokat fejlődött, de a Mándy- és Örkény-epigonságot itt sem annyira sikerült levetkőzni. Egyelőre maradok a négyesnél, aztán majd meglátjuk hol köt ki ez a hajó, hiszen van még hátra néhány kisprózája.

Vámos Miklós: Jelenleg tizenharmadik a listán

Korai Vámos, de nem is rossz. Tőle eddig főleg regényeket olvastam, pedig kellene ezeket is.
Különösen tetszett a nyitódarab, a Boldog novi, ami szerintem nagyon vámosos. Meg a Faház, mert az szimplán szívfacsaró.

sassenach>!
Vámos Miklós: Jelenleg tizenharmadik a listán

Nagyon tetszett! Vámos történeteit bármikor, bármilyen mennyiségben tudnám olvasgatni. :) A címadó novellában magamra ismertem: engem is állandóan azzal piszkálnak, hogy miért festek mindig csak szomorú képeket. Legközelebb majd (magyarázat helyett) ajánlani fogom nekik ezt a novellát. :)

Izolda P>!

A csarnokban csend, félsötét. Csak a hold járkál az üres standok között, karján vásárlókosarával.

243. oldal (Halak a parton)

Izolda P>!

Az ám! A földalatti! Annak idején még csak egyes kocsik jártak, nem párosával, mint most. Meg a kalauzok… ők nyitották-csukták az ajtót, nagy kulccsal, aminek a végén síp volt. A megállókban pedig korlátok között kellett sorba állni. Amikor megérkezett a sárga hernyó (így hívta akkor), a kalauz kiszállt, kiakasztotta a korlát végén a láncot: „Beszállás!” Aztán egyszerre csak átnyúlt valaki előtt: „Itt a vége, megtelt a kocsi!”